Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Підтримка від держави: на що може розраховувати український бізнес, – Тетяна Савчук, аудитор ID Legal Group

Через поширення COVID-19 карантинні заходи в Україні вводилися кілька разів – суворі навесні, адаптивний карантин улітку, карантин вихідного дня у листопаді 2020-го. Обмеження негативно вплинули на більшість українського бізнесу. Деякі компанії взагалі закрилися, деякі були змушені звільняти частину команди й скорочувати видатки, майже всі – недоотримали суттєві суми прибутку.

 

У зв'язку з цим керівництво держави ініціювало низку заходів на підтримку підприємців і громадян у період локдауну. Відповідні закони у грудні 2020-го були ухвалені у Верховній Раді й підписані Президентом України. Що для підтримки бізнесу пропонує держава, які види допомоги передбачаються та хто на неї може розраховувати – читайте далі.

 

Податкові канікули

 

Щоб зменшити навантаження на підприємців хоча б у вигляді податків, певним категоріям на деякий час скасували єдиний податок та єдиний внесок. Наприклад, фізичні особи-підприємці (ФОП) І групи можуть не платити єдиний податок за грудень 2020 року та за період із січня по травень 2021 року.

 

На той же час для ФОП 1 групи не буде нараховуватися єдиний внесок за себе. Відповідно, підприємці не повинні його сплачувати. При цьому грудень 2020 року та січень-травень 2021 року все одно будуть зараховані до страхового стажу, і вважатиметься, що суми, передбачені законодавством, були сплачені.

 

Так само зменшувати ставки податків чи зборів для підприємців можуть на місцях – органи місцевого самоврядування. Такі прецеденти вже були. Наприклад, для підтримки бізнесу під час карантину вихідного дня в Ужгороді міська рада ухвалила рішення, що підприємці І та II груп, які були змушені припиняти роботу в суботу й неділю, звільняються від сплати єдиного податку за грудень.

 

Скасування штрафів та часткова сплата податкового боргу

 

На час карантину до бізнесу не будуть застосовувати штрафні санкції за несвоєчасну чи неповну сплату єдиного внеску. Також підприємців не штрафуватимуть, якщо вони не вкладуться в терміни подачі звітності. Проте податківці наголошують, що без поважних причин не варто затягувати зі звітністю і єдиним внеском, адже цей захід введений з метою допомогти тим, хто і справді у скрутному становищі. Тим більше, що скасовуються тільки штрафні санкції, а не адміністративна відповідальність.

 

Запроваджуються й заходи, які допоможуть платникам податків не накопичувати податковий борг. І бізнес, і громадяни мають право на погашення розміром до 3060 грн, за умови, якщо цей борг не сплачений до 1 листопада 2020 року.

 

Для тих платників, які самостійно погасили свій борг за податками, списуються всі штрафні санкції й пеня. А ще для ФОП і самозайнятих осіб до 29 грудня 2021 року діє відтермінування на сплату податку розміром до 6800 грн – без нарахування процентів, пені чи застосування штрафів.

 

Додаткову інформацію про податкові канікули, скасування штрафів та погашення боргів за податками можна знайти у:

 

●              Законі України №1072-IX від 4 грудня 2020 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо соціальної підтримки платників податків на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» https://u.to/XX7TGg;

●              роз'ясненні від Державної податкової служби України https://u.to/J8DTGg;

●              Законі України №540-IX від 26 липня 2020 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» https://u.to/lMDTGg.

●              Законі України №591-IX від 13 травня 2020 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» https://u.to/SsfTGg.

 

 

Мораторій на перевірки податківцями, додатковий рік без РРО і безоплатна оренда

 

Крім податкових канікул, на час карантинних обмежень в Україні призупиняються податкові перевірки бізнесу. Податківці можуть навідатися лише до тих платників податків, хто задекларував повернення їм ПДВ з держбюджету на суму понад 100 тис. грн, і предметом перевірки може бути лише законність такого декларування.

 

Також для українських підприємців відтермінували обов'язкове впровадження реєстраторів розрахункових операцій (РРО, касові апарати). Вони мали стати обов'язковими для всіх 1 січня 2021 року, але з початку цього року їх встановили тільки ті, хто продає медикаменти, складну побутову техніку та ювелірні вироби. Введення РРО для ФОП певних категорій та 2-4 груп відтерміноване до 1 січня 2022 року. Застосування касових апаратів для фізосіб-підприємців 1 групи взагалі не передбачене.

 

Бізнесу, який орендує державне та комунальне майно, і не працював чи не працює у період обмежень, не нараховується плата за оренду за неробочий період. А якщо раптом саме під час карантину збігає термін дії договорів на оренду цього майна, то договори продовжуються автоматично. Строки зсуваються на період до закінчення на весь час обмежувальних заходів плюс місяць після карантину.

 

Додаткову інформацію про припинення перевірок, скасування штрафів і пені, а також заходи щодо оренди шукайте у:

 

●              Законі України №591-IX від 13 травня 2020 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» https://u.to/SsfTGg;

●              Законі України №1017-IX від 1 грудня 2020 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» https://u.to/FNfTGg;

●              Законі України №1071-IX від 4 грудня 2020 року «Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб’єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» https://u.to/w9fTGg.

 

Грошова допомога ізольованим через ковід

 

Підприємці у період карантину можуть не тільки вибороти допомогу для свого бізнесу, а допомогти отримати певні виплати своїм працівникам. Наприклад, кожна застрахована (читайте – працевлаштована) людина має змогу отримати грошову допомогу від держави, якщо вона тимчасово втратила працездатність через коронавірус. Таку допомогу може надати Фонду соціального страхування України. Обов'язкова умова – наявність лікарняного листка, в якому буде зазначена «ізоляція від COVID-19–11».

 

Важливо, що працівник може подати запит на таку допомогу лише через свого роботодавця. Саме йому треба передати лікарняний, і вже сама компанія оформляє заяву-розрахунок та передає її до Фонду. Розмір разової виплати, яку може отримати працівник, становить 50% середньої заробітної плати.

 

Право на допомогу ізольованим через ковід передбачене Законом «Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб'єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» https://u.to/zILTGg.

 

Заходи, якими можна було скористатися у грудні 2020-го

 

У грудні 2020 року українські підприємці могли подати заяву на отримання одноразової компенсації. Ця можливість була доступна для юридичних осіб, КВЕД яких був у переліку тих, для яких діяльність була заборонена.

 

Могли подати запит на допомогу також фізичні особи-підприємці 1-2 груп, у яких є діти. Тим, хто подав заяви, виплати повинні призначити на термін впровадження карантину та місяць після його завершення. Виплати можуть бути нараховані одному з батьків на кожну дитину, якій ще не виповнилося 10 років.

 

Так само у грудні мали змогу оформити допомогу від держави ті роботодавці, які можуть втратити дохід через карантин. Право подати такий запит мали юридичні особи, у яких є наймані працівники, а основний КВЕД не входить до Переліку КВЕД, які підпадають під заборону діяльності.

 

На додаток до усіх перерахованих вище законів Верховна Рада ухвалила, а Президент підписав Закон «Про внесення змін до статті 28 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» № 1073-ІХ. Він передбачає, що усі грошові виплати, спрямовані на допомогу бізнесу, компенсація податкових боргів та виплати громадянам можуть фінансуватися коштами Фонду з боротьби з наслідками епідемії коронавірусу.

 

Усі ці заходи спрямовані на те, щоб український бізнес за час карантину і вимушеної заборони діяльності не накопичив боргів перед податковою та не зупинив своєї діяльності.