Наша публікація дасть відповідь на питання щодо порядку визначення доходу в іноземній валюті, отриманого фізичною особою – підприємцем 3 групи (ФОП).
Зазначаємо, що відповідно до норми ЦКУ (ст.192) платіжним засобом в Україні є грошова одиниця України – гривня.
Наразі, Постановою Національного банку України, затверджена Інструкція щодо порядку відкриття та закриття рахунків клієнтів банку. ФОП для здійснення своєї господарської діяльності, має право за своїм вибором, відкривати рахунки у будь-якому банку України.
Зокрема, за поточним рахунком, відкритим ФОП, банком проводяться усі види розрахункових, касових операцій, відповідно до вимог чинного законодавства України.
Звертаємо увагу, що поточний рахунок відкритий фізичною особою для власних потреб, заборонено використовувати для проведення операцій, які пов’язані з підприємницькою діяльністю. За таким поточним рахунком фізичної особи (резидента), банк здійснює усі види операцій (розрахункові, касові) згідно умов договору та, відповідно, до вимог чинного законодавства України.
Проведення банком валютних операцій клієнтів за рахунками здійснюється відповідно до вимог чинного валютного законодавства та нормативних актів Національного банку.
Нормою ПКУ (п. 292.3) визначено, що доходом ФОП вважається дохід, який був отриманий таким ФОП у грошовій формі, протягом звітного періоду.
Якщо дохід отриманий в іноземній валюті, то у такому разі на підставі норми ПКУ (п.292.5), такий дохід (в валюті) повинен бути перерахованим у гривню за курсом НБУ на дату отримання доходу. При цьому, датою отримання доходу фізичною особою – підприємцем 3 групи, вважається дата надходження грошових коштів (валюти) (п.292.6 ПКУ). Такий отриманий дохід ФОП відображає в гривнях.
Стосовно включення до складу доходу курсових різниць, які виникають при продажу іноземної валюти ФОП-я, зазначаємо що нормами ПКУ таке включення не передбачене.
Окрім того, нормою ПКУ (п. п. 165.1.51) визначено, що не включається фізичною особою до складу розрахунку загального оподаткованого доходу отримані такою фізичною особою доходи в іноземній валюті.
Така позиція зазначена ДПСУ у податковій консультації (лист від 09.12.2019 року № 1797/6/99-00-04-07-03-15/ІПК).