Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Пороги кримінальної відповідальності у 2022 році за умисне ухилення від сплати податків та інші кримінальні правопорушення, – Вікторія Горожанова, адвокат ID Legal Group

Кримінальним законодавством України встановлені граничні суми податків, умисна несплата яких може призвести до притягнення до кримінальної відповідальності. Пороги притягнення залежать від ставки податкової соціальної пільги, встановленої бюджетним законодавством і змінюються кожного року.

У відповідності із нормами Закону України від 02.12.2021 «Про Державний бюджет України на 2022 рік» установлено прожитковий мінімуму для працездатних осіб у сумі 2481 грн. Податкова соціальна пільга становить 50% від суми прожиткового мінімуму, тобто 1240,50 грн.

Диспозиція ст.212 КК України передбачає притягнення до кримінальної відповідальності за умисне ухилення від сплати податків у значних розмірах, у великому розмірі та в особливо великому розмірі в залежності від суми несплачених податків.

Згідно примітки до ст.212 КК України значний розмір становить суму, яка в 3000 і більше разів перевищує встановлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян, великий – в 5000 і більше разів і особливо великий – в 7000 і більше разів.

Під визначенням «неоподатковуваний мінімум доходів громадян» законодавець для кваліфікації злочинів визначив поняття «податкової соціальної пільги».

Таким чином, кримінальна відповідальність за умисне ухилення від сплати податків за період 2022 року настане в разі умисної несплати (ст.212 КК України):

–       за ч.1 – 3 721 500 грн.,

–       за ч.2– 6 202 500 грн.,

–       за ч.3– 8 683 500 грн.

Нагадуємо, що при кваліфікації дій особи за ст.212, ст.212-1 КК України та іншими економічними злочинами розмір спричиненої шкоди, наприклад, державі у вигляді несплати податків, враховуються виключно суми несплачених податків, без пені та інших штрафних санкцій.

Крім того, слід розмежовувати періоди скоєння умисного ухилення від сплати податків в залежності від діючих на той час норм щодо розміру податкової соціальної пільги. Від цього може залежите кваліфікація дій особи за тою чи іншою частиною ст.212 КК України.

Інші економічні кримінальні правопорушення передбачають різні розміри шкоди. Наприклад, у відповідності до примітки ст.219 КК України, особа може бути притягнута до кримінальної відповідальності в разі спричинення матеріальної шкоди в розмірі, який лише у 500 разів перевищує н.м.д.г., що становить з 01.01.2022 року 620 250 грн.

При кваліфікації кожного конкретного злочину, необхідно окремо визначати розмір шкоди,  з врахуванням періодів та норм кримінального та кримінально-процесуального законодавства.

З метою недоведення ситуації до кваліфікації Ваших дій радимо звертатись на ранній стадії вирішення проблеми до фахівців у відповідній галузі права.