Верховною радою України прийнято Закон № 962, що набрав чинності 23.12.2020 року (по окремим нормам) та згідно якого внесено зміни до відповідних статей ПКУ.
В нашій статті ми розглянемо, яких саме статей ПКУ стосуються внесені зміни та наведемо ключові тези з відповідних статей, внесених Законом №962.
Розглядаючи в цілому та загальному розумінні, зміни до статей ПКУ виглядають наступним чином.
– Статті 140, 170, 177, 292 ПКУ передбачають:
У разі отримання цільової допомоги(наданої за бюджетні кошти або кошти, надані для здійснення програм або проектів у туристичних, культурних галузях, в тому числі індустріях креативного характеру, а також спортивній і гуманітарних сферах, за умови технічної (міжнародної) допомоги)суб’єкти господарювання звільняються від: податку на прибуток,податку на доходи фізосіб та єдиного податку;
– У Статті 164 ПКУ визначено:
У разі, якщо заклад культури сплачує за товари (послуги), які визначені як: проїзд, охорона, тренування, забезпечення харчуванням, страхуванням, медобслуговуванням, які надаються у разі участі платники податку в культурних (гастрольних) заходах під час їх створення, показу (проведення), такі виплати не визначаються як додаткове благо платника податку на доходи фізосіб (з огляду на те, що виплати передбачають умови договорів, укладених з платниками);
– Зміст Статті 177 ПКУ полягає у наступному:
Суми доходів, які отримані за рахунок бюджетного гранту, не включаються до доходу ФОП. Доходи, які отримані ФОП, у вигляді гранту з бюджету, оподатковуються в порядку, який визначений п. 170.71 ст.170 ПКУ.
– Стаття 178 ПКУ визначає:
Суми доходів, які отримані за рахунок бюджетного гранту, не включаються до доходу особи, яка займається незалежною професійною діяльністю. Доходи, які отримані такою особою, у вигляді гранту з бюджету, оподатковуються в порядку, який визначений п. 170.71 ст.170 ПКУ.
– Зміни до пункту 12 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ, визначають:
До 2025 року продовжено звільнення від ПДВ проведення діяльності з:
постачання фільмів національного виробництва, визначених ЗУ «Про кінематографію» за участі виробників, демонстраторів та розповсюджувачів;
поставка робіт (послуг), що пов’язані з: виробництвом фільмів (національних); виготовленням архіву вихідних матеріалів нацфільмів та фільмів, відзнятих на території нашої країни; тиражуванням нацфільмів та фільмів (іноземних), які продубльовані та озвучені українською мовою на території нашої країни; дублюванням, озвученням українською мовою фільмів інших держав на території нашої країни, збереженням, відновленням та реставрацією спадщини, що визначена національним кінематографічним надбанням.
Стосовно змін, що набули чинності з 01.01.2021 можливо виділити наступне:
Ставка ПДВ у розмірі 7% для операцій з поставки послуг (зміни до статті 193 ПКУ) у зв’язку з:
проведенням(показом) вистав (визначені як: світлові, звукові, циркові, лялькові хореографічні, концертні, музичні, балетні, оперні, театральні, інші); постановок; виступів груп артистів;колективів, що мають професійну мистецьку направленість, виконавців (артистів та акторів), прем’єр кінематографа, заходів культурно-мистецького напрямку, показами оригіналів творів музичного характеру, демонстраціями проектів у виставкових цілях, проведенням для індивідуальних відвідувачів та груп екскурсій, що пов’язані з відвідуванням об’єктів, територій(музеїв, зоопарків, заповідників); демонстрацією, поширенням, публічним (показом, сповіщенням) фільмів, що адаптовані для осіб з порушенням слуху і зору згідно з вимогами законодавства (українською мовою).
Також слід звернути увагу на те, що:
Тимчасово, до 1 січня 2023 року (зміни до статті 193 Кодексу та пункт 74 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ) звільнено від оподаткування ПДВ:
поставка послуг, що надаються засобами тимчасового розміщення (подібних до готелів) та готелями, із тимчасового проживання (розміщення) – КВЕД ДК 009:2010 (клас 55.10 група 55);
операції з імпорту товарів (спадщина, яка визначена як кінематографічна національна).
Тимчасово (у період: з 01.01.2023 року по 01.01.2025 року, згідно зі змінами до пункту 132 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу), звільнено від оподаткування ПДВ операції, що є поставкою послуг з:
демонстрацією, розповсюдженням, показом за участі демонстраторів (розповсюджувачів) фільмів (національного та іноземного походження), по яким здійснено дублювання та озвучення українською мовою на території нашої країни, з огляду на умови, що відносно фільмів (національного та іноземного походження) проведено адаптацію згідно законодавства (мають версію українською мовою) для категорії осіб з порушенням слуху та зору.
З повагою,
Олександр Самарін
аудитор ID Legal Group