Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Сьогочасний пакет податкових змін, що передбачені законопроектом 7360: мова про відновлення адміністрування податків, – Наталія Сухарева, аудитор ID Legal Group

Отже,  хто переймався прийняттям  законопроекту  7311-д , що стосувався податків, зокрема яким збільшувалась ставка військового збору до 3% та скасовувались пільги при імпорті та ряду інших питань, скоріш за все на деякий час може з полегшенням видихнути, оскільки найближчим часом ВР України не має на меті його розглядати та ухвалювати1.

Проте, комітетом з питань фінансів та митної політики (далі по тексту – Комітет) було запропоновано ухвалити в цілому новий законопроект 7360 (далі по тексту – Документ)2.

Тож саме яких податкових змін  торкнеться запропонований  Комітетом документ давайте простежимо.

І так, як відомо, з початку агресії з боку росії, робота Системи електронного адміністрування (СЕА) ПДВ була зупинена, тобто починаючи з 24.02.2022 року бізнес не мав можливості реєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних ( далі по тексту – ЄРПН) та за даних обставин не мав право на бюджетне відшкодування заявлених сум податку на додану вартість.

Перш за все варто акцентувати, що і надалі тимчасово, відповідно до пункт 322 підрозділу 2 документу за податкові періоди  з лютого по травень 2022 року за операціями з придбання товарів/послуг, за якими в ЄРПН не зареєстровано податкові накладні та/або РК до них платники як і раніше включають до складу податкового кредиту суми ПДВ,  на підставі наявних первинних документів, які відповідають вимогам Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».

Втім, стосовно бізнесу, який  має можливість своєчасно виконувати свій податковий обов’язок , передусім сплачувати податки та подавати податкову звітність, то в частині змін до Податкового кодексу запропоновано передбачити наступне ( підпункт 69.1 Документу):

–              проведення реєстрації податкових накладних за податковий період з лютого по травень 2022 року в термін до 15 липня 2022 року;

–              подання податкової звітності у строк до 20 липня 2022 року;

–              сплату податків та зборів у строк не пізніше до 31 липня 2022року.

Разом  з тим, згідно з вказаним документом, звільняються від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних та/або РК до них, несвоєчасне подання звітності або сплату податків у період після початку війни, якщо обов’язок буде виконано протягом 60 к. днів з першого дня місяця наступного за місяцем відновлення таких можливостей суб’єктом господарювання.

Аналогічною є ситуація в звільненні від відповідальності в частині  несвоєчасного  виконання з обчислення, декларування та сплати бізнесом , які використовують єдиний податок з особливостями оподаткування за ставкою 2 %, тобто слід прозвітувати та сплатити податок протягом 60 днів з дня поновлення такої перспективи.

Усе ж, радимо бути обачними у частині визначення так званих можливостей, оскільки це не є правом бізнесу самостійно визначати свій потенціал у виконанні податкового обов’язку, тому що перелік документів, які будуть підтверджувати таку неможливість встановлюватиме  Міністерство Фінансів, наразі відсутній.

Одночасно, у випадку самостійного виправлення до 20 липня 2022 року, помилок, що призвели до заниження податкового зобов'язання у) періодах, що припадають на період дії воєнного стану, такі платники звільняються від нарахування та сплати штрафних санкцій та пені.

 

1  за інформацією заступника голови комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Я. Железняка.

2   проект ЗАКОНУ  УКРАЇНИ  від 10.05.2022 № 7360 Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану