Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Власні кошти на розрахунковий рахунок ФОПа. Чи включати до складу доходу? – Наталія Сухарева, аудитор ID Legal Group

Наша публікація буде цікава для тих ФОП, які здійснюють операції з внесення власних коштів на рахунок, який відкрито ФОП (платником єдиного податку) для проведення підприємницької діяльності.

Отже, виникає наступне питання: чи включаються до складу доходу платника єдиного податку, внесені ФОП власні кошти на розрахунковий рахунок?

Спершу визначимо, що є доходом ФОП – платника єдиного податку відповідно до норм ПКУ.

Наразі, отриманий протягом звітного періоду дохід в грошовій формі (або в готівковій та або в безготівковій), матеріальній або нематеріальній формі, вважається доходом платника єдиного податку.

Який існує порядок щодо відкриття банківських поточних рахунків для ФОП?

Інструкцією про порядок відкриття рахунків визначено перелік рахунків, які відкриваються банком, а саме:

– поточний рахунок для проведення підприємницької діяльності для ФОП;

– поточний рахунок для фізичних осіб, які не є підприємцями.

Це означає, що ФОП має право з розрахункового рахунку для ведення підприємницької діяльності ФОП-а користуватися коштами для власних потреб.

Нагадуємо, що платники єдиного податку ведуть облік доходів, відповідно до норми ПКУ (п. п. 296.1.1 – 296.1.3 ) з щоденним відображенням у Книзі обліку доходів – отриманих доходів від діяльності за підсумками робочого дня.

Зокрема, у Книзі обліку доходів відображаються кошти, які надійшли на рахунок ФОП-а, отримана готівка та вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг). Наразі, обсяг отриманих доходів, зазначених в Книзі обліку доходів відображається в податковій декларації платника єдиного податку.

А це, означає що кошти які надійшли на поточний рахунок ФОП-а, включаються до доходу такого ФОП-а (з врахуванням ст. 292 ПКУ).

          Таким чином, можна зробити наступний висновок: у разі, якщо ФОП вносить на свій поточний рахунок, який відкрито для проведення підприємницької діяльності, суму коштів (готівки) та відображає таку готівку в Книзі обліку доходів та в платіжному документі визначає, що це виручка, у такому випадку, така сума готівки повторно не включається до складу доходу ФОП-а.

Таку думку, визначила ДФСУ у своїй ІПК (лист N 1995/6/99-99-13-02-03-15/ІПК).