Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Повідомлення за формою 20-ОПП – нюанси облікових процедур зі спрощення ведення бізнесу, – Тетяна Савчук, аудитор ID Legal Group

Повідомлення за формою 20-ОПП (Далі-Повідомлення) є обліковим документом за допомогою якого контролюючі органи здійснюють контроль за веденням обліку платників податків.  Одночасно, зазначена форма є інструментом, який платники податків використовують для інформування контролюючих органів стосовно своїх дій та майна, у зв’язку з якими у них виникає обов’язок щодо сплати податків та зборів. За останні роки зміст цього документу зазнав суттєвих змін, не в останню чергу це здійснено в рамках виконання Україною плану дій щодо імплементації кращих практик якісного та ефективного регулювання, у відповідності методології рейтингу  Світового банку «Ведення бізнесу» («Doing Business»). Як відомо, зазначений рейтинг базується на результатах щорічного дослідження, що оцінує простоту ведення бізнесу малими та середніми підприємствами у більшості країн світу.

На жаль, на сьогоднішній день, підвищення показників України у рейтингу Світового банку «Doing Business» за критеріями «оподаткування» та  «реєстрація підприємств» не відбулося, що є свідченням того, що практичне використання нормативних регуляторних актів не зазнало змін у бік спрощення.

Якщо ж зупинитись безпосередньо на вимогах до подання форми 20-ОПП, визначених загальним Порядком обліку платників податків і збрів (наказ МФУ № 1588 від 09.12.11), то вони наступні. Зміна типу або найменування, стану об’єкту оподаткування та виду права відносно нього, а також його місцезнаходження, є підставою для виникнення обов’язку платника податків щодо подання повідомлення з оновленою інформацією. Слід зазначити, що на зміну стану об’єкта оподаткування, серед іншого, впливає  зміна його призначення (перепрофілювання). В цьому випадку інформація наводиться розгорнуто, по кожному ідентифікатору такого об’єкта.

У «скарбничці» позитивних змін наявна  можливість подання Повідомлення в електронній формі з накладанням ЕЦП. А також, те що розмір штрафних санкцій за неподання форми 20-ОПП за кожен об’єкт оподаткування складає 510 грн. 

По останньому моменту заслуговує на увагу судове вирішення питання щодо  застосування органом ДФС відносно платника податків  штрафних санкцій за неподання форми 20-ОПП по 422 об’єктам оподаткування (тобто, ні багато ні мало, більш 215 тис. грн.), через які, на думку контролюючого органу, здійснювалась господарська діяльність. Не зважаючи на те що органом ДФС не були надані докази, що діяльність фактично здійснювалась, суд зайняв позицію контролюючого органу, та апеляційна скарга платника податків не була задоволена (постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 17.07.18 р за рег. номером 75510285 в ЄДРСР). Рішення суду, крім всього іншого базувалось на вимогах пункту п.117.1 ПКУ в якому відсутні посилання на те, що штрафна санкція застосовується сукупно за всі допущені платником порушення.

Також судом була врахована інформація про наявність відділень в структурі платника розміщена на його офіційному сайті, при цьому платник  не повідомляв про закриття відділень або про використання їх в цілях, не пов'язаних з веденням господарської (статутної) діяльності.

На протязі  усього життєвого циклу суб’єктів господарювання виникає значна кількість інших практичних  питань щодо участі у облікових процедурах контролюючих органів.

Як приклад, ситуація коли юридичною особою придбавається автомобіль для потреб господарської діяльності. На думку фахівців ДФС у Дніпропетровській області у разі, не тільки придбання, але й оренди транспортного засобу як для своїх господарських потреб, так й  потреб відокремленого підрозділу (філії) Повідомлення повинно бути подано у встановлений законодавством 10-денний термін після придбання (оформлення договору оренди) за основним місцем обліку такої юридичної особи.

Із «свіженького» це реєстрація акцизних складів з першого липня поточного року. А також здійснення ДФС реєстраційних дій щодо РРО та КОРО (в тому числі і анулювання реєстрації ). Зважаючи що фіскальним органом здійснюється звірка з Єдиним банком даних об’єктів оподаткування, вочевидь без подання Повідомлення за формою 20-ОПП знову не обійтись. Для тих платників, хто вже подавав зазначені форми, не зайвим буде звірити наявність та зміст інформації стосовно своїх об’єктів оподаткування, яка наводиться в приватній частині Електронного кабінету.