Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Списання боргів для ФОП. Як скористатись? – Тетяна Савчук, аудитор ID Legal Group

Минуло 3,5 роки і нарешті законодавці скасували норму яка викликала свого часу багато дискусій у ФОП та зобов’язувала їх сплачувати ЄСВ в мінімально встановленому розмірі  у разі відсутності доходів.

В статті  «Сплата ЄСВ ФОПом. Як врегулювати поточні розрахунки, якщо нарахували борг, та чого очікувати в майбутньому?» ми вже розповідали як здійснити перевірку свого статусу на сайтах  Міністерства юстиції України (https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch) та Державної податкової служби України (https://cabinet.tax.gov.ua/registers/registration).

3 червня 2020 року набрав чинності Закон України  «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників».

Відповідно до Прикінцевих положень зазначеного закону деякі категорії  платників ЄСВ можуть претендувати на списання заборгованості (недоїмки, штрафних санкцій і пені), яка нарахована контролюючим органом (з 01.01.2017 по 03.06.2020 року).

Отже, ФОП (крім тих, які перебувають на спрощеній системі оподаткування) та особи, які провадять незалежну професійну діяльність можуть скористатися можливістю списання заборгованості, яка станом на 03.06.2020 року є несплаченою та була нарахована  за період з 01.01.2017 року по 03.06.2020 року, у разі якщо такі платники відповідають певним вимогам, а саме:

1) з 01.01.2017 по 03.06.2020 року не отримували жодних доходів від здійснення підприємницької діяльності;

2) з 03.06.2020 до 31.08.2020 року подали:

– державному реєстратору відповідну заяву за формою 12. Таку заяву маючи ключ ЕЦП можна подати через сайт Онлайн будинок юстиції (https://online.minjust.gov.ua), додаток «Дія» (можна завантажити у AppStore та GooglePlay)  або особисто держреєстратору.

– до податкової за місцем реєстрації  заяву про зняття з обліку як платника ЄСВ.

3) подати звітність по ЄСВ (у разі неподання такої звітності);

4)за довільною формою подати до податкового органу  заяву з проханням списати  суми заборгованості (недоїмка, штрафні санкції, пеня) (зразок заяви можна подивитися за адресою: https://cv.tax.gov.ua/data/material/000/331/423661/Slayd7.JPG).

Після отримання від держреєстратора відповідних відомостей або відповідної заяви від платника в податкового органу є 15 календарних днів для проведення камеральної перевірки та за результатами такої перевірки приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені (далі – Рішення про списання заборгованості) або рішення про відмову такого списання.

Якщо під час камеральної перевірки контролюючим органом буде встановлено факт отримання платником доходу від підприємницької діяльності за період з  01.01.2017 р. по 03.06.2020 р. то платнику буде відмовлено у списанні заборгованості.

Також буде відмовлено у списанні заборгованості платнику, який уже здійснив таку сплату або коли така заборгованість була з нього стягнута .

У разі коли заборгованість платника була самостійно частково сплачена або стягнута, то податкова інспекція може прийняти рішення про списання заборгованості у несплаченій частині. 

У день прийняття контролюючим органом рішення про списання заборгованості  вимога про сплату такої заборгованості платником вважається відкликаною.

Не підлягають поверненню платнику податків суми штрафних санкцій, недоїмки та пені, які були нараховані і сплачені або стягнуті  за період з 01.01.2017 р. по 03.06.2020 року.

Платники, які подали до 03.06.2020 року відповідні заяви держреєстратору або податковому органу не зможуть розраховувати на списання контролюючим органом сум заборгованості, оскільки в законі прописана чітка норма, якою встановлюється що заяви про списання заборгованості подається тільки після набрання законом чинності.