Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Торгівля тютюном на спрощеній системі – чи можливо? – Наталія Сухарева, аудитор ID Legal Group

В нашій публікації з’ясуємо питання: чи можуть ФОП, які здійснюють продаж підакцизних товарів (тютюну) перебувати на спрощеній системі оподаткування?

Нормами ПКУ визначено, які платники єдиного податку відносяться до першої групи. До таких осіб відносяться ФОП, які здійснюють продаж товарів з місць на ринках, з обсягом доходу за рік до 300 тис. грн. та які не використовують найману працю.

Звертаємо увагу, що нормою ПКУ є пряма заборона для ФОП 1-3 групи здійснювати діяльність з продажу підакцизних товарів (п. п.3 п. 291.5 ПКУ).

Зокрема, до підакцизних товарів відносяться окрім тютюну, тютюнові вироби (сигарети, цигарки, сигари, тощо) та замінники тютюну (замінники для куріння, смоктання та жування) (п.215.1 ПКУ, ЗУ від 19.1995 N 481/95-ВР).

Окрім того, звертаємо увагу, що СГД має право здійснювати роздрібну торгівлю тютюновими виробами, у разі наявності у таких платників податку ліцензії на роздрібну торгівлю.

При цьому, слід не забувати про те, що СГД який здійснює продаж підакцизних товарів (тютюнових виробів) є платником податку на акциз (п. п. 212.1.11 ПКУ). Зокрема, обсяг операцій реалізації тютюнових виробів у  роздрібній торгівлі є об’єктом оподаткування  акцизним податком (п. п. 213.1.9 ПКУ).

А отже, відповідно до вищезазначеного, можна зробити висновок, що у разі якщо ФОП (1-3 групи) здійснює роздрібну торгівлю тютюну, такі ФОП не можуть бути платниками єдиного податку. Роздрібну торгівлю тютюну можна здійснювати виключно на загальній системі оподаткування, при цьому СГД повинен зареєструватися платником акцизного податку та отримати ліцензію на роздрібну торгівлю тютюном.

Така,  позиція викладена ДФСУ у листі від 07.08.2019 р. № 3676/6/99-99-13-02-03-15/ІПК.