Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Виклик свідка в режимі карантинних заходів в Україні, – Вікторія Горожанова, адвокат ID Legal Group

Постановою Кабінету Міністрів України № 211 від 11.03.2020 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» запроваджено ряд заходів для додержання карантину через епідемію коронавірусу.

Крім того, встановлені обмеження за віком, а саме встановлений рекомендований режим самоізоляції для осіб віком 60 і понад років.

Незважаючи на зріст кількості хворих на короновірус за останні тижні, співробітники правоохоронних органів продовжують викликати для дачі показів в якості свідків осіб віком понад 60 років. І якщо до неявки таких осіб за викликом на підставі перебування на самоізоляції деякі правоохоронці відносяться з розумінням, то позиція Вищого антикорупційного суду щодо неявки до судового засідання кардинально інша. Під час розгляду у Вищому антикорупційному суді (надалі ВКС) кримінального провадження прокурором було заявлене клопотання про привід свідків. ВКС визнав поважною неявку особи, яка перебувала на амбулаторному лікуванні і в той же час визнав неповажною неявку у судове засідання свідка, який повідомив про неможливість прибуття в судове засідання лише через сам факт запроваджені в країні карантинних заходів. ВКС вказав, що Постановою Кабінету Міністрів України № 211 від 11.03.2020  запроваджено ряд заходів для додержання карантину через епідемію коронавірусу. Однак запровадження цих заходів не звільняє учасників кримінального провадження від обов’язку прибувати за викликом до суду. На них лише покладаються додаткові обов’язки щодо дотримання встановлених правил карантину, тобто обмеження не є підставою для неприбуття у судове засідання. До свідка, який не з’явився у судове засідання, судом застосований штраф в розмірі одного прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Підсумовуючи викладене, на сьогодні неявка до судового засідання може бути визнана судом поважною в режимі карантинних заходів тільки в разі перебування особи на амбулаторному або стаціонарному лікуванні. Сам факт запроваджених карантинних заходів не є підставою для неявки у судове засідання. Виклик слідчого у кримінальному провадженні також до тепер є обов’язковим для всіх, однак з метою збереження власного здоров’я та оточуючих, в разі якщо слідча дія не є в край невідкладною, логічно було б враховувати вік осіб, які викликаються для проведення слідчих дій, стан їх здоров’я та самопочуття на момент виклику (відсутність респіраторних захворювань та хронічних хвороб в стадії загострення).