Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Внутрішнє перевезення алкогольних напоїв при відсутності ТТН, – Наталія Сухарева, аудитор ID Legal Group

Сьогодні ми поговоримо про підстави для застосовування фінансових санкцій чи донарахування податкових зобов’язань підприємству під час внутрішнього перевезення (переміщення) алкогольних (спиртовмісних) напоїв у випадку неповного (часткового) заповнення/відсутності товарно-транспортної накладної (ТТН) зі складу до магазину в межах території нашої країни.

Беремо до уваги, що перевізником є третя особа (за угодою з надання транспортних послуг), при чому підприємство має в наявності всі документи (первинні), на придбання товару та ТТН на перевезення (переміщення) від постачальника у повному обсязі та з усіма реквізитами.

Порядок на перевезення (переміщення) щодо оформлення та застосування ТТН алкогольних (спиртовмісних) напоїв за допомогою автотранспорту прописаний в Інструкції про застосування форм ТТН на переміщення спирту етилового, високооктанових кисневмісних домішок та алкогольних напоїв, яка затвердженою наказом Мінтрансу України № 154 від 28 квітня 2005 року та зареєстрована в Мін’юсті № 817/11097 від 28 липня 2005 року (далі – Інструкція № 154).

Згідно з п. 1.4 глави 1 Інструкції № 154 перевезення (переміщення) алкогольних (спиртовмісних)  напоїв здійснюється за умови факту наявності відповідної ТТН встановленого зразка, яка оформлена належним чином (зокрема автотранспортом у межах нашої країни). ТТН є підґрунтям оприбуткування ТМЦ у покупця для списання її у постачальника (п. 1.6 Інструкції).

Відповідно до частини другої ст. 3 Закону України № 996-ХІ  від 16 липня 1999 року «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність», бухоблік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством.

Документи первинного обліку (ТТН та накладні) є підґрунтям для бухобліку господарських операцій. Тобто документи, які містять відомості про господарську операцію, мають основу для оприбуткування товару та підстави для внесення записів до облікових реєстрів бухобліку.