Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Повернення помилково отриманих коштів – чи виникає ПДВ? – Наталія Сухарева, аудитор ID Legal Group

У разі, якщо СГД отримав помилково кошти від особи з якою укладено договір на постачання товарів ( робіт, послуг), а потім повертає ці кошти такій особі, виникає наступне питання: чи зобов’язаний такий платник визначати податкові зобов’язання з ПДВ та складати податкову накладну? 

А отже, звернемося до норм ПКУ, щодо визначення зобов’язань такого платника стосовно складання податкової накладної з податку на додану вартість.

 Нормою ПКУ (п.187.1 ПКУ) визначено, що податкові зобов’язання з ПДВ виникають за датою події яка здійснена раніше, а саме:

– дата надходження коштів на рахунок від покупця, як оплата за товари (роботи, послуги);

– дата відвантаження товарів та дата акту щодо надання послуг, виконаних робіт.

Отже, платник податку на дату або надходження коштів, або відвантаження товарів (робіт, послуг) повинен скласти та зареєструвати в ЄРПН податкову накладну (п. 201.1 ПКУ).

Окрім того, нормами ПКУ визначені договори за якими операції вважаються операціями з продажу товару, а за якими не вважаються (п. п. 14.1.202 ПКУ).

Звертаємо увагу, що помилкове списання – зарахування коштів, визначається  Інструкцією, яка затверджена постановою НБУ від 22.01.2004 року № 22.

Зокрема, цією Інструкцією визначено, що у разі помилкового списання коштів чи то з вини банку, чи то з вини клієнта, здійснюється зарахування таких коштів на рахунок неналежного отримувача та списання з рахунку неналежного платника.

Враховуючі вищезазначене, можна зробити наступний висновок: у разі якщо СГД отримує помилково кошти від контрагента з яким укладено договір на постачання товарів ( робіт, послуг) у такому разі, платник податку на суму отриманих коштів повинен визначити податкові зобов’язання з ПДВ, скласти та зареєструвати в Реєстрі податкову накладну.

Та у разі, якщо таким СГД здійснюється повернення коштів, як помилково отриманих, такий платник податку повинен зменшити раніше визначені податкові зобов’язання шляхом складання та реєстрації в Реєстрі – розрахунку коригування (за датою повернення коштів) до раніше складеної та зареєстрованої накладної (п.192.1 ПКУ).

Таку позицію зазначило ДФСУ в ІПК, стосовно порядку визначення податкових зобов’язань з податку на додану вартість (шляхом збільшення та зменшення) за операціями з помилково отриманих коштів, а потім повернених коштів контрагенту таким СГД (лист від 26.07.2019 р. № 3507/6/99-99-15-03-02-15/ІПК).