Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Вплив змін в оподаткуванні, зумовлених дією воєнного стану, на договірні відносини, – Тетяна Савчук, аудитор ID Legal Group

Зміни в частині оподаткування податком на додану вартість, які безпосередньо пов’язані з введенням воєнного стану, не могли оминути площину договірних відносин між платниками-резидентами країни. Станом на  сьогодні, період невизначеності порядку застосування оновлених чи принципово нових положень законодавства вже минув, але наслідки їх недотримання можуть виникати (та й виникають!) на кожному кроці. В свою чергу щодо всіх нюансів, які стосуються періоду воєнного стану, варто керуватися  та враховувати не тільки положення ПКУ,  а й системно важливі нормативно-правові акти.

Сьогодні ми розглянемо ситуацію, коли платники ПДВ постачають товари (роботи, послуги) на компенсаційній основі для потреб забезпечення оборони та інтересів держави, а також захисту безпеки населення. Наприклад, стороною-отримувачем в договорі є підрозділи Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки та всі структури, які забезпечують та опікуються обороною та захистом держави та населення. В загальному порядку всі ці підрозділи утримуються за рахунок бюджету. Предметом постачання є товари для заправки (дозаправки) або забезпечення транспорту.

Згідно підпункту «г» підпункту 195.1.2 ст 195 розділу V ПКУта Постанови КМУ від 02.03.2022 року N 178«Деякі питання оподаткування податком на додану вартість за нульовою ставкою у період запровадження в Україні правого режиму воєнного стану»оподатковуються за 0% ставкою операції з постачання товарів для заправки (дозаправки) або забезпечення наземного військового транспорту чи іншого спеціального контингенту Збройних Сил України та інших установ, визначених вищезазначеною постановою. Зазначені зміни запрацювали з 24 лютого 2022р.

Розглянемо ситуацію, коли постачання здійснюється на підставі договорів укладених до дати введення воєнного стану, відповідно, ціна товарів (робіт, послуг), визначена в договорах, включала податок на додану вартість, а операції з постачання завершені та розрахунки проведені вже після введення воєнного стану.

Зважаючи на те, що у багатьох суб’єктів господарювання виникало питання щодо необґрунтованого завищення вартості товарів (робіт, послуг) на суму ПДВ та ймовірних претензій покупця щодо відшкодування йому сум у вигляді безпідставно сплаченого податку, податковий орган неодноразово розглянув таку ситуацію та виклав свої висновки у таких інформаційних матеріалах: N551/ІПК/99-00-21-03-02-06 від 18.05.2022 р., лист ДПСУ від 29.07.2022 р. N 8271/6/99-00-21-03-02-06. Зокрема, у вказаних матеріалах розкрито:

·      Що саме відноситься до терміну «забезпечення транспорту», враховуючи що стаття 14 ПКУ не дає визначення цього поняття, а стаття 195 ПКУ  та Постанова №178 також не конкретизують такий перелік за посиланням на державні класифікатори (УКТ ЗЕД чи ЄЗС ДК 021:2015);

·      Чи застосовується нульова ставка, коли матеріальна складова включена в загальну вартість робіт/послуг (наприклад ремонту транспорту);

·      Щодо яких видів транспорту (для якого здійснюються операції постачання та/або забезпечення) застосовується 0% ставка.

По суті висновків ДПСУ можна зробити узагальнюючий висновок, що ключовим аргументом для застосування нульової ставки по операціям постачання є включення контрагента-отримувача до категорії осіб, перелік яких наведений у Постанові №178.

Також важливим є висновок, що операції по роботам/послугам, які включають матеріальну складову, в повній сумі оподатковуються за основною 20% ставкою.

Що стосується видів транспорту підкреслено, що законодавчі норми не містять обмежень чи критеріїв, відповідно, операції постачання товарів для заправкидозаправки та забезпечення будь яких видів транспорту, що належить  ЗСУ чи іншому спеціальному контингенту, оподатковуються за нульовою ставкою.

В той же час питання щодо конкретизованого переліку товарів,  які оподатковують ПДВ за нульовою ставкою, залишилось відкритим, бо ні ПКУ, ні Постанова №178 його не містить. Відповідно, ДПС України рекомендовано звертатись за більш конкретними роз’ясненнями до Міноборони України, як до головного органу виконавчої влади-реалізатора державної політики в питаннях нацбезпеки у відповідних сферах.

Разом із тим, розібравшись у питанні про можливість застосування 0% ставки ПДВ при постачанні для заправкидозаправки та забезпечення будь яких видів транспорту, треба знайти відповідь і на питання яке знаходиться вже в суто юридичній площині: які дії має вжити платник податку-постачальник, який уклав договір із застосуванням до операцій повної ставки ПДВ, але в ході виконання договору, або і після його виконання, змінились законодавчі умови та вказані зміни були поширені у часі на період, що вже минув.

Загальновідомо що застосування пільги та нульової ставки  є обов’язком, а не правом платника податку-постачальника, бо норми ПКУ не передбачають можливості такого вибору. Відповідно, сторони договору мають вжити заходів, аби привести свої розрахунки у відповідність вимогам чинного, в тому числі податкового законодавства.

Глава 83 ЦКУ регулює обов’язки особи щодо набуття, збереження майна без достатньої правової підстави. Зокрема, стаття 1212 говорить про те що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.

В цьому випадку ми вважаємо, що цілком достатнім є укладання сторонами додаткової угоди, яка б вносила зміни до предмету договору та визначала вартість поставки із застосуванням 0% ставки податку на додану вартість. На підставі укладеної додаткової угоди може бути передбачено також і повернення зайво сплаченої суми податку, якщо розрахунки за договором вже були проведені у повному обсязі.

Якщо  ж ваша ситуація є складнішою або не може бути врегульована сторонами самостійно, професійні юристи ID Legal Group зможуть надати кваліфіковану допомогу та уникнути судових позовів та необґрунтованих стягнень.