Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Запровадження товарно-транспортної накладної в електронній формі у 2022 році, – Олександр Самарін, аудитор ID Legal Group

З 12.07.2019 набрав чинності наказ Мінінфраструктури від 03.06.2019 №413 під назвою «Про затвердження змін до Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні», яким внесено зміни до Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, які затверджені наказом Мінтрансу від 14.10.1997 року під №363 (зі змінами), що зареєстрований у Мінюсті 20.02.1998 року за №128/2568 (далі по тексту – Наказ №413). Згідно з Наказом №413 підприємствам нашої країни було дозволено користуватись товарно-транспортними накладними (ТТН) в електронній формі (е-ТТН) на рівні з ТТН на паперових носіях.

Трохи згодом, а саме 07.05.2020 Мінінфраструктури затверджено Наказ під №301 (набрав чинності 24.07.2020), що отримав назву: «Про затвердження Порядку реалізації експериментального проекту щодо впровадження електронного документообігу електронної товарно-транспортної накладної» (далі по тексту – Наказ №301), який розроблений на виконання абз. 2 п. 2 розпорядження Кабміну від 27.12.2019 року № 1392-р «Про реалізацію експериментального проекту щодо впровадження електронного документообігу електронної товарно-транспортної накладної».

Вказаним порядком регулюються відносини, які виникають у учасників транспортного процесу перевезення вантажів в термін втілення в життя експериментального проекту.

Крім того, ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань здійснення габаритно-вагового контролю» від 03.06.2021 року №1534-IX запроваджується реєстр ТТН.

Станом на теперішній час розробка Порядку, який регулює ведення та надання інформації з реєстру ТТН, триває, про що буде прийнято відповідний документ від уряду.

Тестову експлуатацію системи e-ТТН заплановано у квітні 2022 року. За інформацією, оприлюдненою Мінінфраструктури 18.11.2021 на веб-сайті за посиланням (https://mtu.gov.ua/news/33237.html) перехід щодо обов’язкового застосування е-ТТН відбудеться у серпні 2022 року.

З метою підпису е-ТТН (як це стосується будь-якого документа в електронній формі), є необхідність отримання кваліфікованого електронного підпису (КЕП).

Попри той факт, що розроблення відповідного проекту триває, підприємства можуть запроваджувати у власний документообіг е-ТТН на даний час. З метою проведення тестування потрібно зв’язатись з будь-яким атестованим провайдером. За результатами співпраці обраний провайдер надає доступ до електронного кабінету, за допомогою якого підприємства будуть мати спроможність оформлювати е-ТТН.

Основними елементами системи е-ТТН є:

Центральна база даних (ЦБД) – надає можливості для користувачів обмінюватись інформацією; контролюючі органи будуть мати можливість здійснювати перевірку чинності документів. Як заплановано, ЦБД буде інтегрована з системами ДПС;

Провайдери – компанії, якими пройдено перевірку та які мають спроможність щодо надання послуг документообігу в електронній формі. За допомоги функціоналів EDI-провайдерів, підприємства-користувачі зможуть підключитись до ЦБД, реєструвати е-ТТН та здійснювати їх обмін;

Кабінет інспектора – отримується вся необхідна інформація від ЦБД (інформація про запити від інспекторів логується в ЦБД).

Користувачі (учасники) – вантажовідправники, перевізники, одержувачі вантажів.

            Проте, станом на теперішній час (до обов’язкового переходу на е-ТТН) підприємствам буде необхідно роздруковувати паперові копії таких ТТН в одному екземплярі для перевізника з метою надання до перевірки Державній службі України з безпеки на транспорті.

Разом з цим, за інформацією Мінінфраструктури запуск е-ТТН для перевезення спеціальних груп товарів (спирт, алкогольні напої, нафтопродукти, хліб, молоко) відбудеться не раніше 2023 року.

Створити е-ТТН підприємства нашої країни можуть за допомогою одного з восьми провайдерів послуг електронного документообігу, а саме: «Оптіма ДОК», «Смарттендер», «Совтес», MEDoc, «ППЛ 33-35», EDIN, «Документ-онлайн» та «Вчасно».

 

З повагою,

Олександр Самарін

аудитор ID Legal Group