Хоч на сьогоднішній день в Україні і діє воєнний стан та застосування реєстраторів розрахункових операцій ніхто не відміняв та не відтермінував.
Отже, нагадаємо ще раз, що з 01 січня 2022 року усі фізичні особи-підприємці, які знаходяться на спрощеній системі оподаткування 2-4 групи зобов’язані використовувати РРО або ПРРО при проведенні готівкових розрахунків з покупцями або при проведенні таких розрахунків, які податкова вважає готівковими. РРО або ПРРО не є обов’язковими лише для ФОПів 1-ї групи та для тих, хто здійснює роздрібну торгівлю на території сільської місцевості.
То що ж тоді було прийнято Законами №2118-IX та №2120- IX ?
Закон № 2118-IX від 03 березня 2022 року скасовує штрафи за недотримання Закону про РРО на період дії воєнного стану на території України, крім санкцій за порушення порядку здійснення розрахункових операцій при продажу підакцизних товарів. А саме, тимчасово скасовуються штрафи у розмірі 100% від непроведеної операції через РРО або ПРРО – за перше порушення та 150% – за всі наступні порушення до яких відноситься не проведення або часткове не проведення готівкової операції через РРО або ПРРО. Також на період воєнного стану не застосовуються штрафні санкції за відсутність ведення товарного обліку, який повинен бути у ФОПів на загальній системі, у ФОПів – платників ПДВ та у всіх інших ФОПів, які здійснюють реалізацію побутово-складних товарів, дорогоцінних виробів та товарів медичного призначення.
Законом №2120- IX від 15 березня 2022 року було дозволено перевірки щодо дотримання вимог Закону про РРО. Також, через численні скарги на початку війни на те, що більшість суб’єктів господарської діяльності почали відмовляти покупцям в розрахунках карткою і вимагати у покупців лише готівку. Законом №2120- IX було дозволено податківцям складати протоколи за відсутність POS-терміналів або їх незастосування при готівкових розрахунках. Розмір штрафу при незастосуванні платіжного терміналу становить від 1700 грн до 3400 грн при першому порушенні та від 8500 грн до 17000 при повторних порушеннях.
Логічним є запитання багатьох підприємців: чи буде контролюючий орган мати право після закінчення воєнного стану перевіряти період з 24.02.2022р. по останній день воєнного стану та накладати штрафні санкції за порушення в цей період?
В законах № 2118-IX та №2120- IX нічого не сказано про те, як будуть перевіряти контролюючі органи після закінчення воєнного стану період з 24.02.2022 і по останній день воєнного стану та чи будуть накладатися потім штрафи за цей період. Тому податківці дійшли висновку, що період з початку і до закінчення воєнного стану контролюючі органи мають право перевіряти в загальному порядку. Тож і застосовувати штрафні санкції до порушень, які були під час воєнного стану будуть, але тільки після припинення дії воєнного стану на території України.
І хоча зараз багато податкових консультантів та адвокатів вважають таку позицію податкової не правильною та на нашу думку, це є черговою прогалиною в законодавстві, яка скоріш за все не позбавляє підприємців від штрафів пов’язаних з РРО, а дає можливість відтермінувати їх на період воєнного стану. Тому не варто ризикувати і сподіватися на те, що порушення Закону про РРО під час воєнного стану не матиме ніяких наслідків, а краще проводити усі готівкові розрахунки через РРО або ПРРО, як того вимагає законодавство.