23 квітня 2020 року в умовах карантину в країні на офіційному сайті ДФС України опубліковано рекомендації щодо дистанційного проведення досудового розслідування з метою запобігання розповсюдження хвороби серед працівників ДФС та учасників кримінального провадження.
Дані рекомендації ДФС не мають на сьогодні статусу норми закону і повинні сприйматись співробітниками фіскальної служби та громадянами виключно як поради, спрямовані на мінімізацію контактів в умовах пандемії.
Рекомендаціями зокрема запропоновано більш широко використовувати можливості, надані КПК України. Так, статтею 232 КПК України передбачено можливість опитування особи дистанційно – в режимі відео- або телефонної конференції. Після опитування складається рапорт співробітником, який проводив опитування, з викладенням його результатів. Також, учасники процесу, які знаходяться територіально у більш віддалених місцях зможуть передавати свої показання у формі нотаріально посвідчених заяв. Однак керівництво ДФС акцентувало увагу на тому, що після закінчення карантинних обмежень вищевказані особи будуть неодмінно допитані за вимогами КПК України.
Тому рапорти та нотаріально посвідчені заяви на наш погляд є за своєю формою «відомостями та даними, отриманими в ході досудового розслідування», однак для надання їм статусу «доказів» вони повинні бути оформлені процесуальними діями, в формі передбаченій КПК України.
Платникам податків не менш уважно і серйозно слід віднестись до дистанційних опитувань та нотаріально посвідчених заяв, чим до звичайних допитів, оскільки викладені в них відомості все ж таки є матеріалами досудового розслідування і будуть враховуватись прокурором та судом, хоча і потребують процесуального оформлення в майбутньому. Тому радимо при дистанційних опитуваннях також як і під час допитів скористатись послугами адвоката.
Надані рекомендації і щодо проведення тимчасового доступу до речей та документів. Відповідно вимог ст.165 КПК України виконання тимчасового доступу до речей та документів передбачає оголошення оригіналу ухвали слідчого судді та вручення її копії. В умовах карантину рекомендовано проведення цих процедур у електронній версії, в тому числі обмін документами, крім остаточного підписання протоколу і отримання документів. Вказується, що такі дії здійснюються в разі, якщо це не зашкодить досудовому розслідуванню та за згодою учасників такої процесуальної дії. Тобто слід розуміти, що без згоди кожного учасника (в першу чергу керівництва або представника, захисника суб’єкта підприємництва) така процедура не може проводитись дистанційно.
ДФС також посилається на новий закон №558-IХ від 13.04.2020 року, відповідно якого слідчі судді вправі розглядати питання, які відносяться до їх компетенції дистанційно (в режимі відеоконференції). Рішення про дистанційний розгляд може прийняти суддя за власною ініціативою або за клопотанням будь-якого учасника процесу.
На нашу думку, проведення дистанційних опитувань платників податків кардинально не вирішить питання відкладення слідчих дій (допитів) до закінчення карантинних обмежень, а тому не є доцільним. Щодо дистанційного розгляду судами питань, які відносяться до їх компетенції, то в ситуації, яка склалась в країні і світі, це найбільш правильний і ефективний спосіб не призупиняти роботу судів, і ми сподіваємось, що такий спосіб залишиться в практиці судів і після подолання пандемії.