Законодавцями у другому читанні ухвалений Законопроект №4651 від 27.01.2021, за своїм змістом посилюючий кримінальну відповідальність та уточнюючий порядок декларування, та переданий на підпис Президентові.
Нововведень зокрема зазнав Кримінальний Кодекс, а саме санкції та примітки до ст.366-2 та ст.366-3 КК України.
Розглянемо склад кримінальних правопорушень, передбачених ст.366-2 та ст.366-3 КК України:
Об’єктивна сторона передбачає «умисне внесення суб’єктом декларування завідомо недостовірних відомостей до декларації особи» (ст.366-2) та неподання такої декларації (ст.366-3).
Суб’єктами «є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов’язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування».
Посилили санкції статті 366-2 та статті 366-3 покаранням у вигляді позбавлення волі до двох років.
Крім того, всі правопорушення, зміни по яких внесені до КК України та КУпАП, вважаються порушеннями, пов’язаними з корупцією.
Спірним виявились доповнення у законопроекті про порядок декларування доходів та майна родичів декларантів, а саме про те, що декларант має обов’язок задекларувати тільки те майно та доходи родичів про яке він точно обізнаний. Тобто відомості та дані про об’єкти декларування членів сім’ї вказуються в декларації тільки у випадку, якщо член сім’ї подав декларанту у будь-якому вигляді відомості про такі об’єкти.
Вищевказане доповнення визвало суперечки у зв’язку з тим, що фактично суб’єктів декларування звільнили від внесення до декларацій даних про майно та доходи своїх родичів, оскільки довести обізнаність декларанта про наявність цих об’єктів у володінні родичів буде практично неможливо. З іншого боку, декларант може об’єктивно не бути обізнаний про все майно та доходи всіх членів своєї родини, і за це притягнутий до відповідальності.
Нагадаємо, що внесення завідомо неправдивих відомостей і іншими суб’єктами (службовими особами підприємств, установ та організацій) до податкової звітності є кримінально караним діянням і кваліфікується за ст.366 КК України. Зауважимо для порівняння, що за наявності тяжких наслідків (матеріальної шкоди), санкція ч.2 ст.366 КК України, значно тяжча і передбачає покарання від 2 до 5 років позбавлення волі.