Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Сплата ЄСВ ФОПом. Як врегулювати поточні розрахунки, якщо нарахували борг, та чого очікувати в майбутньому? – Тетяна Савчук, аудитор ID Legal Group

Вже не один рік діє норма, яка передбачає для ФОПів (за винятком пільгових категорій) щоквартальну сплату ЄСВ за себе на рівні не нижче мінімального страхового внеску на місяць незалежно від системи оподаткування та не залежно від наявності доходу.

Тенденція останніх двох років полягає у тому, що все частіше ФОПи, які переважно є «сплячими», тобто такими що не провадять підприємницьку діяльність, але за певних обставин не провели свою ліквідаційну процедуру належним чином(не зняті з обліку в податковому органу),отримують «листи щастя» від податкової, в яких зазначається сума податкового боргу з ЄСВ. Досить часто про наявність такого податкового боргу такі підприємці дізнаються вже коли їх рахунки заблоковані.

Такі «листи щастя» отримують ФОПи, які припиняли свою підприємницьку діяльність, написавши заяву в податковий орган, однак не здійснивши належних процедур щодо припинення діяльності у держреєстратора. Також є випадки коли такі «листи щастя» отримують ФОПи, дані про статус яких взагалі відсутні в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, оскільки ними не було подано у 2004 році заяви про внесення їх в ЄДР.

Отже, якщо ви будь-коли були ФОПом, навіть декілька днів, і зараз не здійснюєте підприємницької діяльності, то доцільно перевірити свій статус на сайтах Міністерства юстиції України (https://online.minjust.gov.ua/) та Державної податкової служби України (https://cabinet.tax.gov.ua/registers/registration).

Якщо на сайті Мінюста відсутня інформація щодо даних ФОПа,  а на сайті  ДПС є інформація щодо дати запису про взяття на облік, але відсутня інформація щодо дати зняття з обліку, або вказана дата зняття з обліку, але має місце примітка: «Фізична особа продовжує обліковуватись у контролюючих органах як фізична особа – платник податків, яка отримувала доходи від провадження підприємницької діяльності, та має забезпечити остаточні розрахунки з податків від провадження підприємницької діяльності та/або в установлені строки подати відповідному контролюючому органу декларацію за останній базовий податковий (звітний) період, в якій відображаються виключно доходи від проведення підприємницької діяльності, тощо», це означає що процедура припинення ФОП не була завершена до кінця і відповідно ФОП може мати податкові борги або не здані звіти.

Наявність боргу чи його відсутність можна перевірити звернувшись до податкової з заявою або маючи ключ ЕЦП подивитися в приватній частині «Електронного кабінету платника»  закладку  «Стан розрахунків з бюджетом»  (https://cabinet.tax.gov.ua/).

Щоб податкова більше не здійснювала нарахування ЄСВ потрібно терміново подати документи про віднесення ФОП до пільгової категорії, якщо така є (пенсія за віком або інвалідність) або подати держреєстратору чи через нотаріуса заяву про припинення підприємницької діяльності.

Однак, якщо на сайті Мінюсту відсутня інформація щодо даних ФОПа  то спочатку потрібно включити відомості про себе до ЄДР подавши заяву за формою № 13, а потім подати заяву про припинення за формою №12.

Протягом місяця після подачі заяви потрібно здати до податкового органу ліквідаційні звіти: додаток 5 ЄСВ та декларацію про майновий стан та доходи, а також подати звіти за попередні роки в разі їх неподання.

Слід також зазначити, що вимогу контролюючого органу щодо сплати  ЄСВ можна оскаржити лише протягом 10 календарних днів з моменту її  отримання. У разі коли такої вимоги не було отримано, а на рахунки накладено арешт, то потрібно вимагати від органу ДПС надання рішення про сплату боргу з ЄСВ.

Якщо отримавши рішення про сплату боргу з ЄСВ ФОП не готовий оплачувати зазначений борг, він може звернутися до суду для захисту власних інтересів. Однак, слід зазначити, що судова практика з зазначеного питання є неоднозначною: як на користь ФОП, так і на користь контролюючих органів.

Крім того, 13 травня 2020 року Верховною Радою України прийнято зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (щодо усунення дискримінації за колом платників), якими удосконалюються  норми щодо нарахування та сплати ЄСВ. Зазначений закон знаходиться на підписі у Президента України і, в разі його підписання, набере чинності з 1 січня 2021 року, крім пункту 5, який набере чинності з дня опублікування закону.

За запровадженими змінами з 1 січня 2021 року ФОПи та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, звільняються від сплати ЄСВ за себе, якщо:

–         отримують пенсію за вислугу років (на сьогодні тільки пенсія за віком звільняє від сплати ЄСВ);

–         мають основне місце роботи, можна не сплачувати за місяці, коли роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб не менше мінімального розміру (на сьогодні незалежно від кількості робочих місць ФОП за себе має сплачувати ЄСВ);

–         здійснюють один вид діяльності одночасно в якості ФОП та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність (на сьогодні офіційно присутнє оподаткування за кожну форму організації діяльності).

Крім того, з дня опублікування закону ФОП (крім спрощенців) та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, які з 1 січня 2017 року та до дня набрання чинності закону не отримували доходу від діяльності, і  протягом 90 календарних днів подадуть держреєстратору заяву про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності, можуть подати до податкового органу заяву про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.