Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Втрата платником первинних та інших документів під час воєнного стану. Які дії платника за таких умов? – Олег Нікітін, адвокат ID Legal Group

В умовах дії воєнного стану Верховною Радою було прийнято низку законодавчих актів, якими внесені зміни до Податкового кодексу та інших законів, які стосуються питань оподаткування щодо надання певних преференцій або відстрочок щодо виконання податкових обов’язків платників.

Однак, при цьому у платників не зменшилася кількість питань, пов’язаних із виконанням усіх існуючих податкових обов’язків.

На сайті ДПС розміщено роз’яснення щодо тимчасового призупинення надання індивідуальних консультацій майже з усіх питань, окрім дії правого режиму воєнного стану та пов’язаних із ним питань з оподаткування у цей період (опубліковано 15.03.2022 р.).

Однак, враховуючи, що таких питань наразі безліч центральний податковий орган на власному сайті розміщує відповіді на найактуальніші та найчастіші запитання, які стосуються оподаткування в період дії воєнного стану.

Так, зокрема 7 квітня поточного року розміщено такий перелік питань-відповідей з урахуванням норм прийнятих законів з питань оподаткування в умовах воєнного стану.

Зокрема, нас зацікавила відповідь щодо дій платника по відновленню ним первинних документів та інших документів, що стосуються питань оподаткування, у разі їх втрати під час воєнного стану.

ДПС в свою чергу зазначила про загальні положення п. 44.5 ст. 44 ПК України щодо дій платника у разі втрати ним документів, передбачених п. 44.1 цієї статті ПК України: щодо наявності 5-ти денного строку щодо повідомлення податкового органу про їх втрату; щодо встановлення 90-та днів для відновлення втрачених документів; щодо максимального строку для перенесення строків проведення перевірки до моменту відновлення платником вказаних документів.

При цьому у відповіді ДПС зазначено, що пп. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу «Перехідні положення» ПК України, який був внесений Законом № 2118 від 03.03.2022 р., було тимчасово зупинено перебіг усіх строків, зокрема передбачених нормами ПК України, як для платників, так і для податкових органів, на період дії воєнного стану до його припинення/скасування.

Також ДПС нагадала про необхідність документального оформлення інвентаризації активів та/або зобов’язань, що перебувають на балансі у суб’єкта господарювання, які зокрема були втрачені/знищені/зіпсовані тощо, в порядку затвердженому наказом Мінфіну № 879 від 02.09.2014 р.

Зауважуємо, що Законом № 2120 від 15.03.2022 р. також передбачено зупинення у відповідний період перебігу строків давності, передбаченої ст. 102 ПК України.

Однак, при цьому у даній відповіді ДПС не дано роз’яснення щодо орієнтовних строків, в які платнику необхідно в подальшому здійснити дії по відновленню усіх втрачених документів та проведення інвентаризації активів та/або зобов’язань, що перебувають у нього на балансі.

Враховуючи, що загальні приписи п. 44.5 ст. 44 ПК України платнику було відомі раніше, а можливо й підлягали застосуванню у відповідних випадках, то період воєнного стану для більшості платників є форс-мажором під час його вони перебувають у цілковитій розгубленості щодо правомірності, послідовності та необхідності вчинення будь-яких дій, що стосуються сфери оподаткування.

При цьому зрозумілим є те, що в різних регіонах під час дії воєнного стану для платників складаються різні обставини, зокрема пов’язані із веденням бойових дій, наявністю пошкоджених/знищених/втрачених будівель, офісів, документів, майна тощо.

І відповідно такі обставини у конкретного платника можуть припинитися фактично раніше, ніж відбудеться припинення/скасування воєнного стану в усій державі/або на території певного населеного пункту.

Мабуть за таких обставин було б доречним звернутися до ДПС за отриманням відповідної ІПК з описом обставин, які мають місце у конкретного платника і до Мінфіну, як державного органу, що формує та забезпечує реалізацію податкової політики, щодо прийняття узагальнюючої консультації із вказаного питання.

Поряд із цим, також можемо рекомендувати керуючись нормами ПК України щодо зупинення перебігу строків, у якомога найближчі строки, коли у платника буде фактична змога забезпечити письмове повідомлення податкового органу про втрату (знищення/пошкодження) документів із наданням документального підтвердження наявності такого форс-мажору, оскільки в подальшому, коли у платника зникнуть відповідні обставини йому необхідно буде розпочинати роботу щодо відновлення втрачених документів, враховуючи, що скасування/припинення воєнного стану також може відбуватися не одразу на всій території, а поступово на території окремих населених пунктів.