Завантаження сайту

«Детектор брехні» - чи є доказом у справі?- Олег Добровольський, партнер ID Legal Group для порталу ЮРЛІГА

«Детектор брехні» - чи є доказом у справі?- Олег Добровольський, партнер ID Legal Group для порталу ЮРЛІГА
23.07.2018

Поліграф або «детектор брехні» вже доволі широко використовується в нашій країні. Спочатку його висновки використовували при прийомі на роботу, потім під час проведення судових експертиз. Але більш відомим в Україні він став у 2015 році після прийняття Закону України «Про національну поліцію», який передбачав застосування поліграфа при прийняття на службу до поліції. Але чи можна довіряти його висновкам? Про це в своїй колонці на порталі ЮРЛІГА розповідає партнер юридичного об’єднання ID Legal Group Олег Добровольський.

Судові експертизи

На даний час судові експертизи із застосуванням поліграфу є джерелом доказів для суду, як і інші судові експертизи. Обов’язкових підстав призначення експертизи із застосуванням поліграфу закон не визначив, тому це відбувається на розсуд суду, в тому числі і за клопотанням сторони захисту або обвинувачення.

Після змін у КПК України в грудні 2017 року, всі експертизи у кримінальних провадженнях доручають проводити експертам державних установ – зокрема Київському інституту судових експертиз, в тому числі з використанням поліграфу.

Техніка дослідження

Дослідження на поліграфі виконує досвідчений фахівець – поліграфолог. Сам прилад фіксує об’єктивні фізіологічні параметри людини (частоту дихання, скорочення м’язів, серцебиття та інші), а вже надати обґрунтовані кінцеві висновки за результатами опитування особи за спеціальними методиками може тільки фахівець. У такому випадку достовірність висновків складає 93-95%, що на порядок вище ніж у інших судових  експертизах (трасологічній, балістичній тощо). Такий доказ у справі приймається на рівні з іншими доказами і не має пріоритету.

Недоліки в роботі

Однак в роботі поліграфа є і недоліки, зафіксовані за результатами практики їх застосування. Наприклад, невірне розпізнавання фізіологічних показників при їх схожості або використання досліджуваними особами прийомів, які дають можливість обдурити поліграф – штучна напруга м’язів, умисне спричинення собі болю. В разі невпевненості поліграфолога у достовірності висновків, тестування може бути проведено повторно.  У зв’язку з недоліками застосування поліграфу не набуло широкого поширення у судовій практиці. Значення і силу доказу висновок поліграфу набуває тільки під час проведення судової експертизи.

Використання при прийомі на роботу

 Крім використання поліграфу в проведенні судових експертиз, більш широко він застосовується під час прийому громадян на роботу та службу в правоохоронні органи, в ході оперативно-розшукової діяльності та в діяльності  Державної фіскальної служби (з 2013 року). Застосування поліграфа повинно передбачати такі обов’язкові елементи: письмова згода опитуваної особи, сертифікований пристрій (поліграф), проведення процедури тестування виключно фахівцем, який прийшов навчання і має допуск до цієї роботи.

Висновок

На нашу думку, висновки поліграфа, за умови якісного проведення тестування, безумовно можуть мати силу і значення у справі, але тільки як непрямі докази. І враховуватись судом тільки за умови наявності сукупності інших прямих доказів вини особи в скоєнні правопорушення.  

З повагою,

Олег Добровольський

Партнер

ID Legal Group

Олег Добровольський

Залиште Нам Ваші контакти і Ми з Вами зв'яжемося

ID Legal Group
ID Legal Group