Завантаження сайту

Дії контролюючих органів над законом!

Дії контролюючих органів над законом!
04.04.2017
       Реформування контролюючих органів в результаті прийняття змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні (далі – Закон № 1797) приносять все нові і нові сюрпризи, як державній системі, тобто самим контролюючим органам так і платникам податків. І одна і друга сторона долає ці перешкоди по своєму і дуже часто кожна із сторін - проблеми чи недопрацювання опонента, використовує як свої переваги. Однак про все по черзі.
 
       Відповідно до Закону № 1797 з 1 січня 2017 року державні податкові інспекції виконують виключно сервісні функції та позбавлені повноважень з адміністрування податків, зборів, платежів. 
 
       Компенсатором такого урізання повноважень ДПІ стало запровадження в контролюючих органах інституту уповноважених осіб, визначення яких наведено у новому підпункті 14.1.137-1 статті 14 Податкового кодексу України.
 
       Так Законом № 1797 в ПК включено механізм делегування повноважень від керівника контролюючого органу до підлеглого в разі дотримання таких умов: 
 
       1. Видання письмового документу керівником контролюючого органу про наділення відповідної посадової особи повноваження на виконання окремих функцій керівника контролюючого органу у випадках передбачених ПК (новий пункт 20.4 статті 20 ПК);
 
       2. оприлюднення на офіційному веб-сайті ДФС України, переліку уповноважених осіб контролюючого органу та переданих таким особам функцій у випадках, передбачених ПК (новий підпункт 21.1.8 пункту 21.1 статті 21 ПК).
 
       Таким чином, у разі отримання платником податків в порядку пункту 73.3 статті 73 ПК письмового запиту про надання інформації за підписом посадової особи ГУ, яка не є керівником чи заступником керівника необхідно перевірити чи належить вона до уповноважених осіб, а також перелік повноважень, якими вона наділена.
 
       Закладки для переліків уповноважених осіб ДФС України знайдено:
 
       - на головному порталі ДФС у вкладці «Про службу/уповноважені особи» на сьогодні наявні 4 уповноважені особи, з яких ймовірно одна наділена повноваженнями на підставі ПК, з огляду на опис повноважень, проте прямої вказівки на норму ПК в переліку немає;
 
       - на регіональних субсайтах ГУ ДФС у вкладках «ДФС у Регіоні/уповноважені особи» на сьогодні в більшості ГУ вкладки взагалі не активні.
 
       Тобто цілком логічним є висновок, що на сьогодні в ДФС України та його територіальних органах практично відсутні уповноважені особи на виконання повноважень керівників контролюючих органів у випадках передбачених ПК.
 
       Відповідно, отримуючи будь-яку кореспонденцію чи документи від контролюючого органу, що підписані не керівником і не заступником органу, доцільно перевірити повноваження особи, яка підписала вказаний документ.
 
       Перевірку розпочати рекомендуємо шляхом відвідування офіційного веб-порталу ДФС України, де за посиланням розміщено перелік уповноважених осіб центрального апарату ДФС. 
 
       А також субсайтів територіальних органів, якщо документ надійшов від них, де у вкладці «ДФС у Регіоні/уповноважені особи» повинно бути розміщено перелік аналогічний тому що є на веб-порталі ДФС України.
 
       Під час вишукування розміщеної інформації на сайті доцільно зробити скріншоти екрана з відкритими вкладками, які ви переглядали.
 
       У випадку, якщо підписанта у переліках не виявлено, чи не виявлено самого переліку, доцільно не зволікаючи направити контролюючому органу запит на публічну інформацію, з проханням надати письмовий документ, яким визначено перелік уповноважених осіб органу та обсяг їх повноважень відповідно до ПК. Зразки форми запиту містяться у вкладці «Публічна інформація». 
 
       Відповідь на інформаційний запит повинна бути надана протягом 5 робочих днів з дня отримання. 
 
       Звичайно, контролюючий орган може зловживати правом передбаченим статтею 20 Закону про доступ до публічної інформації та затягнути час надання відповіді на 20 робочих днів, мотивуючи значним обсягом вишукуваної інформації, однак отримавши проміжну відповідь, та розуміючи що документу немає, акцент необхідно робити на порушення вимоги ПК щодо оприлюднення інформації. 
 
       Враховуючи, що веб-портал ДФС України фактично включає до своєї структури і субсайти територіальних органів, а пункт 21.1.8 статті 21 ПК встановлює обов’язок оприлюднення на офіційному веб-сайті ДФС України, переліку уповноважених осіб контролюючого органу та переданих таким особам функцій у випадках, передбачених ПК під час пошуку уповноваженої особи, що підписала документ, буде доречним переглянути вкладки з переліком уповноважених осіб, як на порталі ДФС України так і субсайті ГУ ДФС в регіоні з відповідними скріншотами екрана комп’ютера про зміст вкладок. 
 
       Отримані письмові документи можуть бути використані, як для оскарження правмірності дій посадових осіб контролюючих органів в адміністративних судах так і для формування доказової бази в кримінальних провадженнях щодо посадових злочинів.
 
       Показовою є ситуація з направленням запитів на отримання інформації в порядку пункту 73.3 статті 73 ПК України за підписами осіб, які не є керівником чи заступником керівника контролюючого органу в Офісі з обслуговування великих платників податків.
 
       Так постановою Кабінету Міністрів України від 30 березня 2016 року № 247 «Про реорганізацію територіальних органів ДФС з обслуговування великих платників» в сфері обслуговування великих платників податків утворено один територіальних орган ДФС України, як юридичну особу публічного права, з назвою Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби (далі - Офіс). Усі існуючі Спеціалізовані державні податкові інспекції реорганізовано шляхом приєднання до Офісу.
 
       Наказом ДФС від 09.06.2016 за № 504 «Про затвердження Положення про Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби», що розміщений на субсайті Офісу за посиланням затверджено положення про Офіс. Положенням про Офіс передбачено утворення 14 відокремлених підрозділів у формі управлінь та відділень. 
 
       Організаційною структурою офісу на 2017 рік, що затверджена головою ДФС 29.12.2016 та розміщена на субсайті Офісу за посиланням встановлено 19 заступників керівника офісу, 14 з яких є керівниками відокремлених управлінь та відділень що передбачені положенням про Офіс.
 
       У вкладці «ДФС у Регіоні/уповноважені особи» що розміщена на субсайті Офісу за посиланням висвітлюється інформація що такої сторінки не існує.
 
       Направлення листів за підписами керівників (заступників керівників) структурних підрозділів Офісу, які за посадами не є заступниками начальника Офісу є порушенням пункту 73.3 статті 73, що відповідно позбавляє платника податків обов’язку надавати на нього відповідь.
 
       Таким чином, неповороткість бюрократичної системи буде використана платниками податків, як наданий законом аргумент в убезпеченні себе від безпідставних перевірок бізнесу, відповідно незабаром буде сформована нова судова практика, що стосується дій уповноважених осіб контролюючих органів.
 
 
З повагою, керівник судово - правового департаменту
 
Олег Нікітін

Залиште Нам Ваші контакти і Ми з Вами зв'яжемося

ID Legal Group
ID Legal Group