Завантаження сайту

Електронний моніторинг, як нова альтернатива утриманню підозрюваних та засуджених в Україні, - Олег Добровольський, партнер ID Legal Group для порталу ЮРЛІГА

Електронний моніторинг, як нова альтернатива утриманню підозрюваних та засуджених в Україні, - Олег Добровольський, партнер ID Legal Group для порталу ЮРЛІГА
13.11.2018

В України заплановано введення системи електронного моніторингу в пенітенціарній системі. Кінцева розробка проекту запланована на 2020 рік в якості альтернативи утриманню не лише підозрюваних, а й засуджених та умовно-достроково звільнених осіб. Про це в своїй колонці на порталі ЮРЛІГА пише партнер юридичного об’єднання ID Legal Group Олег Добровольський.

Основною метою нововведення є економія на триманні засуджених за дрібні та невеликої тяжкості злочини. Крім того, є впевненість, що це позитивно вплине за засуджених, які будуть відбувати своє покарання на волі, а не у в’язниці, що сприяє виправленню осіб і значному зменшенню кількості рецидивів.  

Однак, використання електронних браслетів в тій кількості, в якій необхідно для заміни запобіжних заходів у вигляді тримання під вартою та застави, потребує значного фінансування, оскільки електронні браслети є задоволенням не із дешевих. У бюджеті на наступний рік фінанси для таких заходів явно відсутні, тому впровадження даної системи в повному обсязі затягнеться. Спеціалісти вбачають початок запровадження системи у застосуванні домашнього арешту поки що тільки на стадії досудового розслідування, тобто як запобіжний захід для підозрюваних. Але згодом дана програма має окупитись, оскільки в перспективі відпаде потреба у будівництві та утриманні великої кількості СІЗО та в’язниць.  На думку спеціалістів на використанні електронних браслетів можливо зекономити шляхом оплати за браслети самими утриманими і засудженими (така практика існує в Австрії) або шляхом оренди (а не покупки) браслетів у виробників.

На нашу думку система електронного моніторингу утриманих та засуджених перспективна і є великим кроком до гуманізації суспільства.

Однак, в наших реаліях небезпечним є нечітке визначення в майбутньому категорій осіб, відносно яких судом може бути обраний такий захід і в якості запобіжного підозрюваному і в якості основного покарання засудженому.

Відповідно це повинні бути особи, які вчинили злочини за ступенем тяжкості легкі, середньої тяжкості або дрібні за своєю значимістю. Наприклад, крадіжка з кишені мобільного телефону, фактична вартість якого приблизно 1000 грн. Санкція ч.1 ст.185 КК України передбачає альтернативне (наряду зі штрафом та виправними роботами) покарання у вигляді позбавлення волі до трьох років. Доречною у цьому випадку є заміна позбавлення волі на домашній арешт. Часто несправедливим у суспільстві вважають призначення судом однакових покарань у вигляді позбавлення волі на 3-4 роки за дрібну крадіжку та ДТП, в результаті якого загинули люди. Доцільною в цьому випадку є заміна санкцій за злочини невеликої тяжкості з позбавлення волі на домашній арешт. Одночасно, в таку категорію не повинні бути включені особи, які вчинили злочини середньої тяжкості, тяжкі та особливо тяжкі злочини, пов’язані з завданням шкоди здоров’ю, життю особи або які завдали матеріальну шкоду потерпілому або державі у великому та особливо великому розмірі. Тобто особи, які і у електронному браслеті під домашнім арештом несуть небезпеку оточуючим або можуть перешкоджати слідству. Критерії застосування електронних браслетів (домашнього арешту) повинні бути чітко визначені і не містити виключень або двоякого тлумачення з метою запобігання використання цих норм корумпованими особами в своїх інтересах та надання судам можливості прийняття різних рішень за однаковими обставинами.    

З повагою,

Олег Добровольський

Партнер

ID Legal Group

Олег Добровольський

Залиште Нам Ваші контакти і Ми з Вами зв'яжемося

ID Legal Group
ID Legal Group