Завантаження сайту

Як підготуватись до податкових перевірок – практичні поради, - Наталія Сухарева, аудитор ID Legal Group

Як підготуватись до податкових перевірок – практичні поради, - Наталія Сухарева, аудитор ID Legal Group
13.04.2018

Податкова перевірка, за своєю суттю, передбачає перевірку даних ведення бухгалтерського обліку на підставі первинних документів, та, як результат, відображення даних операцій в податковому обліку.

Ведення належним чином бухгалтерського обліку стосується юридичних та фізичних осіб різних форм власності, в т.ч. і підприємств аграрного сектору.

Ще до 2017 р. контролюючому органу не було цікаво включати підприємства аграрного сектору до планових перевірок. Це пояснюється незначними критеріями ризику підприємств (спеціальний режим оподаткування ПДВ зі ставкою 0 відсотків та сплатою єдиного податку). З досвіду супроводження,  якщо такі перевірки проводились, то вони були позаплановими, де, зазвичай, досліджувались питання: фактичне виробництво товару над даними відображеними в обліку.

Наприклад: ще до 2016 року, с/г підприємство могло отримати значні передплати за товар, який фактично воно не в змозі виробити, проте покупцями по ланцюгу поставки формується податковий кредит. Саме підприємство при цьому ПДВ не сплачує, через спеціальний режим.

Проте, вже частково з 2016 та повністю з 2017 року спец режим по ПДВ було скасовано, та замінено його дотаціями з Державного бюджету. У зв’язку з цим кількість перевірок с/г підприємств збільшилась.

 

На що ж необхідно звернути увагу, та як бути готовим до перевірки?

По – перше, що стосується ПДВ, то необхідно звернути увагу на розподіл сум, що використовуються в господарській та негосподарській діяльності. При перевірці існує ризик нарахування податкових зобов’язань без врахування податкового кредиту.

По – друге, звернути увагу на сплату ПДФО, військового збору та єдиного внеску при виплаті заробітної плати та винагороди працівникам, фізичним особам по договорах ЦПХ та відображення їх в звітності з 1ДФ та ЄСВ.

Особливу увагу необхідно звернути на правильність складання касових документів. Бо саме тут можливі значні донарахування. Наприклад, списання зі складу продукції та відсутність оплати, контролюючий орган може прирівняти до скритої реалізації та накласти штраф в 5-ти кратному розмірі. Як відсутність факту оприбуткування виручки.

 

Як захисти себе від небажаних результатів?

На сьогодні, загальна кількість перевірок контролюючими органами значно скоротилась. Це пояснюється проведеною реформою фіскальної служби, скасуванням районних інспекцій та передачею значних функцій обласним апаратам.

При отриманні запиту від фіскального органу, необхідно детально вивчити наявність підстав для його направлення та наявність вказаних в ньому порушень законодавства.

У разі організації перевірки, з’ясувати підстави та, у разі їх відсутності, здійснити недопуск до її проведення.

Якщо перевірка розпочата, то перед наданням первинних бухгалтерських документів звернути увагу на заповнення в них обов’язкових реквізитів.

Тримати на контролі всі обставини перевірки та готувати спростування до них в ході проведення перевірки.

 

Враховуючи вищевикладене, рекомендуємо.

Періодично організувати роботу бухгалтерів для проведення внутрішньої ревізії наявності первинних документів та правильності їх заповнення.

При можливості залучити зовнішнього консультанта, з метою незалежного експертного погляду на роботу компанії, виявлення її вразливих точок та надання рекомендацій щодо їх усунення.  

 

З повагою, Наталія Сухарева

керівник податкового та митного департаменту

юридичного об’єднання ID Legal Group

Залиште Нам Ваші контакти і Ми з Вами зв'яжемося

ID Legal Group
ID Legal Group