Завантаження сайту

Як запобігти санкціям державного контролю з питань праці. Практичні поради, - Наталія Сухарева, аудитор ID Legal Group

Як запобігти санкціям державного контролю з питань праці. Практичні поради, - Наталія Сухарева, аудитор ID Legal Group
05.10.2018

З 6 жовтня 2018 року щонайменше чотири відомства розпочнуть полювання на неоформлених працівників. Розглянемо хто, які мають повноваження та як запобігти небажаним проблемам.

 

Про такі загальновідомі терміни як: «тіньова зайнятість»,«нелегальні доходи», зарплата в «конверті» та про перспективи подолання такого явища мабуть не один рік чули від держави, адже бюджет недотримував колосальні кошти.

Наразі ця тема стала дуже актуальною, оскільки з 06 жовтня цього року за ініціативи Кабінету Міністрів щонайменше, як чотири відомства виконавчої влади за підтримки органів місцевого самоврядування розпочнуть серйозні перевірки бізнесу по детінізації ринку зайнятості.

Тож які порушення шукатимуть. Та які суми штрафів можливі? Розглянемо детально.

Уникнення зустрічі з інспекторами, а саме їх недопуск (чинення перешкод) до проведення перевірки коштуватиме Компанії стократному розміру мінімальної заробітної плати, тобто 372 300 гривень, пов’язаних з встановленням таких фактів:

 • виявлення факту допущення працівника до роботи без укладання трудового договору з ним;
 • виявлення факту фактичного виконання роботи повний робочий день, при умові оформлення на неповний робочий час;
 • виплата ЗП без нарахування податків.

Також, доведеться сплатити Компанії фінансові санкції у розмірі 116 900 гривень за кожного працівника Компанії за вище перелічені факти.

Десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, тобто 37 230 гривень загрожує у випадках недотримання працедавцем встановлених законом гарантій і пільг передбачених законами України: «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про альтернативну службу».

У разі встановлення порушень по термінах виплати ЗП а також інших виплат встановлених законодавством про працю, більш, як на один місяць передбачає застосування штрафу у розмірі 11 169 грн. 

При порушенні інших вимог трудового законодавства, крім тих, що відзначені вище, фінансова санкція становитиме однократний розмір мінімальної заробітної плати (3 723 грн).

Окремо зазначимо, про можливі підстави для проведення позапланових перевірок серед яких можуть зокрема бути:

 • наявність скарг (звернень) працівників, навіть колишніх щодо порушення їх трудових прав до компетентних органів;
 • наявність інформації про факти порушень компанією законодавства про працю у вищезгаданих органах влади;
 • співробітництво ФОП виключно з однією юридичною особою протягом року;
 • укладання договору ЦПХ фізичною особою лише з однією юридичною особою або ФОП;
 • працевлаштування без повідомлення в ДФС та інші. 

Здається зі штрафами розібрались, далі, з’ясуємо якими ж  повноваженнями та функціями наділені органи державної влади, щоб чітко на практиці розуміти та застрахувати себе від виникнення ризикових ситуацій.

Отже, органи фіскальної служби, в межах своїх повноважень перевірять правильність і повноту нарахування та сплати податків і зборів, зокрема і ЄСВ. Втім, накладати штрафи за порушення трудового законодавства це відомствоне уповноважено, утім систематично обмінюється інформацією з органами Державної служби України з питань праці. 

То ж інспектори з праці, на підставі отриманої інформації від ДФС приміром:

 • невідповідність кількості працівників обсягам виробництва (виконаних робіт, наданих послуг) до середніх показників по відповідному виду економічної діяльності;
 • наявність заборгованості по сплаті ЄСВ в розмірі, що перевищує мінімальний страховий внесок за кожного працівника;
 • під час здійснення контрольно-перевірочних заходів виявляються факти порушення законодавства про працю, матимуть обґрунтовану базу для здійснення перевірки.

До компетенції Пенсійного фонду України віднесена реалізація державної політики по пенсійному забезпеченню та обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню. Втім, діяльність даного відомства з перевірок дотримання вимог трудового законодавства не передбачена. Аналогічно, Державній фіскальній службі, органи Пенсійного фонду обмінюються інформацією з органом Держпраці.

Так, підставами для виходу на перевірку інспекторами дежпраці слугуватиме інформація отримана від ПФУ щодо компанії – роботодавця, а саме:

 • нарахування ЗП менше встановленої min (в 2018 році 3723 грн.);
 • відсутнє повідомлення про прийняття на роботу;
 • збільшення,більш, як на 20 % кількості працівників працюючих на умовах неповного робочого дня, а також скорочення на протязі місяця більше 10 % від чисельності працівників;
 • факти про співпрацю з роботодавцями на умовах заключених договорів цивільно-правового характеру, більш, як 30 %, тощо.

Наразі невідомо, в який спосіб нацполіція буде залучена до комплексних заходів з перевірок питань праці. Адже, напрямок її діяльності та повноваження визначені Законом України «Про національну поліцію», і з проведеного аналізу даного закону слідує, що до компетенції даного відомства належить забезпечення охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави, розкриття приступності, тощо.

Ми ж, м свою чергу сподіваємось, що наша публікація допоможе провести самоаудит документації на відповідність чинному законодавству і як наслідок, запобігти негативним наслідкам пов’язаних з інспекторами з праці.

З повагою,

Наталія Сухарева

Керівник податкової практики

ID Legal Group

Наталія Сухарева

Залиште Нам Ваші контакти і Ми з Вами зв'яжемося

ID Legal Group
ID Legal Group