Завантаження сайту

«Клієнти нам довіряють, а це найцінніше в нашому бізнесі», – інтерв’ю Олега Добровольського, партнер ID Legal Group для «Юридичної Газети»

«Клієнти нам довіряють, а це найцінніше в нашому бізнесі», – інтерв’ю Олега Добровольського, партнер ID Legal Group для «Юридичної Газети»
23.10.2018

Інтерв’ю опубліковано в «Юридичній Газеті» №43-43 від 23 жовтня 2018 року

Проблеми та перспективи розвитку української податкової системи, переваги вузькоспеціалізованої юрфірми, співпраця з громадськими організаціями, здобутки та цілі на майбутнє – про все це ми поговорили з партнером юридичного об’єднання ID Legal Group Олегом Добровольським

– ID Legal Group не так давно на юридичному ринку, але вже встигло зарекомендувати себе як надійна та професійна команда і навіть вийти на європейський ринок. Що сприяло такому успіху?

– Дійсно, ми не так давно на юридичному ринку. Через 5 місяців (у березні 2019 р.) нам виповниться 3 роки. Звісно, спочатку було складно, але ж всі проходять етап становлення. Ви правильно відзначили, що ми надійна та професійна команда. Саме сформована команда дозволила нам стати тими, ким ми є зараз. Ми ставили перед собою стратегічну мету – створити сильну команду, розумно гнучку під інтереси клієнта. Наразі можна впевнено сказати, що нам це вдалося.

Також важливе значення має спеціалізація. Ми вузькоспеціалізоване об'єднання. Наша основна спеціалізація – податкове право. Ми досконало його знаємо та пропонуємо весь спектр послуг у цій сфері. Зазначу, що подібне пропонують багато юрфірм, але насправді надають одиниці. Вірю, що ми серед цих одиниць.

Підтвердженням моїх слів є наші клієнти. Клієнти, які прийшли в ID Legal Group на початку нашого шляху та залишилися з нами до цього часу. Вони нам довіряють, а це найцінніше в нашому бізнесі.

– Які найважливіші здобутки компанії Ви можете відзначити за цей час?

– По-перше, злагоджена і професійна команда. Звісно, у нас відбувався потік кадрів, однак в результаті слабкі пішли, а сильні та професійні залишилися.

По-друге, наші клієнти. Хоча клієнти, як на мене, неправильне слово. Це наші партнери, певною мірою навіть друзі (особливо ті, які прийшли до нас давно).

По-третє, наша репутація. За час роботи до нас з’явилася довіра. Ми не шукаємо клієнтів, вони самі до нас приходять. Вже діє «сарафанне радіо».

Звичайно, до досягнень можна віднести кейси та виграні справи, але це складові наших головних досягнень.

– Ваша компанія активно співпрацює з громадськими організаціями. Які основні «бенефіти» від такої співпраці?

– Все дуже просто: є час розкидати каміння, а є час його збирати. Ще працюючи на держслужбі, я мав справу з Асоціацією платників податків України. Ми співпрацювали тоді та продовжили співпрацю зараз. Наша робота пов’язана зі сферою податків (а це і право, і аудит, і бухгалтерія, і навіть податкове консультування), тому така співпраця є зрозумілою. Київське відділення Асоціації звернулося до нас з пропозицією провести семінар-практикум для своїх членів і допомогти київським бухгалтерам та аудиторам розібратися в чергових «новаціях» фіскального органу. Ми погодилися взятися за цю справу. Всі були задоволені семінаром (ми з Асоціацією як організатори, а підприємці як учасники). Ми вирішили проводити такі семінари на постійній основі – двічі на рік. До речі, 7 грудня відбудеться четвертий такий семінар, партнерами якого ми запросили стати, крім Асоціації платників податків України, ще й Асоціацію адвокатів України. До того ж ми будемо його проводити в абсолютно новому форматі та з новою назвою «ID Legal practice & talk». Запрошую всіх!

З розвитком компанії ми зрозуміли необхідність взаємодії з профільними об'єднаннями. Насамперед, для обміну досвідом та для подальшого професійного розвитку. Наші фахівці почали відвідувати профільні заходи, семінари та форуми. Живий діалог, нестандартні шляхи вирішення питань клієнтів, цікаві кейси колег – все це сприяло нашому розвитку в професійному аспекті.

Наступним кроком стала співпраця з професійними юридичними об'єднаннями. Під час заходів, які організовує Асоціація адвокатів України, ми з колегами обмінюємося думками, позиціями з тих чи інших питань, а головне – вчимося. Ми вчимося на тих помилках, які вже пройшли інші компанії. Однак не можна лише слухати, потрібно також розповідати. Тому ми стали генеральним партнером Податкового форуму, який організовує ААУ. Щоб розповісти іншим про ті випадки, з якими ми зіштовхувалися на практиці, про питання, які нам вдалося вирішити, а також про те, як ми цього досягли.

– Ваша основна спеціалізація – податки та все, що з ними пов’язано. Чим зумовлений такий вибір?

– Ми сильні в тому, що знаємо. Я і мій партнер Анна Ігнатенко пройшли схожий шлях державної служби. Саме там ми отримали величезний досвід у сфері оподаткування, а також розуміння, як працює система зсередини, як спростити якісь проблеми, як взагалі їх уникнути.

До того ж Анна більше економіст, а я – юрист. Ми вирішили, що можемо доповнити одне одного та обрали саме ту спеціалізацію, яку знаємо найкраще. Потім до нас приєдналися наші колеги з держслужби Олег Нікітін та Наталія Сухарева. Вони очолили юридичний і податковий напрямки, які для нас є основними. У процесі формування колективу до нас приєдналась аудиторська фірма EPR Company на чолі з її керівником Тетяною Савчук. Отже, все відбувається логічно.

– ID Legal Group – вузькоспеціалізоване юридичне об’єднання. Які основні переваги такого формату?

– Ви добре знаєте про ту кількість юридичних компаній, які надають послуги у сфері податкового права. До того ж багато з них заявляють, що надають увесь спектр послуг. Ми розуміємо, що говорити – це не завжди робити.

Вузькоспеціалізоване об'єднання, таке як ми, зазвичай має не дуже великий штат (у нас зараз 20 співробітників), але це фахівці саме в тій сфері, в який ми спеціалізуємося. У нас є аудитори, сертифіковані за українськими та міжнародними стандартами; бухгалтери з досвідом роботи на посадах головбухів великих компаній; фахівці у податковій та митній справі, які працювали в цій системі; професійні податкові консультанти, юристи та адвокати.

Завдяки такому колективу нам вдається впоратися майже з будь-яким питанням у сфері податкового права та безпеки бізнесу. Ми не розпорошуємо наші сили на речі, непов'язані зі спеціалізацією, а зосереджуємося на головному. Вважаю, що саме в комплексності вирішення проблем клієнта полягає наша перевага над іншими компаніями.

– Український юридичний ринок невпинно змінюється. Як Ви оцінюєте його сьогоднішній стан?

– На мою думку, сьогодні юридичний ринок ще не вийшов на докризові показники, хоча період занепаду вже сповільнився. Ринок дуже залежить від економічної та політичної ситуації в країні. Ми бачимо, як на зміну занепаду поступово приходить вирівнювання. Я з оптимізмом дивлюся вперед, а також очікую на поліпшення економічної ситуації та зростання ринку юридичних послуг.

– Які основні позитивні риси української податкової системи? Як Ви вважаєте, що потребує змін?

– Наша податкова система одночасно ліберальна та архаїчна. Ліберальна в тому, що стосується ставок податків. Архаїчна в тому, що стосується її адміністрування, контролю, реформування та не враховує стадію розвитку економіки, на якій зараз перебуває Україна. На жаль, у нас повністю відсутня податкова культура. Тому однією зі складових реформування податкової системи повинно стати реформування свідомості платників податків. Це потрібно робити комплексно, разом з реформуванням служби в таку структуру, до якої платник податків ставився б з повагою.

Фіскальна служба зробила великий крок уперед, почавши офіційно публікувати план-графік перевірок. Однак при цьому потрібно ретельно відшліфовувати критерії відбору СПД для перевірки, оскільки далеко не завжди підтверджуються ті ризики, на підставі яких підприємство включили у план-графік, а деякі з них включають з періодичністю один раз на рік.

Настав час ввести жорстку систему особистої відповідальності посадових осіб за неправомірні рішення, неправові та необґрунтовані висновки в актах або рішеннях, які надалі скасовуються. При цьому потрібно йти від історично-формального підходу у вигляді часткового позбавлення премії або затримки рангу. Відповідальність повинна бути серйозною, тому що за цими рішеннями стоять долі компаній і долі людей, які в них працюють.

Загалом, необхідно провести реформування служби. До того ж не деклароване, а реальне. Насамперед, це модернізація (як технічна, так і сервісна). Більшість бюрократичної роботи, пов'язаної з адмініструванням податків, потрібно перевести у програмні продукти та онлайн-сервіси. Також важливим моментом є система оплати праці податківця. Повинен працювати принцип: рівень заробітної плати має бути таким, щоб він відповідав наслідкам у разі неправомірно прийнятих рішень. Заробітна плата має бути конкурентоспроможною в цьому сегменті ринку праці. Ця професія повинна змусити себе поважати.

– Зараз ведуться дискусії щодо впровадження податку на виведений капітал замість податку на прибуток підприємств. Які основні зміни це викличе?

– Незважаючи на значний резонанс з його введенням, варто зазначити, що модель оподаткування податку на виведений капітал (далі – ПВК) працює лише в кількох європейських країнах (в Естонії з 2000 р., в Грузії з 2017 р., в Латвії з 2018 р.). В усіх інших європейських державах в тому чи іншому вигляді функціонує корпоративний податок – аналог нашого податку на прибуток. У багатьох країнах корпоративний податок має риси, властиві ПВК. Однак першою його ввела саме Естонія. Зараз вона займає 12 місце в рейтингу легкості ведення бізнесу. Ідея ПВК – прогресивна, вона може дати приплив інвестицій в нашу країну. Водночас ми розуміємо, що будуть бюджетні втрати (можливо, значні). Тому державі потрібно все зважити та продумати механізми, які дозволять компенсувати введення ПВК.

Загалом, можна зробити висновок, що запропоновані зміни спрямовані, насамперед, на великий бізнес, орієнтований на ЗЕД. Вони враховують сучасні тенденції податкового контролю та формуються в міжнародній практиці. З одного боку, ці зміни спрямовані на захист внутрішніх інтересів держави (збереження зароблених доходів всередині країни), а з іншого – на справедливий розподіл доходів між усіма учасниками транснаціональних операцій.

Однак не виключено, що скористатися можливістю ухилитися від сплати податку на прибуток та сплачувати ПВК можуть як середні, так і малі підприємства (передусім, підприємства, які виступатимуть контрагентами платників ПВК, оскільки в іншому випадку вони втрачатимуть великих покупців і замовників, які будуть платниками ПВК).

Щодо введення законодавчої ініціативи, на мою думку, існує висока ймовірність того, що пройшовши процес бурхливого депутатського та громадського обговорення, внесення змін та поправок, на осінній сесії (ближче до кінця року) законопроект буде проголосований.

Однозначно, внаслідок впровадження законопроекту відбудеться пожвавлення інвестиційної привабливості України як для міжнародних інвестицій, так і для внутрішнього розвитку. Водночас відбуватиметься перебудова основних схем роботи бізнесу, пов'язаної із застосуванням спрощеної системи оподаткування, нетипових виплат, які застосовувалися для регулювання податкового навантаження, а також мінімізації витрат на фонд оплати праці. Це дозволить легалізувати виплати співробітникам, значно поповнити бюджет пенсійного фонду та підвищити соціальні стандарти життя населення.

– Як Ви вважаєте, які зміни чекають податкову міліцію? Який орган її замінить та чи замінить взагалі?

– Тут потрібно виділити кілька моментів. По-перше, податкову міліцію вже намагаються реформувати більше ніж 5 років. По-друге, існує щонайменше два варіанти реформування: створення СФР (але це вже мертва тема) і створення НБФБ (зараз перебуває на стадії законопроекту). По-третє, податкова міліція, яка існує зараз, себе вичерпала.

Наступне важливе питання – ефективність роботи цього підрозділу. Співробітники податкової міліції успішно рапортують про сотні мільйонів зекономлених для держави грошей, при цьому забуваючи про судову сторону питання. Простий приклад – результативність оперативного, слідчого супроводу та направлення матеріалів до суду, вже не кажучи про отримання рішення судів. Левова частка цих справ як лежала, так і лежить на столах або під столами та дістається лише тоді, коли з’являється потреба. Більшість з них не має достатньої доказової бази, щоб направити звинувачення в суд, а закривати через недостатність доказів або страшно (псується статистика), або недоцільно (на чиюсь суб'єктивну думку) в певний момент. Все це свідчить про недостатню аналітичну роботу, половинчастість проведених дій, відсутність роботи на випередження та заангажованість відомства.

Паралельно з Податковою міліцією департаменти з економічної безпеки мають такі серйозні структури як ГПУ, СБУ, МВС. Однак про результативність їхньої діяльності у боротьбі з економічними злочинами, на жаль, ми бачимо лише в медійному просторі, а не в реальному житті для бюджету.

Тому необхідність створення єдиного, уніфікованого та абсолютно нового органу, який боротиметься зі злочинами у сфері економіки, вже давно дозріла та стала актуальною, як ніколи. При цьому має бути дотримана єдина та головна умова – повна ліквідація суміжних структур і функцій в інших правоохоронних органів. Створення такого єдиного органу для боротьби з економічними злочинами має бути розпочате з нуля, відкинувши будь-які асоціації з іншими силовими структурами. Як називатиметься цей орган – абсолютно неважливо.

– Які Ваші основні цілі на майбутнє?

– Мої цілі амбітні. Будемо продовжувати займатися своєю справою. Головне – не забувати три головні речі. Інтереси клієнта завжди на першому місці. Довіру дуже важко заробити, але легко втратити. Команда – це не просто слово.

– Ви плануєте розширювати сфери діяльності чи продовжите працювати як юридичний бутик?

– Нашою відмінністю і водночас конкурентною перевагою є те, що компанія ID Legal Group хоча поки що молода і невелика, але вже встигла стати своєрідним «бутиком рішень». Ми розробляємо складні правові рішення, формуємо підходи до юридичної роботи та права нестандартно і творчо, але завжди в межах правового поля. Наша команда – це жива система, яка працює згуртовано, налагоджено та ефективно.

Ми вузькопрофільні, але при цьому ростемо якісно та кількісно. Тому в класичному розумінні ми переростаємо юридичний бутик, але змінювати спеціалізацію не поспішаємо. Не варто витрачати зусилля на всі практики, потрібно бути кращими лише у кількох напрямках.

– Що Ви можете порадити тим, хто починає розвиватися у сфері податкового права?

– Загалом, поради універсальні. Потрібно бути готовим до того, що шлях до успіху буде довгим. Молоді люди вірять, що вони все зроблять швидко, працюючи 15 годин на добу. Насправді, це міф. Проте в цьому є певна принадність. Вони працюватимуть над собою та отримуватимуть задоволення від своїх успіхів.

Необхідно спокійно ставитися до того, що спочатку не буде ні грошей, ні клієнтів. Однак якщо не здатися, якщо по-справжньому любити свою справу, то як тільки ви відштовхнетеся від фінансового дна – вас вже не зупинити.

Я занадто багато уваги приділяв теорії ведення бізнесу. Це велика помилка. Потрібно менше вивчати, а більше робити. Успіх прийшов би набагато раніше. Зазначу про ще одну помилку, на яку варто звернути увагу. Існують проекти, які не принесуть дивідендів для юриста. Необхідно добре подумати, чи відмовитися від такого проекту, чи все ж таки за нього взятися. У цьому випадку кожен вирішує для себе самостійно. Наш принцип такий: клієнт – це завжди партнер. Завжди потрібно ретельно обговорювати з ним перспективи тієї чи іншої справи. Тільки після цього можна прийняти спільне та зважене рішення з усіма за і проти.

– 09.11.2018 р. ААУ проведе Податковий форум, генеральним партнером якого є ID Legal Group. Які Ваші прогнози та очікування від заходу?

– Ми не лише генеральний партнер Форуму, а ще й організатори однієї із сесій «Держава проти офшорних схем: трансфертне ціноутворення і податок на виведений капітал». Зверніть увагу, багато юридичних компаній організовують податкові форуми. Проте вони всі трохи однотипні, розраховані суто на юридичну аудиторію. Асоціація адвокатів пішла далі та вирішила залучити до форуму не лише юристів, але й економістів. В Асоціації прагнуть зробити форум універсальним та по-справжньому податковим, а також підняти теми, що зацікавлять максимальну кількість людей, які тією чи іншою мірою пов'язані з оподаткуванням.

Оскільки наше об'єднання спеціалізується саме на питаннях податкового права з одночасним наданням послуг аудиту, бухгалтерії, супроводу перевірок, консультування з питань податкового законодавства, ми вирішили взяти на себе питання, які будуть цікавими економічній частині учасників.

Наприклад, одним з наших спікерів буде Микола Мішин – керівник управління перевірок ТЦУ ДФС України (як фахівця його не потрібно представляти). Окрім того, ми вирішили відійти від традиційної форми доповідей. Навіщо нам «сплячі» учасники? Практика і тільки практика! Живе спілкування та аналіз складних випадків!

З повагою,

Олег Добровольський

Партнер

ID Legal Group

Олег Добровольський

Залиште Нам Ваші контакти і Ми з Вами зв'яжемося

ID Legal Group
ID Legal Group