Завантаження сайту

Коли зміна податкових зобов'язань з ПДВ не потребує складання розрахунку коригування.

Коли зміна податкових зобов'язань з ПДВ не потребує складання розрахунку коригування.
09.12.2016
       Усталені правила ведення податкового обліку з ПДВ регламентують лише стандартні ситуації, що потребують складання розрахунку коригування до раніше виписаної податкової накладної, – це вимоги ст.192 Податкового кодексу України. Зокрема, ними передбачено, що зміна кількості, вартості чи повернення товару (передплати) потребує складання розрахунку коригування, який в порядку, передбаченому для податкової накладної, підлягає реєстрації в ЄРПН або постачальником (якщо сума ПДВ збільшується чи сторона-покупець не є платником ПДВ), або покупцем (якщо сума ПДВ зменшується).
 
       Але існують ситуації, коли при зміні обсягів поставки (поверненні товару) такий розрахунок коригування може і не складатись. Одним із найбільш розповсюджених випадків, можна визначити повернення товару покупцем, який є кінцевим споживачем товарів та придбавав його у роздріб (з використанням РРО).
 
       Продаж товарів/послуг кінцевому споживачеві, який не є платником податку, здійснюється через касу. Розрахунок проводиться готівкою або з використанням платіжної картки. При цьому реєстратори розрахункових операцій (РРО) застосовуються в обов’язковому порядку. У цих випадках, податкова накладна складається щоденним підсумком на підставі касових звітів (Z-звітів РРО), тобто враховується щоденний обсяг проданих товарів. В загальному обсязі враховуються кошти як отримані за продані товари готівкою та з використанням платіжних карток, так і видані покупцям за повернуті протягом дня товари.
 
       А отже, до податкової накладної, складеної за щоденним підсумком операцій з постачання товарів кінцевому споживачеві (який не є платником податку), з урахуванням повернення покупцю (кінцевому споживачу) коштів, якщо таким покупцем товар повернуто, розрахунок коригування кількісних і вартісних показників не складається.
 
       Така позиція підтверджується консультацією, розміщеній на сайті ДФСУ в ЗІР, в кагорії 101.07.
 
       Варто зауважити, що між суб’єктами господарської діяльності нерідко виникають ситуації, при яких кошти помилково зараховуються на рахунок іншої юридичної особи та після відповідного повідомлення повертаються на рахунок платника протягом терміну, визначеного банківською інструкцією для повернення помилкових платежів (3 або 5 діб).
 
       В таких випадках, отримувачу коштів (продавцю) необхідно враховувати таку обставину, як наявність господарських відносин з суб’єктом. На користь якого були помилково перераховані кошти. І у цьому випадку ДФСУ дотримується чіткої позиції (розміщена на офіційному веб-сайті в ЗІР, в категорії 101.02), відповідно до якої помилкова оплата не приводить до виникнення зобов’яання, якщо між сторонами немає господарських зв’язків. А при наявності договірних відносин  на думку працівників ДФСУ податкові зобов’язання нараховуються, навіть якщо платіж є помилковим.
 
       Тобто при такому підході, якщо кошти були перераховані без наявності підстав, але договірні відносини між сторонами присутні, необхідно оформлювати ПН на суму помилкової оплати з подальшим складанням до неї розрахунку коригування за фактом повернення коштів, що в свою чергу відволіче на певний час обігові кошти отримувача такої помилкової оплати, оскільки складена ПН потребуватиме її належної реєстрації в ЄРПН.
 
       Тож будьте уважними при здійсненні господарських операцій. 
 
 
З повагою, керівник департаменту обліку та аудиту
 
Тетяна Савчук

Залиште Нам Ваші контакти і Ми з Вами зв'яжемося

ID Legal Group
ID Legal Group