Завантаження сайту

Компенсація додаткових витрат фізичній особі.

Компенсація додаткових витрат фізичній особі.
07.11.2017
       Деколи трапляються непоодинокі випадки, у яких до компаній перевізників звертаються клієнти стосовно виплат компенсації пасажирам на покриття витрат за таксі, проживання в готелі, харчування та морального збитку при запізнені автобуса або його поломки.
 
       Однак, як правило, на інформаційному сайті такої компанії розміщені Правила перевезення, в яких передбачено лише виплата компенсації пасажирам у грошовій формі вартості за непрослідувану відстань та у негрошовій формі шляхом придбання квитка на інший рахунок. 
 
       Втім, в окремих випадках керівництво підприємства перевізника за заявою пасажира, приймає рішення про виплату компенсації витрат за проїзд у таксі, проживання в готелі та харчування.
 
       Тому, у бухгалтера підприємства перевізника першочергово виникає питання у правильності оформлення їх у бухгалтерському обліку. На нашу думку у таких ситуаціях варто:
 
       - відобразити механізм виплати даної компенсації в наказі про облікову політику підприємства;
 
       - розробити положення про виплату компенсацій;
 
       - отримати заяву на виплату від фізичної особи;
 
       - отримання копій паспорту та індивідуального податкового номеру;
 
       - отримання первинних документів, які підтверджують фактично понесенні витрати;
 
       - при здійсненні виплати створити наказ про здійснення такої виплати.
 
       В даному випадку виникає обов’язок підприємства як податкового агента утримання та сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору та з обов’язковим відображенням даних сум в звіті - 1 ДФ, з кодом ознаки «120».
 
       Поряд з цим, у разі відмови з виплати такої компенсації, пасажир не позбавлений права звернутися до судового органу на відшкодування завданої моральної шкоди та матеріальних витрат.
 
       Зазначимо, що внаслідок порушення цивільних прав особи згідно зі статтею 23 ЦКУ, вона має право на відшкодування моральної шкоди.
 
       Нині моральна шкода полягає у фізичному болю та стражданнях пов’язаних з каліцтвом; у душевних стражданнях через протиправну поведінку відносно членів її сім’ї чи близьких родичів, або у зв’язку із знищенням її майна; у приниженні честі та гідності.
 
       Діючою нормою статті 164 Податкового Кодексу України визначено, що сума відшкодування матеріальних збитків, яка за вироком суду відшкодовується громадянину підприємством внаслідок заподіянню шкоди його здоров’ю чи майну, не включається до оподатковуваного доходу та не підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб та військовим збором.
 
       Водночас, суми відшкодування моральної шкоди, які відшкодовуються громадянину внаслідок заподіяння шкоди здоров’ю громадянина чи його майну, включається до загального оподатковуваного доходу громадянина і підлягає оподаткуванню на загальних підставах.
 
       Узагальнюючи дану статтю, дозволимо собі зробити висновок, що підприємство може самостійно прийняти рішення про виплату даних компенсацій, але з обов’язковим підтвердженням даних витрат та оподаткуванням їх на загальних підставах, крім отриманого вироку суду по відшкодуванню лише матеріальних збитків.
 
 
З повагою, керівник податкового та митного департаменту
 
Наталія Сухарєва

Залиште Нам Ваші контакти і Ми з Вами зв'яжемося

ID Legal Group
ID Legal Group