Завантаження сайту

Коригування за господарськими операціями після сплину терміну позовної давності.

Коригування за господарськими операціями після сплину терміну позовної давності.
22.11.2016
       Іноді бізнес стикається із ситуаціями, коли постає необхідність відкоригувати податкові зобов’язання з ПДВ по операціям, з дати проведення яких минуло більш як три роки, - при перегляді ціни або кількості номенклатури поставки (коригування заборгованості чи повернення товарів). Виникає питання, яким чином скласти розрахунок коригування до податкової накладної, яка була виписана при початковому постачанні (складена на дату першої події – отримання попередньої оплати або відвантаження товарів/робіт/послуг). Адже чітка норма п. 192.1 ст.192 Податкового кодексу вимагає аби у випадку коли після постачання товарів/послуг здійснюється перегляд суми компенсації вартості поставлених товарів/робіт/послуг (перегляд цін, перерахунок у випадках повернення або повернення постачальником суми попередньої оплати) також підлягають перегляду суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача. В цьому випадку необхідно складати розрахунок коригування до податкової накладної, який підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
 
       В той же час термін позовної давності, який визначається п. 1 ст. 256 Цивільного кодексу України як строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу в загальному порядку, згідно з ст. 257 ЦКУ становить три роки (1095днів).
 
       Відтак, якщо після сплину 1095 днів відбувається будь-яка подія, яка спричиняє коригування податкових зобов’язань та податкового кредиту (повернення покупцю коштів, повернення товару, коригування суми компенсації тощо) платник - постачальник не має права відкоригувати податкові зобов’язання, в свою чергу платник - покупець не може відкоригувати свій податковий кредит.
 
       Варто зауважити, що до запровадження електронного адміністрування ПДВ фіскальні органи притримувались чіткої позиції та наполягали, що в разі, коли відбувається зміна суми компенсації або кількості/номенклатури поставки і після виписки податкової накладної вже минуло більш як 1095 днів, то постачальник не може відкоригувати свої податкові зобов’язання – в першу чергу це стосувалось зменшення податкових зобов’язань ( «Вісник податкової служби України» № 42/2012).
 
       Проте суди в процесі розгляду звернень платників податків доходили іншої думки, що «Податковий кодекс України не містить норм, які б обмежували в часі обов'язок продавця коригувати податкові зобов'язання з ПДВ у разі повернення їм передоплати за товари (послуги)».
 
       І до честі контролюючих органів, вони дослухались здорового глузду та віднайшли механізм коригування податкових зобов’язань та податкового кредиту з урахуванням особливостей електронного адміністрування ПДВ. В цьому випадку контролюючі органи в своїх роз’ясненнях, розміщених на офіційному сайті ДФС, пропонують врегульовувати вказану ситуацію шляхом оформлення таких операцій через визнання для платника - покупця операції з постачання, за якою мають бути визначені податкові зобов’язання, що призведе до фактичного коригування податкового кредиту у звітному періоді, коли відбувається коригування. А для платника - постачальника складена, належним чином оформлена та зареєстрована у ЄРПН податкова накладна від постачальника – покупця, дасть змогу сформувати податковий кредит, таким чином зменшивши суму податкових зобов’язань у звітному періоді, коли відбуваються коригування.
 
       Звісно, що складання такої податкової накладної не матиме прямого зв’язку з податковою накладною, виписаною за основною подією, як це передбачено у розрахунку-коригуванні. Відтак, ми рекомендуємо під такі податкові накладні, крім, власне первинного документа – джерела події, пов’язаної з коригуванням (акт коригування вартості, акт повернення товару, банківська виписка, що засвідчує повернення коштів) обов’язково також складати бухгалтерську довідку, в якій зазначати ті обставини, що спричинили виникнення підстав для коригування, обставини неможливості складання розрахунку коригування та прийняте рішення про виписку податкової накладної.
 
 
З повагою, керівник департаменту обліку та аудиту
 
Тетяна Савчук

Залиште Нам Ваші контакти і Ми з Вами зв'яжемося

ID Legal Group
ID Legal Group