Завантаження сайту

Особистий обшук особи. Актуальність необхідності внесення процесуальних змін.

Особистий обшук особи. Актуальність необхідності внесення процесуальних змін.
25.01.2018
       Після внесення значних процесуальних змін до Кримінального процессуального кодексу України (надалі КПК) щодо проведення обшуків, виникло питання про повноваження правоохоронців при проведенні, в тому числі, особистого обшуку особи. Проведення особистого обшуку не зазнало змін і потребує вдосконалення. 
 
       На даний час особистий обшук особи не регламентований окремою нормою, в якій було б його детальне та системне визначення. Право правоохоронних органів на його проведення і загальний порядок визначений у ст.208 та ст.236 КПК.
 
       По-перше, відповідно до вимог ст.208 КПК, особистий обшук може бути проведений під час затримання особи. 
 
       За правилами проведення особистого обшуку затриманої особи:
 
       - він здійснюється уповноваженими службовими особами, слідчим, прокурором;
 
       - обшук особи здійснюється з обов’язковою участю не менше двох понятих незалежно від застосування технічних засобів фіксування;
 
       - обшук особи повинен бути здійснений особами тієї ж статі;
 
       - під час обшуку може бути тимчасово вилучено майно затриманої особи;
 
       - результати особистого обшуку зазначаються у протоколі затримання особи, підозрюваної у вчиненні злочину.
 
       По-друге, відповідно до вимог п.5 ст.236 КПК, за рішенням слідчого чи прокурора може бути проведено обшук осіб, які під час обшуку знаходяться в обшукуваному приміщенні, якщо є достатні підстави вважати, що вони переховують при собі предмети або документи, які мають значення для справи. Обшук особи повинен бути проведений особами тієї ж статі.
 
       На даний час актуальне нормативне врегулювання підстав і порядку проведення особистого обшуку. Особистий обшук має свою специфіку, що необхідно відобразити в окремій статті КПК, оскільки, як мінімум, на підставі норм діючого КПК неможливо (незаконно) провести особистий обшук особи, якшо вона не затримувалась або не перебуває в обшукуваному приміщенні.
 
 
З повагою, адвокат
 
Вікторія Горожанова

Залиште Нам Ваші контакти і Ми з Вами зв'яжемося

ID Legal Group
ID Legal Group