
25.01.2018
Після внесення значних процесуальних змін до Кримінального процессуального кодексу України (надалі КПК) щодо проведення обшуків, виникло питання про повноваження правоохоронців при проведенні, в тому числі, особистого обшуку особи. Проведення особистого обшуку не зазнало змін і потребує вдосконалення.
На даний час особистий обшук особи не регламентований окремою нормою, в якій було б його детальне та системне визначення. Право правоохоронних органів на його проведення і загальний порядок визначений у ст.208 та ст.236 КПК.
По-перше, відповідно до вимог ст.208 КПК, особистий обшук може бути проведений під час затримання особи.
За правилами проведення особистого обшуку затриманої особи:
- він здійснюється уповноваженими службовими особами, слідчим, прокурором;
- обшук особи здійснюється з обов’язковою участю не менше двох понятих незалежно від застосування технічних засобів фіксування;
- обшук особи повинен бути здійснений особами тієї ж статі;
- під час обшуку може бути тимчасово вилучено майно затриманої особи;
- результати особистого обшуку зазначаються у протоколі затримання особи, підозрюваної у вчиненні злочину.
По-друге, відповідно до вимог п.5 ст.236 КПК, за рішенням слідчого чи прокурора може бути проведено обшук осіб, які під час обшуку знаходяться в обшукуваному приміщенні, якщо є достатні підстави вважати, що вони переховують при собі предмети або документи, які мають значення для справи. Обшук особи повинен бути проведений особами тієї ж статі.
На даний час актуальне нормативне врегулювання підстав і порядку проведення особистого обшуку. Особистий обшук має свою специфіку, що необхідно відобразити в окремій статті КПК, оскільки, як мінімум, на підставі норм діючого КПК неможливо (незаконно) провести особистий обшук особи, якшо вона не затримувалась або не перебуває в обшукуваному приміщенні.
З повагою, адвокат
Вікторія Горожанова