Завантаження сайту

Мінфін змінив порядок використання касових апаратів, розрахункових книжок та КОРО. На що звернути увагу, - Наталія Сухарева, аудитор ID Legal Group

Мінфін змінив порядок використання касових апаратів, розрахункових книжок та КОРО. На що звернути увагу, - Наталія Сухарева, аудитор ID Legal Group
20.11.2018

З набранням чинності наказу Мінфіну від 20.09.2018 р. №773, змінився порядок стосовно реєстрації, перереєстрації, застосування, опломбування касових апаратів та реєстрації, ведення  розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій. Крім того, запроваджено новий механізм обміну інформацією між органами ДФС та ЦСО.

Отже, спробуємо розібратися у цих найбільше важливих змінах.

 

Щодо реєстрації касового апарата.

Новим порядком (наказ №773) передбачено, що для реєстрації касового апарата (РРО), підприємство  повинно подати контролюючому органу лише тільки одну заяву за спрощеною формою. 

Порядком передбачено,можливістьподачі заяви в електронній формі із зазначенням обов'язкових реквізитів, які передбачені для електронних документів. 

У заяві зазначається у який спосіб підприємство хоче отримати реєстраційне посвідчення, або на електрону пошту заявника, або за місцем знаходження  контролюючого органу. Наразі, новим порядком передбачено можливість отримати копію реєстраційного посвідчення засобами електронного зв'язку, що значно спрощує такий процес. 

 

Щодо запровадженого механізму, стосовно обміну інформацією між контролюючим органом та Центром сервісного обслуговування РРО.

За отриманою від СГД заявою щодо реєстрації РРО, посадова особа контролюючого органу не пізніше двох робочих днів з дня отримання такої заяви, створює та резервує в інформаційній системі ДФС фіскальний номер касового апарату та надсилає інформацію (довідку за відповідною формою) щодо резервування такого номеру до Центру сервісного обслуговування (ЦСО). 

Важливо знати, що довідка стосовно резервування номеру касового апарату дійсна протягом трьох днів з дати її надсилання контролюючим органом до ЦСО.

 

Щодо визначеного механізму обміну інформацією між ЦСО та ДФС щодо введення в експлуатацію та опломбування касового апарату.

Змінами до Порядку чітко визначено, що Центр сервісного обслуговування зобов'язаний у строк, який не перевищує трьох днів з дати його інформування контролюючим органом про резервування фіскального номера РРО, провести роботи з введенням в експлуатацію та опломбування касового апарату.

Після опломбування та введення в експлуатацію касового апарату, ЦСО надсилає (у день введення в експлуатацію) до контролюючого органу засобами електронного зв’язкув електронній формі примірники акту введення в експлуатацію РРО та довідку про опломбування. 

Підставою вважати, що такі примірники є надісланими до ДФС є квитанція про прийняття електронного документу.

 

Підстава вважати , що процедура реєстрації РРО є завершеною.

На підставі отриманих від ЦСО примірників акту введення в експлуатацію та довідки про опломбування касового апарату, контролюючий орган здійснює реєстрацію РРО та така процедура реєстрації вважається завершеною.

Наголошуємо, що у разі, якщо протягом трьох днів ЦСО не надсилає зазначених примірників документів, зарезервований ДФС фіскальний номер скасовується датою резервування. При цьому контролюючий орган  зобов'язанийпроінформувати  наступного робочого дня ЦСО, який в свою чергу зобов'язаний вчинити наступні дії: або не розпочинати, або припинити, або скасувати процедуру введення в експлуатацію касового апарату.

 

Щодо перереєстрації касового апарата.

У випадку, якщо виникла необхідність в перереєстрації посвідчення РРО у зв'язку зі зміною даних, які зазначені в реєстраційному посвідченні, таке підприємство повинно подати до контролюючого органу за місцем реєстрації РРО реєстраційну заяву з позначкою "перереєстрація" та реєстраційне посвідчення. Контролюючий орган зобов'язаний видати нове реєстраційне посвідчення, а попереднє вважається таким що скасоване.

 

Щодо скасування реєстрації та реєстраційного посвідчення.

Якщо, контролюючий орган отримує заяву про скасування реєстрації та реєстраційного посвідчення від Центру сервісного обслуговування, або у випадку прийняття таким контролюючим органом рішення про скасування реєстрації РРО, протягом п'яти календарних днів з дня отримання заяви здійснюється скасування такої реєстрації з внесенням відповідного запису до системи ДФС. При цьому, необхідною умовою для скасування реєстрації є наявність довідки про опломбування з відміткою що РРО «розпломбовано». СГД  надсилається/або надається довідка про скасування реєстрації РРО.

Якщо, скасування реєстрації було здійснено за рішенням контролюючого органу, у такому разі направляється в електронній формі копія довідки  про скасування такої реєстрації до Центру сервісного обслуговування.

 

Щодо ведення  розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій.

Змінами до Порядку передбачено, що СГД може не використовувати книги КОРО. А це означає, що скасовано вимогу щодо вклеювання звітних чеків у книгу обліку розрахункових операцій. Виключення із цього правила становлять випадки, якщо касовий апарат вийшов із ладу, або здійснюється ремонт РРО, або у разі тимчасового відключення електроенергії але не більше ніж на 7 робочих днів. У таких випадках, передбачено проводити розрахункові операції шляхом використання книги обліку розрахункових операцій (КОРО), або розрахункової книжки, або використовувати належним чином зареєстрований резервний касовий апарат. 

Проте слід зазначити, що для СГД передбачені зобов'язання у разі, якщо мають місце законодавчо визначені випадки не застосовувати РРО, а проводити розрахунки застосовуючи   книги (КОРО) та розрахункової книжки з відповідним дотриманням встановленого порядку їх ведення та зберігання.

Крім того, новим порядком передбачено, що підприємство може прийняти рішення стосовного не проведення розрахункових операцій у випадках, якщо РРО несправний, або відключили електроенергію, до моменту підключення резервного касового апарату, або до моменту включення електроенергії. Про таке прийняте рішення СГД повинен зазначити в реєстраційній заяві, це дає право такому підприємству не реєструвати та не зберігати розрахункові книжки та книги (КОРО). У реєстраційних посвідченнях для таких касових апаратів зазначається, що такі книги (КОРО та розрахункові) не реєструвалися. Зауважуємо, що такі СГД, які прийняли таке рішення та мають відповідні записи у реєстраційних посвідченнях РРО у випадку, якщо РРО виходить із ладу, або відсутня електроенергія не мають право проводити розрахункові операції.

 

Наразі, в нашій публікації наведено найважливіші зміни до наказу Мінфіну «Про затвердження порядків щодо реєстрації реєстраторів розрахункових операцій та книг обліку розрахункових операцій» від 14.06.2016 р. № 547,на які СГД необхідно акцентувати свою увагу.

Сподіваємося, що наведена інформація була корисна для Вас.

З повагою,

Наталія Сухарева

Керівник податкової практики

ID Legal Group

Наталія Сухарева

Залиште Нам Ваші контакти і Ми з Вами зв'яжемося

ID Legal Group
ID Legal Group