Завантаження сайту

Нарахування та сплата авансів у розмірі 2/9! Для кого виник обов'язок?

Нарахування та сплата авансів у розмірі 2/9! Для кого виник обов'язок?
14.11.2016
       Нагадаємо, що з початку 2016 року нормами законодавства відмінено обов’язок по сплаті щомісячних авансів з податку на прибуток. Але ж, натомість, законодавці додали норму щодо обов’язку для платників податку на прибуток підприємств нарахування у податковій звітності за три квартали 2016 року авансового внеску у розмірі 2/9 податку на прибуток та сплати його до 31.12.2016 року. При цьому, нарахована сума таких авансових внесків вважається узгодженою сумою грошових зобов'язань і відповідно, в разі, якщо платник податків не сплачує таку суму протягом строків, визначених ПКУ – до такого платника застосовуються штрафні санкції. 
 
       Строк подачі декларації з податку на прибуток за три квартали 2016 року закінчився 09.11.2016, в якій платники повинні разом з визначенням податкового зобов’язання звітного періоду (граничний термін сплати – 18.11.2016 року), нарахувати авансовий внесок у розмірі 2/9 нарахованого податку на прибуток (граничний термін сплати – 30.12.2016 року).
 
       До того ж,  для того, щоб платник не забув про цей обов’язок контролери детально розшиврували р. 26 форми податкової декларації з податку на прибуток (з врахуванням змін, внесених Наказом МФУ від 08.07.2016 № 585). Саме р. 26 декларації з податку на прибуток передбачений для нарахування такого авансового внеску при позитивному значенні об’єкта оподаткування.
 
       Отже, на перший погляд, всі хто, подав декларацію за три квартали 2016 року, повинні нарахувати і сплатити авансом до кінця року 2/9 нарахувань відповідного податку.
 
       Проте, якщо детально торкнутись норми підрозділу 4 Розділу «Перехідні положення» ПКУ, все ж постає питання, чи всі платники, які звітують за три квартали 2016 року, повинні нарахувати і сплатити такий аванс. 
 
       Податкова декларація з податку на прибуток підприємства за три квартали 2016 року подається платниками «вискодохідниками» (обсяг доходу за 2015 рік більше 20 млн. грн.). Але ж, крім того платниками, які повинні відзвітуватись за три квартали  2016 року є суб'єкти господарювання, які з ІV кварталу обрали спрощену систему оподаткування і відповідно вже не зможуть подати відповідну декларацію за 2016 рік і скористатись правом зменшення суми нарахувань податку на прибуток на сплачені аванси через заповнення додатку ЗП.  До того ж, на початок кварталу (періоду з якого розпочинається термін декларування) такі платники вже не є платниками податку на прибуток, а є платниками єдиного податку.
 
       Отже цілком, логічно, що для платників, які з IV кварталу перейшли на спрощену систему оподаткування і повинні подати звітність за три квартали 2016 року відсутній обов’язок нарахування та сплати авнсового внеску у розмірі 2/9 нарахувань податку на прибуток. При цьому, платнику слід пам'ятати про можливість подання пояснень до декларації. Відповідно, зовсім не зайвим буде при наявності позитивного значення об'єкта оподаткування і відсутності нарахувань авансового внеску додати пояснення до декларації про відсутність «позитивного нарахування» у р. 26 декларації через те, що платник податку з IV кварталу перебуває на спрощеній системі оподаткування.
 
       Але ж як на такий факт зможуть відреагувати контролери і як взагалі будуть проводитись нарахування в автоматичному режимі до індивідуальних карток платників податку?
 
       Нарахування в автоматичному режимі до індивідуальних карток платників податку здійснюються відповідно до Наказу Міністерства фінансів України від 07.04.2016 № 422 « Про затвердження Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Порядок).
 
       Так, п. 1 Розділу IV визначено, первинні показники, що відображаються в підсистемі, яка забезпечує обробку податкової звітності та платежів, є показниками форм податкової звітності та звітності з єдиного внеску, затверджених у встановленому порядку. Цілком логічно, виходячи з даної норми, що до ІКПП платників податку (в разі самостійного визначення платниками шляхом декларування) повинні попадати лише ті нарахування, які самостійно визначені платником у декларації. Разом з тим, п.2 Розділу IV Порядку передбачено право структурних підрозділів ДФС в залежності від функціональних обов’язків на самостійне визначення первинних показників, що мають відображатись в ІКП. 
 
       Отже, цілком можливо (враховуючи те, що питання повноти декларування 2/9 нарахувань авансового внеску є важливим з точки зору наповнення бюджету), що можна очікувати сюрпризи від контролерів щодо автоматичного проведенння нарахування в картки платників податку згідно арифметичного розрахунку (передбаченого в р. 26 при «позитивному значенні» об'єкта оподаткування).
 
       Проте, нагадаємо, що податківці все ж таки висловили свою позицію щодо того, які ж платники повинні нараховувати і сплачувати авансовий внесок в розмірі 2/9 нарахованого податку на прибуток. Так, у листі ДФС України від 11.10.2016 №33190/7/99-99-15-02-01-17, зокрема, визначено, що у рядку 26 декларації розрахунок авансового внеску відображається таким чином:
«у розмірі 2/9 податку на прибуток підприємств – при складанні декларації за три квартали 2016 року платниками, що звітують щокварталу».
 
       Отже, звідси слідує, що все ж таки контролери згодні з тим, що від обов’язку нарахування та сплати такого внеску при поданні декларації за три квартали 2016 року звільняються суб’єкти господарювання, які  перейшли на спрощену систему оподаткування.
 
       Проте, слід також пам’ятати про “можливі сюрпризи» від податківців і в разі несподіванок у вигляді «нарахувань податкових зобов’язань в автоматичному режимі» не забувати про право на оскарження в апеляційному та судовому порядку.
 
 
З повагою, керівник організаційно – правового департаменту
 
Олена Самодіна

Залиште Нам Ваші контакти і Ми з Вами зв'яжемося

ID Legal Group
ID Legal Group