Завантаження сайту

ПОДАТОК НА ПРИБУТОК. КОРИГУВАННЯ БЕЗ КОРИГУВАНЬ

ПОДАТОК НА ПРИБУТОК. КОРИГУВАННЯ БЕЗ КОРИГУВАНЬ
09.03.2016

Перші хвилювання стосовно підготовки та подачі звітної декларації з податку на прибуток за 2015 рік минули, повщухали пристрасті щодо нової форми звітності і саме час критично поглянути, а що ж насправді являє собою нова звітність з податку на прибуток та які сюрпризи вона в собі приховала.

Найперше, що потішило досить велику частину платників податку на прибуток, зокрема тих, у якихрічнийдохідвід будь–якоїдіяльності (за вирахуваннямнепрямихподатків), визначений за правилами бухгалтерськогообліку за останнійрічнийзвітний (податковий) період не перевищує двадцяти мільйонів гривень– це можливість оподатковувати отриманий фактичний фінансовий результат без жодних поправок (крім від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), що передбачено   п.п. 134.1.1 ст. 134 Податкового кодексу України(далі – ПКУ) у редакції з 01.01.2015.

Усі ж інші платники податків, доходи яких перевищили 20 млн. грн., зобов’язані були здійснювати коригування на усі різниці, передбачені  положеннями розділу ІІІ ПКУ. Саме для таких коригувань було розроблено додаток РІ до декларації.

Проте, складання податкової звітності за 2015 рік для платників з оборотом до 20 млн. грн., виявилось не досить простою задачею. І в першу чергу причиною тому стали усі можливі ситуації, що визначені підр.4 Розділу ХХ Перехідних положень ПКУ, які також передбачають можливість коригування об’єкту оподаткування, але вже з зовсім інших підстав, ніж ті, що передбачені Розділом ІІІ ПКУ, наприклад:

-       Коригування об’єкту оподаткування на суму доходу по відвантаженому товару, за який була отримана передоплата у періоді перебування на спрощеній системі оподаткування;

-       Аналогічне коригування об’єкту оподаткування для платників, які з 2015 року перейшли на касовий метод оподаткування та у цьому періоді отримали оплату за раніше поставлені товари;

-       Витрати на виплату відпускних та інших виплат співробітникам за рахунок резервів на такі виплати, сформованих до 01.01.2015 року;

-       Різниці в амортизаційних відрахуваннях щодо необоротних активів, які на 01.01.2015 року були не введені в експлуатацію, та витрати по ним зменшували об’єкт оподаткування тощо.

Отже, маючи одну з таких підстав для коригування фінансового результату до оподаткування, платник податків з обсягом доходів до 20 млн. грн., який приймає рішення не коригувати свій фінансовий результат на різниці, передбачені у розд. ІІІ ПКУ, замислився над питанням, яким же чином здійснити таке коригування, не заповнюючи Додаток РІ. Адже подання додатку РІ фактично є коригуванням фінансового результату (крім декларування збитків) та існує ймовірність, що ДФС розцінить подання додатку РІ з інших підстав, ніж декларування збитків, як прийняття рішення про коригування, в тому числі і коригування на випадки, передбачені розділом ІІІ ПКУ. Та, на нашу думку, навіть якби й було бажання подати цей додаток саме з вказаних вище підстав – підходящого пункту у додатку РІ точно не знайшлось би.

Тож який вихід може бути із такої ситуації?

Оскільки факт прийняття рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень розд. ІІІ ПКУ, відображається в основній частині декларації шляхом проставлення позначки у полі «Наявність рішення», та зазначення у полі «Прийнято рішення про незастосування коригувань» номеру та дати розпорядчого документа підприємства, на підставі якого прийнято таке рішення, ми вважаємо, що саме у такому розпорядчому документі необхідно вказати про усі підстави щодо коригування фінансового результату, не пов’язані із підставами, визначеними у  розділі ІІІ ПКУ, окремо зазначити про рішення щодо нездійснення коригування відповідно до вимог розділу ІІІ ПКУ та в податковій звітності відобразити вже відкоригований фінансовий результат, який підлягатиме оподаткуванню.

 

Керівник департаменту обліку та аудиту

Савчук Тетяна

Залиште Нам Ваші контакти і Ми з Вами зв'яжемося

ID Legal Group
ID Legal Group