Завантаження сайту

Податкові консультації по новому.

Податкові консультації по новому.
31.05.2017
       Продовжуючи аналіз новорічних подарунків народних обранців в результаті прийняття змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні (далі – Закон № 1797) сьогодні розглянемо новації у сфері податкових консультацій, з урахуванням місяця реалізації приписів Закону № 1797.
 
       З 1 квітня 2017 року набрали чинності зміни внесені Законом № 1797 до статей 52 і 53 Податкового кодексу України щодо зміни правил надання податкових консультацій платникам податків.
 
       Головною новацією є запровадження єдиного реєстру індивідуальних податкових консультацій, адміністратором якого виступає ДФС України.
 
       Цікавими деталями, які хотілось би розглянути в межах цієї статті, а також доцільно було б враховувати платникам під час реалізації своїх прав на отримання податкової консультації є такі новації:
 
       - закріплений на законодавчому рівні контроль центрального апарату ДФС над консультаціями підпорядкованих контролюючих органів. 
 
       Механізм реалізації полягає у тому, що без схвалення позиції центральним апаратом, надана територіальним органом податкова консультація не буде включена до реєстру, а відповідно не зможе бути використана платником під час перевірок контролюючим органами для підтвердження правомірності своїх дій. Втрачається сенс домовлятись з територіальними органами щодо отримання «правильних консультацій»;
 
       - запроваджуються обов’язкові вимоги для запиту на податкову консультацію. 
 
       Враховуючи, що диявол завжди криється у дрібницях – закріплена Законом № 1797 вимога про зазначення, в чому полягає практична необхідність отримання податкової консультації, має шанси широкого використання контролюючими органами. Якщо питання буде незручне, платнику буде наведений аналіз податкової інформації про нього щодо виконуваних господарських операцій для відмови у наданні консультації через відсутність практичної необхідності застосування норм податкового законодавства. По суті вказана норма реалізує давню мрію податківців, перекрити податковим консультантам можливість заробляти на податкових консультаціях для клієнтів. 
 
       Однак статтею 19 Податкового кодексу закріплено інститут представництва платника податків. А пунктом 19.3 статті 19 ПК встановлено, що представник платника податків користується правами, встановленими цим Кодексом для платників податків. 
 
       Таким чином, зазначені законодавчі зміни дадуть позитивний поштовх розвитку інституту податкових представників (консультантів) через необхідність укладання відповідних договорів та надання довіреностей.
 
       Ще один спосіб отримання індивідуальної податкової консультації з бажаного питання навіть, якщо профіль діяльності Вашої компанії є зовсім іншим може бути наступним. Платник за попередньою домовленістю звертається до місцевого контролюючого органу (ГУ ДФС в областях чи місті Києві) із заявою про отримання податкової консультації на яку отримує відповідь. 
 
       Враховуючи приписи пункту 52.5 статті 52 ДФС України перевіряючи надану податкову консультацію не має права просто відмовити у її наданні, а може внести відомості до реєстру про надану консультацію контролюючим органом, або відмовити у внесені відомостей про надану консультацію з одночасним наданням від свого імені нової індивідуальної податкової консультації.
 
       Незважаючи на відсутність нормативного регулювання компетентним державним органом Міністерством фінансів України, яке ніяк не видасть відповідний наказ та не зареєструє його в Міністерстві юстиції України, відрадним є той факт, що на сайті ДФС України в розділі «Інформація з реєстрів» за посиланням міститься вкладка: Єдиний реєстр індивідуальних податкових консультацій. 
 
       У реєстрі станом на першу декадуи травня поточного року включеними є близько 55 індивідуальних податкових консультацій перші з яких датовані 24 квітням 2017 року. Найпростіший спосіб їхнього вивантаження задати діапазон за який їх видано.
 
       Консультації розміщені у вигляді таблиці в якій можливий пошук за ключовими словами, однак враховую, що ключові слова це короткий зміст листа, який визначається самими контролюючими органами, то пошук за ними просто нульовий, найпоширенішим коротким змістом індивідуальних податкових консультацій є «Податок на додану вартість» «Податок на прибуток підприємств».
 
       Кожну консультацію можна скачати і відкрити в форматі PDF, звісно у файлах виключені відомості про назву платника, його код та місцезнаходження, як це передбачено пунктом 52.4 статті 52 ПК України, проте закінчення листа також відсутнє, як і підпис посадової особи контролюючого органу, який її надав. Таким чином, включені до реєстру індивідуальні податкові консультації не мають форми закінченого документу, ідентифікація, якого може бути здійснена виключно за вихідним номером листа, який адресований платнику податків. 
 
       Разом з тим, враховуючи приписи частини третьої статті 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» ДФС України позбавлена можливості відмовити у наданні копії індивідуальної податкової консультації з підстав наявності у ній інформації з обмеженим доступом через те, що здійснила самостійне її оприлюднення.
 
       Таким чином, у разі виникнення інтересу до якоїсь індивідуальної податкової консультації її може отримати будь-який платник податків надіславши до ДФС України інформаційний запит в порядку Закону України «Про доступ до публічної інформації», форма для заповнення розміщена за адресою, звісно контролюючим органом з листа буде видалена інформація про платника, якому така консультація надана.
 
       Будемо сподіватись, що під час розробки та узгодження наказу Міністерства фінансів України про Порядок ведення та формування єдиної бази індивідуальних податкових консультацій, будуть враховані усі неузгодженості новацій податкового законодавства і навіть те, яким чином і у якому реєстрі повинні будуть оприлюднені узагальнюючі податкові консультації і хто перевірятиме відповідність індивідуальних консультацій, що видаються органами ДФС узагальнюючим, які видаватимуться Мінфіном.
 
 
З повагою, керівник судово - правового департаменту
 
Олег Нікітін

Залиште Нам Ваші контакти і Ми з Вами зв'яжемося

ID Legal Group
ID Legal Group