Завантаження сайту

«Неприбутковий» статус виключно для юридичних осіб!

«Неприбутковий» статус виключно для юридичних осіб!
17.10.2016
       Продовжуючи тематику отримання статусу «неприбутковості», якої ми неодноразово торкались в своєму Блозі,  в сьогоднішній публікації висвітлимо питання отримання «неприбуткового» статусу відокремленими підрозділами юридичної особи.
 
       З 1 січня 2015 року,  після внесення змін до Податкового Кодексу України (далі – ПКУ)  Законом України від 28 грудня 2014 року N 71-VIII, відокремлені підрозділи юридичної особи не є платниками податку на прибуток. 
 
       Після запровадження вищевказаних змін, платниками податку - резидентами є суб’єкти господарювання - юридичні особи, які провадять господарську діяльність як на території України, так і за її межами, крім юридичних осіб, визначених пунктами                        133.4 та 133.5 статті 133 ПКУ (а саме : неприбуткових установ та організацій та суб’єктів господарювання, що застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності).
 
       Цілком зрозуміло, що неприбуткові установи та організації не є платниками податку на прибуток. 
 
       Але досить часто неприбуткові установи і організації мають відокремлені підрозділи (філії). 
 
       Згідно норм ПКУ (пп. 14.1.30 п. 14.1 ст. 14) поняття «відокремлені підрозділи» вживаються у значенні, визначеному Цивільним кодексом України (далі - ЦКУ) та Законом України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців».
 
       Стаття 95 ЦКУ визначає, що філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, який розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Філії не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення. Відомості про філії юридичної особи включаються до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців.
 
       Отже, ще раз повторимось, що існує значна кількість неприбуткових установ, які мають філії. До того ж, такі відокремлені підрозділи є в так званому «Старому» Реєстрі неприбуткових установ і організацій, який діяв до 13.08. 2015 року (на момент введення в дію Закону України від 17.07.2015 № 652-VIII) і мають цілком законодавче право залишитись в ньому до 01.01.2017 року).
 
       Проте, з 13.08.2015 року почали діяти нові правила для неприбуткових установ і організацій, а Порядок внесення до «Нового» Реєстру з’явився лише рік потому.
 
       До речі, в чинному на сьогодні Порядку ведення  Реєстру, затвердженому Постановою № 440 від 13 липня 2016 року також нічого не зазначено про відокремлені підрозділи.
 
       Цілком зрозуміло, що  на практиці, починаючи з серпня 2015 року  у новостворених неприбуткових установ, які мали в своєму складі відокремлені підрозділи часто виникали питання щодо правомірності подання документів до територіального органу ДФС за місцем знаходження такого відокремленого підрозділу для включення його  до Реєстру. 
 
       І все таки, наприкінці жовтня 2015 року на своєму офіційному сайті  ДФС України оприлюднила позицію з цього питання, а також надала відповідь на сервісі «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» в розділі 102.04 категорії 102.
 
       В зазначеному роз’ясненні, контролери висловили позицію, що відокремлені підрозділи неприбуткових організацій без статусу юридичної особи не підлягають окремому включенню до Реєстру неприбуткових установ та організацій. І наразі, ДПІ у Шевченківському районі м. Києва на своєму офіційному сайті 12.09.2016 нагадала про таку позицію фіскального органу. 
 
       Отже, «неприбутковий» статус може отримати лише юридична особа (при дотриманні вимог передбачених п. 133.4 ст. ст. 133 ПКУ) і відокремлені підрозділи такої неприбуткової установи не підлягають окремому включенню до Реєстру неприбуткових установ та організацій, а відповідно користуються таким «неприбутковим» статусом від головного підприємства.
 
 
З повагою, керівник організаційно – правового департаменту
 
Олена Самодіна

Залиште Нам Ваші контакти і Ми з Вами зв'яжемося

ID Legal Group
ID Legal Group