Завантаження сайту

Чи потрібно сплачувати авансовий внесок при повторному пред’явленні до виконання виконавчого документа?

Чи потрібно сплачувати авансовий внесок при повторному пред’явленні до виконання виконавчого документа?
28.09.2017
       Практика Вищого Господарського суду України від серпня 2017 року.
 
       На сьогоднішній день, всі виконавчі документи, в тому числі й виконавчі листи, які були виписані судами, пред’являються для виконання до ВДВС за місцем мешкання, роботи боржника або за місцем знаходження його майна.
 
       Відповідно до приписів Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-VIII, який набрав чинності 05 жовтня 2016 року (далі - Закон), особа, яка пред’являє виконавчий документ для виконання має сплатити авансовий внесок.
 
       Вищенаведеним Законом визначено, що під час пред’явлення виконавчого документа до виконання, стягувачу необхідно сплатити авансовий внесок в розмірі 2 відсотків від суми, що підлягає стягненню, але не більше 10 мінімальних розмірів заробітної плати, у випадку коли врегульоване питання немайнового характеру або мова йде про рішення суду про забезпечення позову, тоді розмір авансового внеску дорівнює розміру однієї мінімальної заробітної плати, якщо кошти стягуються з боржника - фізичної особи або дві мінімальні заробітні плати, якщо боржник - юридична особа.
 
       Хочемо звернути увагу читачів! Якщо авансовий внесок не буде сплачено, в такому випадку виконавчий документ буде повернуто стягувачу без виконання.
 
       Постає питання, а що робити стягувачу, якщо виконавчий документ подається повторно? Чи є необхідність сплачувати авансовий внесок кожен раз? А якщо перше пред’явлення виконавчого листа стягувачем до ВДВС було до набрання чинності Закону, а друге вже після, що ж відбувається у такому випадку?
 
       Розглядаючи справу з аналогічним предметом позовних вимог, 23 серпня 2017 року у своїй ухвалі Вищий господарський суд України дійшов наступного висновку.
 
       ТОВ звернулось до відділу ДВС із заявою про повторне прийняття до виконання наказу господарського суду про стягнення грошових коштів. Коли ТОВ востаннє звернулось до ДВС із заявою, на той момент вже набув чинності новий ЗУ «Про виконавче провадження», проте Товариством не було сплачено авансовий внесок, у зв’язку з чим виконавчий документ було повернуто без прийняття до виконання. Товариство не погодилось із діями ВДВС щодо повернення виконавчого документу та оскаржило їх до господарського суду.
 
       Розглядаючи дану справу, ВГСУ дійшов висновку, що таке поняття як «завершення виконавчого провадження» означає винесення органом ДВС постанови, якою припиняється можливість вчиняти уповноваженими особами органів ВДВС виконавчих дій, передбачених Законом України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 року. В свою чергу, постанова про повернення виконавчого документа, яка була прийнята на підставі ст. 47 Закону від 21.04.1999 і є завершенням виконавчого провадження.
 
       Також, суд акцентував увагу на тому, що відповідно до вимог нової редакції Закону, авансовий внесок необхідно сплачувати при кожному пред’явленні виконавчого документа до виконання, а не тільки у випадку, коли виконавчий документ пред’являється вперше.
 
       В свою чергу, якщо виконавче провадження закінчилось або виконавчий документ було повернуто стягувачу (також у випадку, коли його не було прийнято до виконання) невикористаний авансовий внесок має бути повернуто протягом трьох робочих днів з дня винесення відповідної постанови (повідомлення).
 
       Враховуючи, що таке поняття як «завершення виконавчого провадження» взагалі не визначено Законом України «Про виконавче провадження» в жодній з редакцій, Вищий господарський суд України дійшов висновку, що виконавче провадження можна вважати завершеним тільки у тому випадку, коли після прийняття відповідного рішення, державний виконавець не матиме права вчиняти будь-які дії у відповідному виконавчому провадженні.
 
 
З повагою, керівник судово - правового департаменту
 
Олег Нікітін

Залиште Нам Ваші контакти і Ми з Вами зв'яжемося

ID Legal Group
ID Legal Group