Завантаження сайту

Ухвала про тимчасовий доступ до речей та документів. Правові колізії під час вручення, - Вікторія Горожанова, адвокат ID Legal Group

Ухвала про тимчасовий доступ до речей та документів. Правові колізії під час вручення, - Вікторія Горожанова, адвокат ID Legal Group
02.08.2018

На сьогодні відомо багато варіантів «вручення» копії ухвали слідчого судді про тимчасовий доступ до речей та документів в рамках кримінального провадження, які виникли виключно з практики. До таких відносяться: направлення ксерокопії ухвали поштою або електронними засобами зв’язку (телефакс, електронна пошта, мессенджери та інші).

Законодавець, на жаль, не деталізує порядок вручення ухвали, а також не визначає строк, який надається особі на підготовку речей та документів (або копій документів) для видачі уповноваженим на те правоохоронцям. Тому, під час вручення ухвали, виникають певні колізії. Розглянемо детальніше.

Поняття «вручення» можна визначити не інакше як особисту передачу документа. Крім того, законодавець визначає необхідність ознайомлення при цьому з оригіналом ухвали (ч.2 ст.165 КПК України), що неможливо зробити за допомогою пошти, електронних засобів зв’язку або по телефону. Відсутність в нормах КПК України строку на підготовку для видачі речей і документів, обумовлює право правоохоронців вимагати зазначені в ухвалі речі та документи негайно після вручення копії ухвали та ознайомлення з оригіналом. Незважаючи на те, що іноді великий обсяг документів не дозволяє фізично це зробити швидко, особливо при необхідності виготовлення копій документів.

Ознайомлення з оригіналом ухвали теж має на практиці умовний характер, оскільки виникає питання, що тоді зберігається в судових матеріалах, оскільки саме там повинен зберігатись оригінал ухвали.

Сопровождение проверок фискальных органов, налоговых споров, анализ рисков

Подробнее

В такому разі, логічно, щоб суд виносив як мінімум два примірники оригіналу ухвали і одну копію для вручення. На практиці ж на примірнику, з яким ознайомлюється особа і ставить свій підпис, значиться напис «копія», хоча цей документ і має «живий» підпис слідчого судді та відбиток печатки суду.

Підсумовуючи, хочу зауважити, що дії правоохоронців, які порушують порядок вручення копії ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів та порядок ознайомлення з оригіналом ухвали, є незаконними, а з метою уникнення вищевказаних порушень, порядок вручення ухвали і видачі речей і документів потребує законодавчого вдосконалення та деталізації.

З повагою,

Вікторія Горожанова

ID Legal Group

Вікторія Горожанова

Залиште Нам Ваші контакти і Ми з Вами зв'яжемося

ID Legal Group
ID Legal Group