Завантаження сайту

Особливості оподаткування при переході підприємства із спрощеної системи на загальну.

Особливості оподаткування при переході підприємства із спрощеної системи на загальну.
27.09.2016
       Діюче законодавство визначає дві системи оподаткування: загальну і спрощену. 
 
       Платники податку – юридичні особи також мають можливість обрання зручної для них системи (за винятком обмежень встановлених нормами Податкового кодексу України (п. 291.5). Відмова від спрощеної системи оподаткування здійснюється в порядку, визначеному пп. 298.2.1 - 298.2.3 ст. 298 ПКУ. 
 
       Також передбачено право самостійної відмови платника від спрощеної системи у зв’язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ. Цим правом платники можуть скористатись з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому подано заяву щодо відмови від спрощеної системи оподаткування у зв’язку з переходом на сплату інших податків і зборів. 
 
       Проте, на практиці виникають досить складні ситуації щодо оподаткування різних видів операцій, які мали місце як в періоді перебування на спрощеній, так і при переході на загальну систему. 
 
       Наприклад, коли підприємство здійснювало відвантаження товарів, перебуваючи на спрощеній системі оподаткування, а оплату за них отримало вже перебуваючи на загальній. 
 
       Як в такому випадку бути з оподаткуванням, бо за нормами бухгалтерського обліку, на якому наразі сьогодні грунтується визначення об'єкта оподаткування, дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена, тобто момент надходження коштів на рахунок ніяку роль тут не відіграє. 
 
       Державна фіскальна служба на офіційному порталі в розділі Консультації для юридичних осіб оприлюднила свою позицію з данного питання (з повним текстом якої можна ознайомитись за посиланням.
 
       Так, зокрема контролери зазначають, що в періоді перебування платника на загальній системі оподаткування на рахунок підприємства надійшли грошові кошти, операція з отримання яких повинна бути оподаткована, незважаючи на те, що згідно національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку зазначена операція не є доходом – по суті ці кошти отримані вже платником податку на прибуток та радять до отримання відповідних роз’яснень з боку ДФС України або Міністерства фінансів України відобразити загальну дебіторську заборгованість, що рахувалась в бухгалтерському обліку підприємства станом на момент перебування на спрощеній системі, як різницю в додатку РІ до Декларації з податку на прибуток та збільшити фінансовий результат до оподаткування за наступний квартал (коли вже підприємство перебувало на загальній системі). 
 
       Проте, у листі від 31.08.2016 № 18892/6/99-99-15-02-02-15 Державна фіскальна служба України висловила доволі розпливчасту думку з вищевказаного питання, звівши все до офіційного визначення об’єкта оподаткування згідно норм Кодексу. При цьому зазначивши, що нормами ПКУ не передбачено коригування фінансового результату до оподаткування на різниці за операціями з відвантаження товарів (виконання робіт, надання послуг) під час перебування на спрощеній системі оподаткування у разі їх оплати при переході на загальну систему оподаткування. Але все ж таки у вказаному листі контролери підводять до того, що така операція з отримання коштів підлягає оподаткуванню в період перебування платника на загальній системі (по – перше тому, що в період перебування на спрощеній – дохід від такої операції – в момент відвантаження товару – не виник) та констатували, що згідно з абзацом а) п. 137.5 ст. 137 ПКУ річний податковий (звітний) період встановлюється для платників податку, які зареєстровані протягом звітного (податкового) року (новостворені), що сплачують податок на прибуток на підставі річної податкової декларації за період діяльності у звітному (податковому) році. 
 
       Таким чином, якщо платник податку - юридична особа у попередньому податковому (звітному) періоді перебувала на спрощеній системі оподаткування, а з наступного податкового (звітного) періоду перейшла на загальну систему оподаткування, в такому випадку необхідно подати податкову декларацію з податку на прибуток за звітний рік протягом 60 календарних днів, що настають за останнім днем звітного податкового періоду, в якій врахувати фінансовий результат до оподаткування починаючи з податкового (звітного) періоду з якого відбувся перехід на загальну систему оподаткування та закінчуючи останнім календарним днем річного звітного періоду. 
 
       Крім того, враховуючи особливості визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток, такий платник разом з декларацією з податку на прибуток підприємств повинен подати фінансову звітність за  податковий (звітний) квартал, в якому перебував на спрощеній системі оподаткування та за 2016 рік.
 
 
З повагою, керівник податкового та митного департаменту
 
Наталія Сухарева

Залиште Нам Ваші контакти і Ми з Вами зв'яжемося

ID Legal Group
ID Legal Group