Завантаження сайту

Особливості оподаткування втрат, які виникли у разі зберігання та транспортування сільськогосподарської продукції!

Особливості оподаткування втрат, які виникли у разі зберігання та транспортування  сільськогосподарської продукції!
19.03.2017
       Як правило, кожне сільськогосподарське підприємство прагне зберегти кількість врожаю, отриманого величезною працею. Втім, в процесі виробництва, зазвичай будуть понесені втрати у зв’язку з зберіганням та транспортуванням цієї продукції.
 
       Отож, у бухгалтера підприємства може виникнути питання відносно цієї  операції, чи буде вона об’єктом оподаткування податком на додану вартість?
 
       Розглянемо більш детально дві складові даної операції, а саме: втрати в межах норм природного убутку та понаднормові втрати. 
 
       По – перше, якщо списання втрат продукції (при зберіганні та транспортуванні) здійснюється у межах норм її природного убутку та при цьому під час придбання (виготовлення) товарів (сировини) для виробництва такої продукції суми податку на додану вартість були включені до складу податкового кредиту, у такому разі податкові зобов'язання з ПДВ не нараховуються. 
 
       Крім того, податковий кредит не коригується, у разі якщо вартість таких товарів включається до вартості іншої готової продукції.
 
       Зазначимо, що при визначенні норм природного убутку продукції, підприємство повинно керуватися нормами чинного законодавства України.
 
       Що стосується, втрат продукції (при зберіганні та транспортуванні) понад норми природного убутку, то така продукція не може бути використана у межах господарської діяльності підприємства. 
 
       Відповідно до норм ПКУ, податковий кредит складається з сум податків нарахованих (сплачених) платником податку у зв’язку з придбанням або виготовленням товарів (послуг), придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (пункт 198.3 статті 198 ПКУ).
 
       А це означає, що нарахування податкового кредиту здійснюється підприємством незалежно від того, чи такі товари, послуги, основні фонди почали використовуватися в господарській діяльності (в оподатковуваних операціях), а також від того, чи здійснювало підприємство оподатковувані операції.
 
       Відповідно до норм ПКУ, платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання виходячи з бази оподаткування та скласти податкову накладну і зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних, у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися, в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (пункт 198.5 статті 198 ПКУ).
 
       При цьому податкові зобов'язання визначаються за товарами (послугами, необоротними активами), які придбані для використання в оподатковуваних операціях, а потім використовуються в неоподатковуваних операціях, - на дату початку їх фактичного використання, визначену в первинних документах, які складені відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні". 
 
       Крім того, якщо під час придбання (виготовлення) товарів (сировини) для виробництва продукції суми податку ПДВ були включені до податкового кредиту, то у такому разі підприємство у періоді в якому відбувається її списання, нараховує податкові зобов’язання з ПДВ виходячи із вартості придбання таких товарів (сировини).
 
       Отже, при списанні платником податку втрат, які виникли при зберіганні і транспортуванні виробленої сільськогосподарської продукції, понад норми природного убутку, така продукція не може бути використана у межах господарської діяльності підприємства, а відтак платником податку нараховуються  податкові зобов’язання з ПДВ на таку продукцію.
 
       Зовсім нещодавно податківці з цього приводу надали роз’яснення своїм листом від 06.02.2017 № 2105/6/99-99-15-03-02-15.
 
 
З повагою, керівник податкового та митного департаменту
 
Наталія Сухарева

Залиште Нам Ваші контакти і Ми з Вами зв'яжемося

ID Legal Group
ID Legal Group