Завантаження сайту

Особливості відображення доходу, отриманого ФОП - спрощенцем в іноземній валюті!

Особливості відображення доходу, отриманого ФОП - спрощенцем в іноземній валюті!
03.08.2017
       Кожна господарська діяльність будь - якого суб’єкта господарювання індивідуальна і на практиці існує безліч ситуацій та питань, пов’язаних з оподаткуванням. 
 
       В публікаціях «Блогу» ми намагаємось знайомити читача з різноманітними ситуаціями та певними особливостями оподаткування як юридичних осіб, так і фізичних осіб - підприємців.
 
       В сьогоднішній публікації приділимо увагу питанню оподаткуванню фізичних  осіб підприємців, які обрали для себе спрощену систему оподаткування, при розрахунках в іноземній валюті.
 
       По перше, зауважимо, що Основним законом України - Конституцією визначено, що грошовою одиницею України є гривня. 
 
       Проте, звісно, з будь - якого правила є виключення, але ж безумовно, які врегульовані законодавством. 
 
       Так, наприклад є певні особливості розрахунків у випадках, коли контрагент - нерезидент. 
 
       Зрозуміло, що й розрахунки будуть тоді відбуватись в іноземній валюті.
 
       Розглянемо особливості отримання доходу ФОП - спрощенцем в іноземній валюті та правила його оподаткування. 
 
       Нормами пункту 292.5 статті 292 Податкового Кодексу  України (далі - ПКУ) чітко визначено обов’язок для підприємців - спрощенців перераховувати валютну виручку (дохід) в гривні за офіційним курсом НБУ, діючим на дату одержання такої виручки (доходу). 
 
       А доходом для фізичної особи - підприємця є дохід отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формі (ст. 292 ПКУ). 
 
       Отже виручка в іноземній валюті включається в дохід підприємця у гривневому еквіваленті. 
 
       При цьому, датою отримання доходу вважається дата надходження коштів, дата підписання платником акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), а для підприємця - спрощенця третьої групи, який є платником ПДВ, датою отримання доходу є дата списання кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності (п. 292.6 ст. 292 ПКУ).
 
       З відображенням доходу у вигляді валютної виручки начебто все зрозуміло. Але ж що з курсовими різницями. 
 
       Не так вже і давно у фіскального органу були досить різноманітні думки з цього приводу і на практиці траплялись випадки, коли контролери «радили» позитивну різницю від продажу іноземної валюти  включати в дохід ФОП - спрощенця.
 
       На сьогоднішній день, справедливості заради, треба зазначити, що податківці все ж підтримують цілком логічну і обґрунтовану думку, що курсова різниця, яка виникає при перерахунку операцій виражених в іноземній валюті, не є доходом фізичної особи - підприємця платника єдиного податку.
 
       Такі висновки вони вже неодноразово підкреслювали як на офіційних сайтах у розділах консультацій, так і в офіційних індивідуальних податкових консультаціях, наприклад як від 05.05.2017 № 67/IПК/13-01-13-01-17 (ГУ ДФС у Львівській області), так і у зовсім свіжій від 21.07.2017 № 1301/Р/99-99-13-01-02-14/ІПК (ДФСУ).    
 
 
З повагою, керівник податкового та митного департаменту
 
Наталія Сухарева

Залиште Нам Ваші контакти і Ми з Вами зв'яжемося

ID Legal Group
ID Legal Group