Завантаження сайту

Звітність з ТЦУ. Помилки коштують дорого, - Олег Добровольський, партнер ID Legal Group для порталу «ЮРЛІГА»

Звітність з ТЦУ. Помилки коштують дорого, - Олег Добровольський, партнер ID Legal Group для порталу «ЮРЛІГА»
02.09.2018

Платники податків, які здійснювали у  звітному 2017 році контрольовані операції, мають до 1 жовтня 2018 року надати до Державної фіскальної служби Звіт про контрольовані операції.  Звіт дуже простий з першого погляду, але має велику кількість підводних каменів, як великих так і не дуже… Про це в своїй колонці на порталі ЮРЛІГА розповідає партнер юридичного об’єднання ID Legal Group Олег Добровольський.

Зневажливе ставлення до цього  може призвести до значних наслідків, від спонукання звернути увагу в першу чергу на Вашу компанію, до першочерговості в проведенні перевірки, наслідком якої може стати висування фіскальним органом своїх претензій і нарахування значних штрафів. Треба зважувати усі ризики, бути на гребні тенденцій, і обов’язково звертати увагу на  головне - практики фіскального органу і судів.

Посилення вимог до звітної документації з трансфертного ціноутворення (ТЦУ) - це світова тенденція, яка не оминула і Україну. Державна фіскальна служба, як і аналогічні служби інших країн, розуміють що за допомогою ТЦУ можливо реалізувати схеми мінімізації податків, і мають на меті запобігати цьому. Тому, з кожним роком посилюються вимоги до усіх питань пов’язаних з ТЦУ. Розберемось чому та як запобігти.

Що таке ТЦУ та для чого його застосовують?

 

Трансферне ціноутворення - це визначення відповідності ціноутворення в операціях між пов’язаними особами, які, як правило, входять до одного холдингу (групи компаній) або з контрагентами, зареєстрованими в низькоподаткових юрисдикціях, чи контрагентами, які не платять податок на прибуток в своїй юрисдикції.
Таким чином, під трансфертною ціною слід розуміти ціну, яка встановлюється в господарських операціях між різними учасниками єдиної групи компаній та відповідає принципу «витягнутої руки».

Встановлення ціни в операціях між такими компаніями з урахуванням принципу «витягнутої руки» називається трансфертним ціноутворенням.
За рахунок побудови таких господарських зв’язків та залучення контрагентів з інших юрисдикцій група компаній, за рахунок регулювання внутрішньої ціни, перерозподіляє загальний прибуток на користь тих з них, хто знаходиться в країнах (територіях) з більш низькими податками.

Це найлегша та найбільш розповсюджена схема мінімізації податків, що, безумовно, привертає підвищену увагу з боку будь-якої держави.

 ТЦУ та фіскальні органи

 
Контролюючі органи, розуміючи, що на розмір бази оподаткування, можна впливати, встановлюючи спеціальні ціни на товари та послуги, мають на меті запобігати цій практиці та всебічно її контролювати.


В першу чергу за рахунок впровадження нових стандартів  оподаткування, які вже працюють в інших країнах. По-друге, за рахунок зближення ДФС України з податковими органами інших держав та імплементації на державному рівні стандартів обміну податковою інформацію. І, по-третє, за рахунок посилення вимог до звітної документації.
Тому правильно і вчасно складена звітність - це запорука спокійного життя компанії.

 

Що робити?

Досвід юридичного об’єднання ID Legal Group говорить - не існує безвихідних ситуацій, бо завжди є позитивний вихід. Головне - правильно побудована стратегія. Для досягнення прогнозованого позитивного результату нами розроблені наступні кроки.


Для початку необхідно створити внутрішню систему контролю трансферного ціноутворення, яка здатна знизити ризики з боку фіскальних органів та забезпечити готовність до можливих перевірок. ID Legal Group для цього робить наступні кроки, які дозволяють знизити ризики з боку фіскальних органів та забезпечують готовність підприємства до можливих перевірок:

 
 Крок 1


- Визначити, які компанії є пов’язаними  та які угоди відносяться до контрольованих операцій

 

- Провести порівняльний аналіз ціноутворення в контрольованих операціях з ціною, сформованою з дотриманням принципу «витягнутої руки» з використанням відповідних методик

- За необхідності скоригувати визначені податкові зобов’язання

 Крок 2


Модернізувати бухгалтерське програмне забезпечення та процедури ведення бухгалтерського обліку з метою забезпечення своєчасної підготовки звітності щодо контрольованих операцій

 

 Крок 3


- Підготовка документації з трансферного ціноутворення, які підтверджує належний рівень встановлених цін в контрольованих операціях, та за необхідності - корегування, які мають бути внесені до податкових зобов’язань

- Вносити до документації з трансфертного ціноутворення зміни та оновлення на постійній основі протягом строку позовної давності, який становить 7 років

- Актуалізація такої документації з урахуванням періоду проведення контрольованих операцій.

 Дуже важливо розпочинати цю роботу якомога  раніше. Якщо ж часу залишилось обмаль, то раджу звернутися до компаній, які професійно займаються питаннями ТЦУ. Напрацьований   досвід дозволить мінімізувати можливі ризики.

При виборі таких компаній варто звернути увагу на наступні моменти:

1. Комплексність підходу до справи. ТЦУ - не лише робота для бухгалтерів та аудиторів. Необхідно враховувати наявність податкових консультантів та юристів, які супроводять, у випадку її призначення, податкову перевірку.

2. Досвід роботи компанії. Кількість завершених проектів.

3. Супроводження звітності. Термін позовної давності Документації з ТЦУ становить 7 років і варто звернутися до Компанії, яка супроводить документацію весь цей час та у разі необхідності має можливості актуалізації її  в будь-який час.

Залиште Нам Ваші контакти і Ми з Вами зв'яжемося

ID Legal Group
ID Legal Group