Завантаження сайту

Окремі аспекти готівкових операцій у торгових підприємствах. Відповіді на актуальні питання, - Руслан Солнцев, податковий консультант ID Legal Group

Окремі аспекти готівкових операцій у торгових підприємствах. Відповіді на актуальні питання, - Руслан Солнцев, податковий консультант ID Legal Group
27.08.2018

До нашої Компанії останнім часом збільшилось кількість звернень від Клієнтів щодо окремих нюансів проведення операцій за готівку через РРО в торгових підприємствах. Причина - застосування значних штрафних санкцій.

Серед популярних з них: чи потрібно встановлювати ліміт залишку готівки в касі, в який термін потрібно здавати готівку в банк, нюанси отримання готівки через торгівлю в Інтернет магазині та які, у випадку порушення, передбачені штрафні санкції?

В першу чергу, варто звернути увагу на той факт, що готівкові операції завжди були під пильним контролем фіскального органу. І причина цього як раз значні фінансові санкції. Але детально про це - згодом.

Спочатку спробуємо розібрати та з’ясувати особливості на прикладі підприємства, яке здійснює реалізацію тканин для меблювання через власні торгові мережі із застосуванням РРО та через мережу Інтернет.

Варто звернути увагу на те, що підприємства, які здійснюють готівкові операції, мають, в обов’язковому порядку, створити документи, серед них:

  • наказ про касову дисципліну (в якому передбачити відповідальну особу за ведення касових операцій, зазначити її обов’язки, ознайомити із внутрішнім порядком, передбачити необхідність укладання договору про повну матеріальну відповідальність, описати схему документообігу касових операцій та періодичність проведення інвентаризації каси);
  • порядок оприбуткування готівки в касі підприємства (в якому врахувати особливості внутрішнього трудового розпорядку, режим роботи, графіки змінності, порядок здавання готівки до банку).

Також, необхідно врахувати, що з початку поточного року діє Положення про ведення касових операцій №148. Цим положенням, на відміну від попереднього Положення №637, відображення готівки, що надійшла, в книзі обліку розрахункових операцій (КОРО) більше не вважається оприбуткуванням готівки. Тепер запис у КОРО, з точки зору оприбуткування готівки, нічого не означає.

Якщо простіше, то зараз оприбуткування готівки, по Положенню №148, - це роздрукований z-звіт. А до 2018 року, по Положенню №637, це був роздрукований z-звіт із обов’язковим записом у КОРО.

Тепер надамо відповіді на популярні запитання наших Клієнтів:

Чи потрібно встановлювати ліміт залишку готівки в касі? 

Ліміт встановлювати потрібно, так як він відображає залишок готівки в касі у позаробочий час та забезпечує роботу на початок наступного робочого часу.

Якщо Ви все таки допустили переліміт залишку готівки в касі, то направте дану різницю на видачу позики працівнику.

В який термін потрібно здавати готівку в банк?

У випадку нашого підприємства, то воно знаходиться в населеному пункті, в якому є банк. Закінчення робочої зміни о 22:00, тому строк здавання готівки до установи банку – день, наступний за днем надходження готівки до каси.

Які нюанси отримання готівки через торгівлю в Інтернет магазині?

Важливою особливістю отримання готівки від фізичної особи в даному випадку є:

  • отримання самостійно, через застосування платіжних систем;
  • через відповідні служби, які отримали, згідно до законодавства, право на перевезення валютних цінностей та інкасацію коштів;
  • через підприємства, які мають ліцензію НБУ на надання банкам послуг із інкасації.

Які передбачені штрафні санкції по роботі з готівкою?

Згідно Указу Президента №436, за порушення правил роботи з готівкою передбачені фінансові санкції. Штраф у розмірі 200 % виявленої понад лімітної готівки за кожен день (абз.2 ст.1) та 500 % неоприбуткованої суми (абз.3 ст.1).

Крім того, додатково, ще передбачена адміністративна відповідальність: штраф у розмірі від 1700 грн. до 3400 грн., якщо це вперше в межах року, та від 8500 грн. до 17000 грн. – при повторному.

На завершення та враховуючи той факт, що за порушення правил роботи з готівкою передбачені значні фінансові санкції, наша Компанія рекомендує та звертає увагу на важливість створення необхідної касової документації (наказ, порядок), слідкування за правильністю заповнення касових документів (прибуткових, видаткових касових ордерів, касової книги, друк z-звітів), вчасно оприбутковувати в касах та здавати в банк готівку, не допускати перевищення лімітів залишку готівки в касі.

З повагою,

Солнцев Руслан

податковий консультант

ID Legal Group

Солнцев Руслан

Залиште Нам Ваші контакти і Ми з Вами зв'яжемося

ID Legal Group
ID Legal Group