Завантаження сайту

Окремі нюанси звітності для «пільговиків» з податку на прибуток!

Окремі нюанси звітності для «пільговиків» з податку на прибуток!
06.02.2017
       Наближуються строки подання декларацій з податку на прибуток за 2016 рік. Звичайно, першими до 9 лютого (включно) відзвітуються «квартальщики», далі прийде черга платників з річним звітним періодом – до 1 березня 2016 року (включно). Подати таку звітність з податку на прибуток платники повинні за формою, затвердженою Наказом Міністерства фінансів України № 897 від 20.10.2015, зі змінами внесеними Наказом Міністерства фінансів України № 585 від 08.07.2016 року.
 
       До відповідної декларації за 2016 рік передбачено ряд додатків, зокрема додаток ПЗ до рядка 05 (заповнюється платниками податку на прибуток, які мають прибуток, звільнений від оподаткування). Звичайно він  «під особливою увагою контролерів», так як на підставі нього суб’єкти господарювання зменшують податок на прибуток до сплати або взагалі ведуть діяльність, звільнену від оподаткування. 
 
       Отже, в сьогоднішній публікації торкнемось деяких нюансів звітності щодо обліку правильності використання податкових пільг саме з податку на прибуток  та подання ними відповідної звітності до фіскальних органів.
 
       По перше, п. 30.6 ст. 30 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) передбачено, що суми податку та збору не сплачені суб’єктом господарювання до бюджету в зв’язку з отриманням податкових пільг, обліковуються таким суб’єктом - платником податків. Облік зазначених коштів ведеться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Такий Порядок затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1233. 
 
       Також п.п. 16.1.6 п. 16.1 ст. 16 ПКУ визначає обов’язок платника податків подавати контролюючим органам інформацію, відомості про суми коштів, не сплачених до бюджету в зв’язку з отриманням податкових пільг, а п. 2 Порядку № 1233 визначає що суб'єкт господарювання складає звіт про суми податкових пільг.
 
       Розрахунок прибутку, що звільняється від оподаткування, відображається у додатку ПЗ до рядка 05 ПЗ Податкової декларації з податку на прибуток підприємств.
 
       У Звіті суб’єктом господарювання зазначається сума пільги в зв’язку із звільненням прибутку від оподаткування, розрахована як прибуток від пільгової діяльності (рядок 05 додатка ПЗ до податкової декларації), помножений на діючу ставку податку на прибуток.
 
       Що ж до строків подання Звіту про суми використаних пільг? 
 
       Пунктом 3 Порядку № 1233 визначено, що він подається  суб'єктом господарювання за три,  шість, дев'ять і дванадцять календарних місяців за місцем його реєстрації протягом 40 календарних днів,  що настають за останнім календарним днем податкового періоду. 
 
       Отже цілком логічно, що платники податку на прибуток «пільговики з квартальним звітним періодом» повинні відзвітуватись до 9 лютого 2017 року, подавши до декларації з податку на прибуток додаток ПЗ та відповідно Звіт про суми податкових пільг.
 
       А платники податку на прибуток з річним звітним податковим періодом зможуть відобразити розрахунок  пільги з податку на прибуток тільки у додатку ПЗ до декларації з прибутку, яку вони мають право подати до 1 березня 2017 року (включно). І відповідно граничний строк подання Звіту про суми податкових пільг для них – 01 березня 2017 року.
 
       Таку ж позицію висловили контролери на загальнодоступному інформаційному ресурсі «ЗІР» (102.23.01), а також розмістили територіальні органи ДФСУ на своєму офіційному веб - сайті наприкінці січня 2017 року.
 
       Доречі зазначимо, що звіт про суми податкових пільг не є податковою звітністю в розумінні норм ПКУ, так як не є документом, на підставі якого нараховують та/або сплачують податкове зобов’язання, отже відповідно у контролерів відсутні підстави до застосування штрафних санкцій як за не подання (несвоєчасне подання), так і за помилки в заповненні (уточнюючий звіт також не передбачений). 
 
       Проте, за порушення ведення податкового обліку законодавством передбачена  адміністративна відповідальність, про яку контролери не забувають. Особливо при проведенні перевірок платників податків, складаючи  протоколи про адміністративні правопорушення на посадових осіб підприємств та організацій.
 
       Отже, не варто нехтувати обов’язком подання Звіту, який підтверджує право платника на користування пільгою, але ж і не забувати про права, передбачені чинним законодавством, і нормами ПКУ зокрема.
 
 
З повагою, керівник організаційно - правового департаменту
 
Олена Самодіна

Залиште Нам Ваші контакти і Ми з Вами зв'яжемося

ID Legal Group
ID Legal Group