Завантаження сайту

Відсутність розміру орендної плати в договорі оренди землі не є підставою для визнання його недійсним.

Відсутність розміру орендної плати в договорі оренди землі не є підставою для визнання його недійсним.
13.12.2017
       Обов’язковою умовою для визнання договору оренди землі недійсним є не тільки відсутність деяких істотних умов в договорі, а і встановлене судом порушення прав позивача цією відсутністю.
 
       Саме такий висновок зробив Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ в ухвалі від 02 листопада 2017року у справі №618/588/16-ц.
 
       Законодавством України чітко визначений порядок укладення договорів оренди землі, в тому числі його істотні умови, зокрема розмір орендної плати, порядок та строки виконання зазначеної умови та наслідки у випадку її несплати.
 
       Згідно з цивільним законодавством, укладеним вважається договір, якщо сторони дійшли консенсусу з приводу істотних умов договору. Проте, виходячи з практики, трапляються випадки, коли сторони не дотримуються його умов.
 
       Поширений випадок, коли в договорі не зазначається конкретна сума орендної плати та відповідно не вказується розмір податку за користування земельною ділянкою, що і спонукає в подальшому орендодавців до звернення до суду.
 
       Наведені наслідки витікають з того, що не було дотримано порядку укладення вказаного договору, а саме не було проведено нормативної грошової оцінки земель, яка є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності.
 
       Для задоволення вимог особи, суду необхідно встановити, що факт не зазначення конкретної суми оренди, порушує права цієї особи, в іншому випадку суд не може захистити не порушене право. Обов’язок доказування порушення прав лягає на особу, яка здає землю в оренду. Знаючи всі умови договору, особа самостійно підписала дану угоду та не оспорює факт її підписання.
 
       Отже, незважаючи на те, що розмір орендної плати є істотною умовою оренди землі, відсутність відповідного пункту в договорі не є підставою для визнання його недійсним.
 
       Тобто, фактичне невиконання зобов’язань сторонами за договором не може бути визнано в судовому порядку недійсним з тих підстав, що суд повинен встановити факт порушення прав особи, а відтак орендодавець, який отримує орендну плату за використання його землі, не вважається особою, права якої порушено.
 
 
З повагою, керівник судово - правового департаменту
 
Олег Нікітін

Залиште Нам Ваші контакти і Ми з Вами зв'яжемося

ID Legal Group
ID Legal Group