Завантаження сайту

Первинні документи - найважливіша зона відповідальності самозайнятої особи після професійної діяльності, - Тетяна Савчук, аудитор ID Legal Group

Первинні документи - найважливіша зона відповідальності самозайнятої особи після професійної діяльності, - Тетяна Савчук, аудитор ID Legal Group
25.06.2018

Співробітники ДФС охоче відвідують самозайнятих осіб з метою перевірки їхньої діяльності. На відміну від перевірок спрощенців самозайняті дають контролерам набагато більше поле для донарахування податків і штрафів. Це зумовлено тим, що ця категорія платників повинні вести повноцінний облік, дані якого мають засвідчуватись належно оформленими первинними документами. Розглянемо основні моменти з практики, на які варто звернути увагу.

Адвокати та нотаріуси - в зоні особливої уваги фіскалів

Найбільшу зону ризику в таких перевірках складають адвокати та нотаріуси Під час своєї професійної діяльності вони досить часто втрачають межу в частині розподілу витрат, які можуть відноситись по професійної діяльності, та які для цілей оподаткування враховуватись не можуть. Як наслідок, податківці за результатами перевірки не підтверджують частину витрат як такі, що можуть бути враховані для цілей оподаткування та донараховують податкові зобов’язання з ПДФО, військового збору та ЄСВ.  

Окремим великим напрямком встановлених порушень за результатами перевірок таких самозайнятих осіб є непідтвердження задекларованих витрат первинними документами, або такі первинні документи оформлені з порушеннями вимог чинного законодавства (відсутні обов’язкові реквізити первинного документа, відсутній оригінал такого документу тощо).

Нерідко в ході перевірок постає питання щодо обґрунтованості величини витрат, які можуть враховуватись для цілей оподаткування, проте їх розмір ставиться під сумнів. Наприклад, орендна плата. Якщо орендодавець свої площі усім орендаторам надає у користування за ціною 1000грн., а нотаріус такі ж площі орендує за 5000грн., то контролери неодмінно зроблять висновки щодо необґрунтованості формування вартості орендної плати.

Або інший варіант необґрунтованості витрат: адвокат декларує у витратах орендну плату за трьома різними адресами при цьому веде діяльність самостійно, не маючи трудових відносин із найманими працівниками. Логічне запитання податківців – обґрунтованість врахування витрат по оренді об’єктів нерухомого майна, на яких він не провадить свою професійну діяльність.

Контролери звертають увагу на характер діяльності самозайнятої особи, обсяги отриманого нею доходу та понесених витрат. І у випадку, якщо усі отримані доходи перекриваються витратами майже на 80%-90%, починають звертати увагу, а чи усі отримані доходи відображені у повному обсязі, чи не здійснює часом самозайнята особа розрахунки готівкою, не фіксуючи такі доходи у книзі обліку доходів та витрат.

Кредитно-фінансові відносини - окремий напрямок порушень

Самозайняті особи або підприємці, кредитуючись у фінансових установах з питань придбання, наприклад, автомобілів, нерухомості, сплачені відсотки фінансовим установам враховують при визначенні об’єкту оподаткування.   Але витрати, пов’язані з придбанням та експлуатацією основних засобів, які придбаваються та використовуються самозайнятими особами чи підприємцями в своїй діяльності, не можуть враховуватись для цілей оподаткування. 

Громадське харчування - купуючи на ринку подбайте про первинні документи

Іноді самі фізичні особи створюють собі проблемні ситуації, надаючи контролерам такі первинні документи, які або не мають відношення до його діяльності, або свідчать  про певні порушення вимог чинного законодавства.

Наприклад, при перевірці приватного підприємця, який здійснює діяльність у сфері громадського харчування та частину продуктів харчування закуповував на ринку за готівку і, відповідно, не мав на такі витрати підтвердних первинних документів. Увесь обсяг придбаних за готівку продуктів було включено до інвентаризаційних відомостей разом із придбаними офіційно з підтвердними документами. Такі інвентаризаційні відомості підприємець  самостійно надав до перевірки (нагадаємо, що податківці мають право вимагати від суб’єктів перевірки проводити інвентаризації та спостерігати за ними).

Як наслідок, податківці донарахували йому суму доходу у розмірі безоплатно оприбуткованих товарно-матеріальних цінностей, з такого доходу вирахували ПДФО та ВЗ й винесли рішення про сплату податків зі штрафними санкціями. Навіть у судовому порядку такий підприємець не зміг відстояти свої права.

Або самозайнята, або ФОП - одночасно неможна

Ще однією зоною ризику самозайнятих осіб є досить часте суміщення їх діяльності по професійному напрямку як самозайнятих осіб, та по іншим напрямкам (оренда, пасивні доходи тощо), як суб’єктів підприємницької діяльності – ФОПів на спрощеній системі оподаткування. Контролери майже в усіх випадках говорять про неможливість одночасного функціонування однієї фізичної особи у декількох статусах – самозайнята особа та ФОП,  наполягаючи лише на одному правовому статусі та оподатковуючи усі отримані доходи (в тому числі пасивні) за загальною системою оподаткування. 

Висновок

В цілому, можливо зробити один узагальнений висновок – первинні документи – це одна з найважливіших зон відповідальності самозайнятої особи після її професійної відповідальності; з усіх сумнівних питань краще проконсультуватись у досвідчених консультантів, а з перевіряючими спілкуватись досить обдумано та зважаючи на будь-який папірець, що потрапляє до їх рук.

 

З повагою,

Тетяна Савчук

керівник департаменту обліку та аудиту

юридичного об’єднання ID Legal Group

Залиште Нам Ваші контакти і Ми з Вами зв'яжемося

ID Legal Group
ID Legal Group