Завантаження сайту

Допомога друга: нюанси сплати податкових зобов'язань/боргів третіми особами.

Допомога друга: нюанси сплати податкових зобов'язань/боргів третіми особами.
26.07.2017
       Питання своєчасної та повної сплати податкових зобов'язань не може залишити байдужим переважну кількість резидентів нашої країни. 
 
       І в деяких випадках, неможливість такої сплати ставить юридичних або фізичних осіб - платників податків перед непростим вибором нести фінансову або іншу відповідальність за невиконання податкового зобов'язання або шукати інші шляхи вирішення.
 
       Реальним виходом із ситуації, що склалася є допомога дружніх юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців або фізичних осіб, які можуть здійснити сплату належних сум в якості представника платника податків. 
 
       Право на сплату податків і зборів представником платника податків випливає з положень п.38.2 ПКУ визначає, що сплачувати податки за платника має право виключно податковий агент або представник. 
 
       Той же ПКУ дає визначення представника платника податків, як особи, яка на підставі закону або довіреності здійснює представництво законних інтересів та ведення справ платника податків, "пов'язаних зі сплатою податків" (п.19.2 ПКУ). 
 
       Логічно припустити, що до таких справ, зокрема, можна віднести і подачу податкової звітності представником від імені платника. 
 
       Вочевидь, також, що суть представництва регламентується положеннями цивільного законодавства (стаття 237 ЦКУ). 
 
       Представництвом є правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов'язана або має право вчиняти правочин від імені другої сторони, яку вона представляє. 
 
       Незважаючи на те, що цивільне законодавство дає розширений перелік підстав для виникнення представництва (договір, закон, акт юр особи і ін.) в податковому законодавстві згадується лише довіреність, як письмовий документ, що дає представнику платника податків право діяти від імені останнього. 
 
       Слід звернути увагу, що якщо представником платника - юридичної особи виступає також юридична особа, то однією довіреністю справа не обійдеться: доведеться складати письмовий договір (статті 208 і 244 ЦКУ). 
 
       Якщо ж представником виступає фізична особа, письмова форма договору не обов'язкова. Довіреність, видана платником податків - фізичною особою на представництво його інтересів та ведення справ, пов'язаних з податками, повинна бути нотаріально засвідчена.
 
       Спонукальним мотивом розібратися в нюансах практичного застосування вищенаведених положень законодавства стала індивідуальна податкова консультація від 24.05.2017 №343/6/99-99-17-01-15/ІПК. 
 
       У ній фіскальним органом зроблений заключний висновок, що погашена третьою особою (юридичною, фізичною або фізичним-підприємцем) сума грошового зобов'язання або податкового боргу платника податку, підлягає включенню до складу загального оподатковуваного доходу платника податків, за якого було сплачено податкове зобов'язання або борг. 
 
       Вочевидь, що висновок є гарним для ситуації, коли дана сплата зроблена на безоплатній основі, тобто без подальшої компенсації сплачених сум. 
 
       У цій же консультації також є теза про заборону будь-якої поступки грошового зобов'язання або податкового боргу платника податків третім особам (справедливості заради слід зазначити що за рідкісним винятком це можливо). 
 
       Практичним рішенням, яке мінімізує ризики такого оподаткування бачиться включення в договори істотних умов договору доручення (зі статтею 1000 ЦКУ). 
 
       А саме, коли одна сторона здійснює конкретні юридичні дії від імені і за рахунок іншої сторони. 
 
       Можна навести приклад, коли в якості фізичної особи, що сплачує податки за платника, виступає його посадова особа або засновник, чинна на підставі договору доручення, з наступним поданням документально підтвердженого звіту (авансового звіту).
 
       Також важливо при перерахуванні грошових коштів правильно заповнювати банківські платіжні документи (не зайвим буде вказати в них і реквізити укладеного «представницького» договору). 
 
       Слід зауважити, що навіть при несприятливому розвитку подій, юридично грамотно складені договори і документальне підтвердження їх реалізації, допоможуть сторонам виконати податковий борг без додаткового фінансового навантаження.
 
 
З повагою, керівник департаменту обліку та аудиту
 
Тетяна Савчук

Залиште Нам Ваші контакти і Ми з Вами зв'яжемося

ID Legal Group
ID Legal Group