Завантаження сайту

Позиція Верховного суду щодо стягнення витрат Товариства на проведення аудиторської перевірки з одного з учасників такого Товариства, - Олег Нікітін, адвокат ID Legal Group

Позиція Верховного суду щодо стягнення витрат Товариства на проведення аудиторської перевірки з одного з учасників такого Товариства, - Олег Нікітін, адвокат ID Legal Group
28.09.2018

Питання предметної юрисдикції завжди залишається однією із проблемних питань у застосуванні норм процесуального законодавства. Розглянемо Висновки Верховного суду з питань визначення предметної юрисдикції у спорах щодо стягнення витрат Товариства на проведення аудиторської перевірки з одного з учасників такого Товариства

У справі № 904/2194/17 Підприємство (далі - Позивач) звернулось до господарського суду із позовною заявою до одного із учасників Товариства з обмеженою відповідальністю (далі – учасник Товариства, Відповідач) про стягнення витрат на проведення аудиторської перевірки, яка була здійснена на вимогу вказаного учасника.

Обґрунтовуючи позовні вимоги Позивач зазначив, що було здійснено аудиторську перевірку річної фінансової звітності Товариства разом із залученням професійного аудитора, відповідно яку учасник Товариства зобов'язаний відшкодувати особисто власними коштами, оскільки на його вимогу здійснювалася перевірка, що непов'язана з майновими інтересами Позивача або його учасників.

Проаналізувавши обставини справи, зокрема доводи Позивача, суд першої інстанції припинив провадження у справі, мотивував свій висновок, що здійснення аудиту зовсім не пов'язано із створенням Товариства, управлінням та припиненням діяльності останнього, а тому будь-які витрати Позивача на проведення аудиторської перевірки із залученням аудитора не пов'язані з майновими інтересами Товариства чи його учасників, оскільки спірні правовідносини не впливають на відносини сторін щодо виникнення, зміни і припинення корпоративних прав, з чого випливає, що  цей спір не корпоративний, а отже повинен бути  розглянутий в цивільному судочинстві, адже Відповідач у даному випадку є фізичною особою. З такою позицією також погодився апеляційний господарський  суд. 

Не погоджуючись з Позицією судів першої та апеляційної інстанції, Позивач звернувся до Верховного Суду України, який касаційну скаргу задовольнив, рішення нижчестоящих судів скасував, а справу направив на новий розгляд в суд першої інстанції з огляду на наступне.

Згідно із нормами ЦК України, Господарського кодексу України (далі – ГК України) і Закону України «Про господарські товариства» (в редакції, яка діяла на момент виникнення спору) учасники господарського товариства наділені правом одержувати інформацію про діяльність товариства на підставі та у порядку, що встановлений установчими документами.

В свою чергу, у ГК України закріплено що, корпоративні права - це певні права особи, частка яких зазначена у статутному фонді (майні) господарської організації, які визначають правомочності на участь кожної особи в управлінні господарською організацією, а також отримання визначеної частини прибутку (дивідендів) цієї організації та активів у випадку ліквідації останньої на підставі закону та інші правомочності, що передбачаються законом і статутними документами.

Також під час вирішення спорів учасників Товариств щодо здійснення аудиторської перевірки діяльності та звітності останнього необхідно звертати увагу, що право учасників насамперед, спрямоване на контроль діяльності виконавчого органу, а отже розглядається як складова права на управління Товариством у закріпленому законом і установчими документами порядку.

Тобто, учасник Товариства пред’являючи до останнього вимоги про проведення аудиторської перевірки реалізував своє корпоративне право, що пов'язане із діяльністю та управлінням Товариством.

Таким чином, Верховний Суд вказав, що спори, які стосуються реалізації прав учасників Товариств відносяться до юрисдикції господарських судів, оскільки стосуються діяльності та управління Товариством.

З повагою,

Олег Нікітін

Керівник судової практики

ID Legal Group

Олег Нікітін

Залиште Нам Ваші контакти і Ми з Вами зв'яжемося

ID Legal Group
ID Legal Group