Завантаження сайту

Право на зменшення нарахованої суми податку на прибуток!

Право на зменшення нарахованої суми податку на прибуток!
11.10.2017
       Безперечно, кожен суб’єкт господарювання має обов’язок перед державою по сплаті податків. Але і держава, в свою чергу, гарантує права платникам, про які необхідно знати та використовувати, щоб не переплачувати зайве, так як повернути від контролюючих органів зайво сплачені кошти на практиці інколи досить складно (до речі про механізм повернення надміру сплачених коштів Ви маєте змогу переглянути у публікації нашого «Блогу» під назвою: «Платнику податкiв винен бюджет: правове регулювання!».
 
       В сьогоднішній публікації приділимо увагу питанню використання платниками податку на прибуток права на зменшення нарахувань, зокрема на суму податку, сплаченого за межами нашої держави.
 
       Нормами Податкового Кодексу України (пп. 141.4.9 п. 141.4 ст. 141) передбачено право на таке зарахування сум податку на прибуток.
 
       І звичайно, як і будь-яке «зменшення податку», в разі реалізації платниками права на нього, привертає першочергову увагу контролерів.
 
       Так, у нещодавній індивідуальній податковій консультації від 15.09.2017 № 1975/6/99-99-15-02-02-15/ІПК фіскальний орган нагадав, що обов’язковими умовами для використання можливості зарахування сплачених за кордоном нашої держави сум податку є:
 
       - письмове підтвердження компетентного контролюючого органу іншої держави про факт такої сплати;
 
       - наявність чинного міжнародного договору України про уникнення подвійного оподаткування доходів.
 
       Пункт 13.5 ст. 13 Податкового Кодексу України деталізує та регулює умови, які необхідно виконати платнику податків для реалізації права на зарахування податків, сплачених за межами України.
 
       Відобразити ж таке зарахування (звичайно при дотриманні всіх вище перелічених вимог), платник податку на прибуток має можливість в звітності з податку на прибуток підприємств (податковій декларації за чинною формою). Якщо говорити, про чинну на сьогоднішній день форму (Наказ МФУ від 20.10.2015 р. № 897), то у рядку 16.1 додатка ЗП (зменшення податку).
 
       Проте і тут є певні особливості. Податківці вкотре акцентують увагу, що розмір зарахованих сум податку з іноземних джерел протягом податкового (звітного) періоду не може перевищувати суми податку, що підлягає сплаті в Україні таким платником протягом такого періоду і про заборону перенесення такого перевищення у зменшення податкових зобов'язань на наступні звітні періоди.
 
       Таким чином, іншими словами, фіскали у вищезазначеній консультації роблять висновок, що платник податку у звітному податковому періоді не має права на зменшення нарахованої суму податку на прибуток, якщо довідка, що надається ним до контролюючого органу, підтверджує сплату податку за межами України у попередньому звітному періоді.
 
       Тобто, виходячи з прямих норм ПКУ, зменшувати у звітній декларації дозволено лише суму, сплачену в такому ж звітному періоді.
 
       Але що ж тоді? Суб’єкту господарювання втрачати своє пряме право на реалізацію зарахування сплаченого податку?
 
       В такому випадку податківці все ж не забули нагадати про право платника на подання уточнюючої звітності, передбачене п. 50.1 ст. 50 ПКУ. Контролери таки підтвердили, що в разі надання до податкової довідки (мова про яку йшла вище), яка підтверджує сплату податку у попередньому періоді, платник податку має право на зменшення нарахувань податку за попередній звітний період шляхом подання уточнюючої звітності.
 
 
З повагою, керівник організаційно - правового департаменту
 
Олена Самодіна

Залиште Нам Ваші контакти і Ми з Вами зв'яжемося

ID Legal Group
ID Legal Group