Завантаження сайту

Правові наслідки не направлення податковими органами податкових повідомлень-рішень з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки фізичним особам.

Правові наслідки не направлення податковими органами податкових повідомлень-рішень з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки фізичним особам.
27.11.2017
       В своєму «Блозі» ми неодноразово розглядали статті, розміщені на сайті ДФС у журналі «Вісник. Офіційно про податки» та ЗІР ДФС.
 
       Цього разу фахівців нашої компанії зацікавила стаття на тему «Повідомлення-рішення не відправлено: хто несе відповідальність», яка стосується питань нарахування та сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (далі – податок на нерухомість) і також розміщена в журналі «Вісник. Офіційно про податки» та в ЗІР ДФС.
 
       Відповідно до норм Податкового кодексу України (далі – ПК України) платниками податку на нерухомість є як фізичні, так і юридичні особи (в тому числі і нерезиденти), які являються власниками об’єктів нерухомості (житлової та/або нежитлової), що належить їм на праві власності, у тому числі спільної часткової чи спільної сумісної власності.
 
       Об’єктом оподаткування податку на нерухомість є або весь об’єкт нерухомості, або його частка, базою оподаткування – загальна площа такого об’єкта або його частки.
 
       Для фізичних осіб: обчислення бази оподаткування об’єкта нерухомості або його частки, здійснюється податковим органом згідно з даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що надаються органами держреєстрації прав на нерухоме майно, а також на підставі оригіналів документів, що підтверджують право власності, наданих платником цього податку.
 
       Для юридичних осіб: обчислення бази оподаткування об’єкта нерухомості або його частки, здійснюється самими юридичними особами з урахуванням загальної площі окремого об’єкта нерухомості або його частки на підставі документів, що підтверджують право власності на об’єкт або його частки.
 
       Ставки цього податку встановлюються рішеннями місцевих рад або радами об’єднаних територіальних громад.
 
       Сума податку на нерухомість для фізичних осіб обчислюється податковим органом за місцем реєстрації цього платника.
 
       Податкові повідомлення-рішення (далі – ППР) щодо сплати сум податку, який нараховується податковими органами надсилаються або вручаються платнику (фізичній особі) за місцем реєстрації до 1 липня наступного за звітним податкового року.
 
       У статті «Повідомлення-рішення не відправлено: хто несе відповідальність» фахівці центрального податкового органу зазначили, що «у разі обчислення суми податку податковим органом, платник не несе відповідальності за таке нарахування, однак несе відповідальність за несвоєчасну сплату нарахованого і «узгодженого» грошового зобов'язання, а також наділений правом на оскарження прийнятого ППР».
 
       Фізичні особи зобов’язані сплатити грошове зобов'язання з податку на нерухомість протягом 60 днів з дня отримання (вручення) ППР. 
 
       За несвоєчасну сплату платником «узгодженої» суми грошового зобов'язання у встановлені ПК України строки, такому платнику податковим органом нараховується штраф.
 
       На підставі викладеного, фахівці центрального податкового органу у вказаній статті зробили висновок, що фізична особа у якості платника податків притягується до відповідальності за несплату у встановлені ПК України «узгодженої» суми грошового зобов'язання».
 
       Однак, фахівцями ДФС не висловлено власну позицію щодо правових наслідків у разі не направлення або несвоєчасного направлення (після 1 липня наступного за звітним податкового року) податковим органом ППР з податку на нерухомість, адже обов’язок щодо сплати та процедура «узгодження податкового зобов’язання» виникають лише після своєчасного (до 1 липня наступного за звітним податкового року) направлення (засобами поштового зв’язку) або вручення під розписку платнику ППР.
 
       На нашу думку, у разі нарахування податковим органом штрафних санкцій за несплату або несвоєчасну сплату платником (фізичною особою) сум податку на нерухомість, при цьому якщо платник не отримав або несвоєчасно отримав ППР, він згідно з нормами ПК України наділений в адміністративному та судовому порядку оскаржити ППР щодо нарахування податкових зобов’язань з податку на нерухомість та нарахованих штрафних санкцій.
 
 
З повагою, керівник судово - правового департаменту
 
Олег Нікітін

Залиште Нам Ваші контакти і Ми з Вами зв'яжемося

ID Legal Group
ID Legal Group