Завантаження сайту

Застосування пені за порушення у сфері ЗЕД. Огляд судової практики.

Застосування пені за порушення у сфері ЗЕД. Огляд судової практики.
09.11.2017
       На думку нашого юридичного об’єднання, дана тема актуальна, а тому в цьому матеріалі торкнемось деяких її аспектів. Насамперед відзначимо, що ця стаття побудована з урахуванням судової практики, що має місце на день її публікації. Хоча, слід мати на увазі, що поряд з цим існує також протилежна судова практика.
 
       Наразі багатьом відомо про жорсткі правила для операцій у сфері зовнішньо-економічної діяльності, таких як розрахунки між компаніями та поставки товару, а також колосальні штрафні санкції з боку податкового органу. 
 
       Вже протягом тривалого часу податківці наполегливо продовжують вважати датою імпорту виключно дату перетину митного кордону товаром, але, як виявляється, існують розбіжності у таких поглядах.
 
       В таких випадках, компаніям важливо звернути увагу на абзац тридцять восьмий статті 1 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» (далі по тексту - Закон про ЗЕД) який дає визначення щодо моменту здійснення експорту (імпорту), а саме за його формулюванням: «Це момент перетину товаром митного кордону України або переходу права власності на зазначений товар, що експортується чи імпортується, від продавця до покупця».
 
       Тобто, з наведеної норми законодавства вірогідно зробити висновок, що момент здійснення імпорту товару може визначатися не тільки моментом перетину товаром митного кордону України, але й моментом переходу права власності на нього від продавця до покупця. Як правило, сторони обумовлюють момент переходу права власності на товар в укладених договорах/контрактах.
 
       Поряд з цим, проаналізуємо, що в такому випадку говорить Господарський кодекс України? 
 
       Отже, частиною четвертою статті 265 згаданого кодексу визначено, що сторони для визначення умов договорів поставки мають право використовувати відомі міжнародні звичаї, рекомендації, правила міжнародних органів та організацій, якщо це не заборонено прямо або у виключній формі цим Кодексом чи законами України.
 
       Наразі, одним з таких правил є Інкотермс - Офіційні правила тлумачення торговельних термінів Міжнародної торгової палати (редакція 2010 року).
 
       У розділі EXW (EX Works) Інкотермс-2010 термін «Франко завод» означає, що продавець вважається таким, що виконав свої обов'язки з постачання, коли він надасть товар у розпорядження покупця на своєму підприємстві чи в іншому названому місці, приміром на заводі чи складі. Компанія-Продавець не відповідає за завантаження товару на транспортний засіб, а також за митне очищення товару для експорту. Навпаки, компанія-покупець за власний рахунок забезпечує відвантаження і транспортування товару до пункту призначення і бере на себе всі пов'язані з цим витрати і ризики.
 
       Насамперед, оскільки компанія-покупець узгодила з продавцем поставку саме на умовах Інкотермс-2010 EXW, тому, з урахуванням положень абзацу тридцять восьмого статті 1 Закону про ЗЕД, моменту імпорту товару є момент передачі товару на складі продавця, а не момент перетину митного кордону України.
 
       Згідно інвойсу товар відвантажений зі складу продавця, тому дата інвойсу є моментом імпорту товару, тобто кінцевим терміном нарахування пені згідно із статтею 4 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті".
 
       Оскільки всі поставки здійснювалися на умовах Інкотермс-2010 EXW, тому момент імпорту товару необхідно було обраховувати з моменту переходу права власності на нього від продавця, тобто з моменту відвантаження на складі продавця (Франко завод).
 
       До того ж, зазначену позицію висвітлено в постанові Волинського окружного адміністративного суду від 25 травня 2017 року у справі № 803/555/17.
 
       До речі, 26 вересня 2017 року Львівський апеляційний адміністративний суд своєю Ухвалою залишив без змін постанову Волинського окружного адміністративного суду.
 
       Справа вже вирішена, а отже, в черговий раз ми розуміємо, що не завжди нараховані штрафні санкції з боку фіскального органу є правомірними, тому як і завжди пропонуємо періодично ознайомлюватись із судовою практикою, яка надасть змогу передбачати настання певних правових наслідків.
 
       Відтак, підсумовуючи викладене, рекомендуємо впевнено звертатися до судових органів, особливо, коли це стосується податкових, бо штрафи, як ми вже зазначали, можуть бути доволі великими.
 
 
З повагою, керівник податкового та митного департаменту
 
Наталія Сухарєва

Залиште Нам Ваші контакти і Ми з Вами зв'яжемося

ID Legal Group
ID Legal Group