Завантаження сайту

Що робити, якщо включення до плану-графіку документальних перевірок, на Вашу думку, є незаконним? Практичні поради, - Наталія Сухарева, аудитор ID Legal Group

Що робити, якщо включення до плану-графіку документальних перевірок, на Вашу думку, є незаконним? Практичні поради, - Наталія Сухарева, аудитор ID Legal Group
05.07.2018

Ключове питання, яке відразу виникає у керівника компанії, котрий виявив своє підприємство в оприлюдненому на офіційному сайті фіскальної служби запланованому графіку проведення перевірок: «Чому?» та «Що робити?».

З практики нашого юридичного об’єднання свідчить, що ця тема хвилює багатьох. Тому розглянемо нюанси та побудуємо модель, яка, в перспективі, захистить інтереси Компанії та допоможе уникнути багатомільйонних донарахувань контролюючим органом.

Передусім зауважимо, що відповідь на це питання побудована з урахуванням судової практики, а саме позиції Верховного Суду по справі №К/9901/1709/17.

Загальновідомо, що документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок. Як правило, потрапляють до нього підприємства, що відповідають певним критеріям ризику, в першу чергу, - високого ступеню.

Утім, компанія може бути не згодна з тим, що вона належить, до того чи іншого ступеня ризику. Більше того, може мати сумнів в тому, що її взагалі обґрунтовано включили до плану-графіку перевірок, а отже має всі підстави стверджувати про неправомірність видання наказу про її проведення.

З огляду на зазначене Верховний Суд постановив: «…контролюючий орган не надав інформації з приводу процедури та підстав включення позивача до плану - графіку (з наданої Інформаційно - аналітичної довідки не вбачається за який період було проаналізовано діяльність підприємства та яким чином вираховувався ступінь ризику), а також враховуючи що з наданого витягу плану - графіку фактично не вбачається коли та ким він був затверджений, суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку про те, що відповідачем не дотримано умов та порядку прийняття контролюючим органом рішення про проведення перевірки, що в свою чергу не може бути належною підставою для прийняття оскаржуваного наказу».

Тому, враховуючи вищезазначене, надамо практичні поради, які кроки має здійснити підприємство.

Варіант перший. Дочекатися, коли контролери прийдуть на перевірку та не допустити їх. Одразу оскаржити в суді наказ про проведення такої перевірки. Головним аргументом в даному випадку має стати те, що ви не знайшли своє підприємство ні в одному із критерії високого ступеня ризику та маєте сумнів щодо законності включення до плану-графіку.

Варіант другий. Не чекаючи перевіряючих, звернутися із запитом до фіскального органу щодо надання публічної інформації або ж через адвокатський запит про те, на якій підставі Вас включили в план-графік перевірок, за якими критеріями і ким, відповідно, прийнято це рішення.

На нашу думку, це не потребує вагомих зусиль, втім може стати хорошим підкріпленням у загальному податковому спорі. А отримана від фіскального органу відповідь визначить Ваші подальші дії.

Основна умова успішного захисту при взаємовідносинах з контролюючими органами – це заздалегідь правильно обрана стратегія!

З повагою,

Наталія Сухарева

Керівник податкової практики

ID Legal Group

Наталія Сухарева

Залиште Нам Ваші контакти і Ми з Вами зв'яжемося

ID Legal Group
ID Legal Group